Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

SKIN-TO-SKIN KONTAKT

SKIN-TO-SKIN KONTAKT

Více než 40 let výzkumu se ukázalo, že v prvních měsících života, Skin-to-kontakt s pokožkou, označovaný také jako kangaroo péče (KMC) přináší pozoruhodné výhody matce a dítěti. Nepřetržitých 60 minut (PRVNÍ ZLATÁ, MAGICKÁ HODINA), spustí hormonální kaskádu, která přináší následující výhody:

 

VÝHODY PRO DÍTĚ

Urychluje

Vývoj mozku

Skin-to-kontakt s pokožkou je multi-smyslový zážitek. Zvyšuje rozvoj základních nervových drah, který urychluje zrání mozku. Kromě toho, výzkumy ukazují, že kangaroo děti tráví více času v tichém spánku, což zvyšuje organizační struktury v mozku a snižuje stresové reakce dítěte.

Uklidňuje. Zklidňuje.

Snižuje pláč / stres/zlepšuje komunikaci

Skin to skin během kangaroo péče uklidňuje dítě natolik, že hladiny kortizolu (stresový hormon) se měřitelně snižují po pouhých 20 minutách trvání skin-to-skin kontaktu a také pozoruhodně snižuje bolest. Děti, které mají pravidelné klokánkování méně pláčou a jsou méně neklidné, když cítí ochranu a bezpečí, kterému poskytuje matka a zajistí, že bude schopna reagovat na potřeby svého dítěte včetně kojení. Zlepšení komunikace máma/dítě posiluje také sebedůvěru matky a sebeúčinnost při kojení.

Reguluje

Tělesná teplota

Udržování tělesné teploty je zásadní pro novorozence, zejména nedonošené, které ještě nemají schopnost udržet si teplotu – termoregulaci.  Tělo matky i otce je lepší než jiný umělý zdroj tepla. Během několika minut skin to skin kontaktu, tělo a prsa matky automaticky poskytnou teplotní komfort dítěti v reakci na to, co dítě potřebuje. A pokud jde o dvojčata, mohou prsa mámy jednat nezávisle, aby se postarala o více dětí najednou.

Zlepšuje

Kvalita spánku

Vývoj zralé mozkové funkce u dětí je závislá na kvalitě jejich spánku. Během kangaroo péče, většina kojenců snadno usne a dosáhnout hlubokého spánek po dobu 60 minut nebo více. To je důležité, protože výzkum poukazuje na klidné spaní jako jeden z nejvíce prospěšný pro urychlení zrání mozku.

Zlepšuje

Imunitní systém

Imunitní systém dítěte je stimulována, pokud jsou umístěny skin-to-skin. Protilátky mámy prochází přes její kůži a mateřské mléko na dítě. Být na mámě kůži na kůži také zvyšuje hydrataci pokožky dítěte, která poskytuje ochrannou bariéru před škodlivými bakteriemi vstupujících dětskou pokožku.

Přenos dobrých bakterií

Průchod porodními cestami umožňuje kolonizaci dítěte střev dítěte bakteriemi v matčině pochvě, což umožňuje také skin to skin kontakt bezprostředně po porodu. Jsou to zcela jiné bakterie než ty, které se nacházejí v nemocničním prostředí. Skin to skin také podporuje rané kojení, které podporuje příznivý střevní mikrobiom dítěte.

Stimuluje

Trávení a přibývání na váze

Kangaroo péče snižuje hladiny kortizolu a somatostatinu u dětí, což umožňuje lepší vstřebávání a trávení živin a zmírnění zažívacích potíží. Díky snížení těchto hormonů se v těle dítě zachovává hnědá tuková tkáň (zdravé děti se s ní rodí), což pomáhá udržovat porodní váhu a udržet tělesnou teplotu. V důsledku toho tělo dítěte nemusí spalovat vlastní tukové zásoby k zachování termoregulace, což má za následek lepší tělesnou hmotnost. Po jen jedné hodině trvání skin to skin kontaktu trávicí systém dítěte je nastaven na správnou rovnováhu pro optimální funkci.

Synchronizuje

Akci srdeční & dýchání& reguluje krevní cukr

Díky kangaroo péči se tělo dítěte se učí seberegulaci, což vede k pravidelné a stabilní akci srdeční, frekvenci dýchání a rychlejší poporodní adaptaci, což platí i pro předčasně narozené děti. 75 % problémů s dýcháním a epizod bradykardie se snižují skin to skin kontaktem.

Regulace krevního cukru

Před narozením dostává plod glukózu přes placentu, po narození ji získává z jater a mateřského mléka a omezované krmení může ještě situaci více zhoršit. Skin to skin a první přiložení do 1 hodiny po porodu a získání kolostra pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru dítěte. Riziko nízké hladiny cukru je vyšší i matek diabetiček a matek s těhotenskou cukrovkou, proto se doporučuje u těchto skupin žen začít s antenatálním odstříkáváním kolostra, což platí i pro předčasné porody.

Vybízí

Kojení a chování

Studie prokázaly, že novorozenci ve skin to skin kontaktu bezprostředně po porodu mají dvakrát vyšší pravděpodobnost kojení během první hodiny než zabalení novorozenci. 60 minut skin to skin kontaktu zvyšuje frekvenci kojení a zvyšuje hladiny prolaktinu u ženy, hormonu důležitého pro udržení tvorby a zajištění zásob mléka. Novorozenec díky přirozeným instinktům je schopen samostatně zahájit kojení, najít prs, přisát se. Dokonce řada nedonošených dětí může dostat jako první orální krmení prs nebo vlastní kolostrum matky. Jedinou podmínkou kojení nedonošených dětí je stabilita dítěte.

 VÝHODY PRO MATKU

Snižuje riziko

Poporodní deprese

Klokaní péče zvyšuje hladiny mateřské oxytocinu, který snižuje riziko poporodní deprese.

Zvýšení

Tvorba mléka

Studie ukázaly, že maminky, které praktikují klokánkování pokračují i nadále ve výlučném kojení po propuštění z porodnice. Nárůst oxytocinu a prolaktinu v časných hodinách po porodu má dlouhodobé účinky na zvýšení produkce mléka. U maminek, které mají potíže s kojení je vidět téměř okamžité zlepšení po zavedení kangaroo péče po dobu alespoň 60 minut na sezení, 1-2 krát denně.

Rychlosti

Doba zotavení

Zvýšené hladiny mateřské oxytocinu při kangaroo péči:

Snižují krevní tlak

Snižují hladiny kortizolu (stresový hormon)

Snižuje poporodní krvácení

Zvyšují TOLERANCI na bolest

Podporuje

Psychická pohoda

Zvýšené hladiny mateřské oxytocinu, přirozený hormon, který vytváří „relaxaci a pohodu“ pomáhá maminkám reagovat s pečující a milující chováním ke svému dítěti. Maminky jsou citlivější a vědomi si potřeb jejího dítěte a cítí se jistější ve svých rodičovských dovednostech.