Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Varování před nárůstem prováděných frenotomií u kojených dětí

Některé laktační poradkyně, často nezdravotníci, nevyškolené Laktační ligou, doporučují při problémech s kojením přerušení podjazykové, a dokonce i retní uzdičky jako první řešení problémů při kojení.  Přerušení uzdičky není  indikováno v každém případě problémů s kojením, protože řada dětí i s pevnou  podjazykovou uzdičkou jsou úspěšně kojeny bez zásahu. Pokud jsou dvojice matka-dítě schopny pohodlně kojit s viditelnou přední podjazykovou membránou, nejedná se vlastně o „zkrácenou“ uzdičku (ankyloglosii), ale pouze o viditelnou přední membránu, která nevyžaduje další zásah.

Kvůli omezenému výzkumu o přínosech, ale i možnému  poškození dítěte, nemůže být tento výkon běžně doporučován, pokud neexistuje jasná souvislost  a  spolehlivé důkazy prokazujících přínos. Běžné je, že laktační poradkyně bez vědomí PLDD dítě odesílá k provedení výkonu  na ORL nebo ke stomatologovi, což je nepřípustné. Tento výkon nesmí být indikován bez vědomí dětského lékaře.

Systematické přezkumy, které samostatně zkoumají všechny existující důkazy týkající se frenotomie nebo frenektomie u kojenců s problémy s kojením, našly pouze slabé důkazy („úroveň D“), které by naznačovaly, že to pomůže. 

Cochraneův přehled z roku 2017 dospěl k závěru, že frenotomie krátkodobě snížila bolest bradavek kojících matek, ale nedošlo k žádnému konzistentnímu pozitivnímu účinku na kojení kojenců. 6

Důkazní základna na podporu tohoto zásahu je však slabá. Obáváme se, že stále více novorozenců je podrobováno této proceduře zbytečně.

 

Optimalizace polohové stability a eliminace konfliktních vektorů je rozhodující pro dosažení optimálního intra-orálního tlaku, objemu prsní tkáně a pro koordinaci sání, polykání a dýchání u dětí.  Gestalt princip kojení využívá řadu strategií pro optimalizaci intra-orálního objemu prsní tkáně.

GESTALT KOJENÍ

Více se můžete dozvědět na konferencích a kurzech pro laktační poradkyně pořádaných Národním laktačním centrem/Laktační ligou. 

Konference

Autor: Mya