Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

DokumentyOdborné články

Míra kojení při gestačním diabetu matky

Je známo, že kojení má pozitivní dopad na zdraví dětí i matek. Bylo prokázáno, že matky s gestačním diabetem mellitus (GDM) mají nižší míru kojení ve srovnání s matkami bez diabetu, ale je méně známo, jaká je úspěšnost kojení u matek, které jsou na dietě (A1) GDM, ve srovnání s těmi, které vyžadují léky k regulaci glukózy (A2) GDM.

Prospektivní kohortová studie byla provedena u 600 žen s GDM  financovanou American Diabetes Association.  U žen byl diagnostikován GDM buď 1hodinovým zátěžovým glukózovým testem > 200 mg / dl, nebo kritérii Carpenter-Coustan pomocí 3hodinového testu tolerance na 100 g glukózy. Kromě míry kojení při propuštění z porodnice a ve 3 měsících po porodu byly zaznamenány základní demografické, předporodní a podrobné novorozenecké informace. Kojení bylo klasifikováno jako jakékoli nebo výlučné kojení. Ženy s A1 GDM byly porovnány se ženami s A2 GDM pomocí Fischerova testu.

Výsledek

Z 600 žen mělo 301 žen A1 a 299 žen A2 GDM. Matky s A1 a A2 GDM měly podobné míry jakéhokoli kojení při propuštění z nemocnice (242 (80,4%) oproti 228 (76,4%); p = 0,24). 

Míry výlučného kojení při propuštění z nemocnice však byly nižší u matek A2 GDM ve srovnání s A1 GDM (28,9% oproti 38,2%; p = 0,02). Podobné nálezy byly zaznamenány po 3 měsících; žádný rozdíl v kojení (84,3% vs. 87,5%; p = 0,28), ale rozdíl byl ve výlučném kojení (13,9% oproti 26,6%; p = <0,001). U žen, které kojily výlučně při propuštění z porodnice, bylo výlučné pokračování kojení po 3 měsících po porodu sníženo u žen s A2 ve srovnání s A1 GDM (53,3% vs. 74,8%; p = 0,004).

 

Závěr

Matky s A2 GDM měly snížené míry zahájení i pokračování výlučného kojení po porodu ve srovnání s matkami s A1 GDM. Je nutné další zkoumání k určení dalších překážek, kterým mohou čelit matky s A2 GDM, když se pokoušejí výlučně kojit.

Zdroj: DOI

https://www.acog.org/Patients/FAQs/Gestational-Diabetes?IsMobileSet=false

 

Co je to gestační diabetes?

Diabetes mellitus (nazývaný také „diabetes“) je stav, při kterém příliš mnoho glukózy (cukru) zůstává v krvi místo toho, aby se použilo pro energii. Pokud je hladina cukru v krvi příliš vysoká, mohou nastat zdravotní problémy. U některých žen se diabetes poprvé vyvíjí během těhotenství. Tento stav se nazývá gestační diabetes (GDM) . Ženy s GDM potřebují během těhotenství i po něm zvláštní péči.

 

Co způsobuje GDM?

Tělo produkuje hormon zvaný inzulín, který udržuje hladinu cukru v krvi v normálním rozmezí. Během těhotenství mohou vyšší hladiny těhotných hormonů interferovat s inzulinem. Tělo obvykle může během těhotenství vyrobit více inzulínu, aby udržovalo normální hladinu cukru v krvi. U některých žen však tělo nemůže během těhotenství vyrobit dostatek inzulínu a hladina cukru v krvi stoupá. To vede k GDM.

 

Pokud budu mít GDM, budu mít celý život cukrovku?

GDM  odchází po porodu, ale u žen, které měly GDM, je vyšší riziko vzniku diabetu později v životě. Některé ženy, u nichž se vyvinul GDM, mohly mít před těhotenstvím mírný diabetes a nevěděly to. U těchto žen diabetes nezmizí po těhotenství a může být celoživotním stavem.

 

Kdo je ohrožen GDM?

S GDM je spojeno několik rizikových faktorů. Může se také vyskytnout u žen, které nemají žádné rizikové faktory, ale je pravděpodobnější u žen, které

  • jsou obézní
  • jsou fyzicky neaktivní
  • měly GDM v předchozím těhotenství
  • měly v předchozím těhotenství velmi velké dítě nad 4000 g a více  
  • mají vysoký krevní tlak
  • mají anamnéze srdeční onemocnění
  • mají syndrom polycystických vaječníků (PCOS)

 

Jak může GDM ovlivnit těhotnou ženu?

Když má žena GDM, její tělo přenáší na plod více cukru než potřebuje. S příliš velkým množstvím cukru může její plod přibrat na váze. Velký plod (o hmotnosti 4000 g nebo více) může vést ke komplikacím pro ženu, včetně

  • císařský řez
  • silné krvácení po porodu

 

Jaké další problémy může mít žena s GDM?

Pokud má žena GDM, může mít také jiné stavy, které mohou během těhotenství způsobit problémy. Například vysoký krevní tlak je častější u žen s GDM. Vysoký krevní tlak během těhotenství může klást větší nároky na srdce a ledviny.

  • Preeclampsie je také častější u žen s GDM. Pokud v průběhu těhotenství dojde k preeklampsii, může být nutné těhotenství i předčasně ukončit.

 

Jak může GDM ovlivnit dítě?

Děti narozené ženám s GDM mohou mít dechové problémy a novorozeneckou žloutenkou. Tyto děti mohou mít při narození nízkou hladinu cukru v krvi.

U velkých dětí se během vaginálního porodu mohou častěji vyskytnou porodní poranění, včetně. Velké děti mohou vyžadovat zvláštní péči na jednotce intenzivní péče o novorozence (NICU). Existuje také zvýšené riziko porodu mrtvého dítěte u žen s GDM.

 

Budu testován na GDM?

Všechny těhotné ženy by měly být vyšetřeny na GD. Váš porodník-gynekolog (ob-gyn) nebo jiný zdravotnický pracovník se zeptá na vaši zdravotní anamnézu, aby zjistil, zda máte rizikové faktory pro GD. Pokud máte rizikové faktory, bude vám krevní cukr testován na začátku těhotenství. Pokud nemáte rizikové faktory nebo pokud vaše testování neprokáže, že máte GDM brzy v těhotenství, bude vám hladina cukru v krvi měřena mezi 24 a 28 týdny těhotenství.

 

Pokud mám GDM  během těhotenství, jak to zvládnu?

Budete potřebovat častější návštěvy prenatální péče ke sledování vašeho zdraví a zdraví plodu. Budete muset sledovat hladinu cukru v krvi a dělat věci, abyste ji udrželi pod kontrolou. Tím se sníží rizika pro vás i pro váš plod. U mnoha žen bude zdravá strava a pravidelné cvičení kontrolovat hladinu cukru v krvi. Některé ženy mohou potřebovat léky, které pomohou dosáhnout normální hladiny cukru v krvi, a to i při změnách stravy a cvičení.

 

Jak mohu sledovat hladinu cukru v krvi?

K testování hladiny cukru v krvi budete používat glukometr. Toto zařízení měří hladinu cukru v krvi z malé kapky krve. Zaznamenejte si hladinu cukru v krvi a přineste ji s sebou na každou prenatální návštěvu. Protokoly o krevním cukru lze také uchovávat online, ukládat v telefonních aplikacích a odesílat e-mailem vašemu gynekologovi nebo jinému zdravotníkovi.

 

Měla bych změnit svůj jídelníček, pokud mám GDM?

Když mají ženy GDM, je výběr zdravých potravin ještě důležitější, aby se zabránilo příliš vysoké hladině cukru v krvi. Pokud máte GDM, měla byste jíst pravidelně po celý den.  Pravidelné stravování pomáhá vyhýbat se poklesům hladiny cukru v krvi. Často se doporučují tři jídla a dvě až tři malá občerstvení denně.

Během těhotenství je také důležité získat zdravé množství váhy. U ženy s GDM může příliš velká váha nebo příliš rychle získaná váha ztěžovat udržování hladiny cukru v krvi pod kontrolou.

 

Pomůže mi pravidelné cvičení kontrolovat GDM?

Cvičení pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi v normálním rozmezí. Můžete se rozhodnout, kolik a jaký druh cvičení je pro vás nejlepší. Obecně se doporučuje 30 minut aerobního cvičení střední intenzity nejméně 5 dní v týdnu (nebo minimálně 150 minut týdně). Chůze je skvělé cvičení pro všechny těhotné ženy. Kromě týdenního aerobního cvičení je dobré přidat po každém jídle procházku po dobu 10–15 minut. To může vést k lepší kontrole hladiny cukru v krvi.

 

Budu potřebovat léky, abych mohla ovládat  GDM?

U některých žen může být nutné GDM léčit. Inzulín je doporučený lék během těhotenství, který ženám pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi. Inzulin nepřechází placentou, takže neovlivňuje plod. Váš gynekolog nebo jiný zdravotník vás naučí, jak si aplikovat inzulin. V některých případech lze předepsat lék, který se používá perorálně.  Pokud máte předepsané léky, budete i nadále sledovat hladinu cukru v krvi podle doporučení. V průběhu těhotenství mohou být nutné změny léků, které vám pomohou udržet hladinu cukru v krvi v normálním rozmezí.

 

Budu potřebovat testy ke kontrole zdraví plodu?

Pro kontrolu pohody plodu mohou být nutné speciální testy. Tyto testy mohou pomoci vašemu gynekologovi nebo jinému zdravotníkovi odhalit možné problémy a podniknout kroky k jejich řešení. Tyto testy mohou zahrnovat následující:

  • Počítání pohybů plodu („počet kopů“) – Toto je záznam o tom, jak často cítíte pohyb plodu. Zdravý plod má tendenci pohybovat se stejným množstvím každý den. Pokud cítíte rozdíl v činnosti vašeho plodu, měli byste kontaktovat svého gynekologa.
  • Nestresový test – tento test měří změny srdeční frekvence plodu, když se plod pohybuje. Termín „nestresová“ znamená, že se neudělá nic pro to, aby byl stres kladen na plod. Kolem břicha je umístěn pás se senzorem a stroj zaznamenává srdeční frekvenci plodu snímanou senzorem.
  • Biofyzikální profil (BPP) – Tento test zahrnuje sledování srdeční frekvence plodu (stejným způsobem jako při nestresovém testu) a ultrazvukové vyšetření. BPP kontroluje srdeční frekvenci plodu a odhaduje množství plodové vody. Rovněž se kontroluje dýchání, pohyb a svalový tonus plodu. Upravený BPP kontroluje pouze srdeční frekvenci plodu a hladinu plodové vody.

 

Ovlivní GDM porod mého dítěte?

Většina žen s kontrolovanou GDM může dokončit normální délku těhotenství. Pokud však dojde ke komplikacím, může být před zahájením porodu porod indukován.

Přestože většina žen s GDM porodí vaginálně, je možné, že budou mít porod císařským řezem častěji než ženy bez GDM. 

 

Jaké jsou budoucí zdravotní obavy žen, které měly GDM?

GDM výrazně zvyšuje riziko vzniku diabetu v příštím těhotenství a v budoucnu, když již nejste těhotná. Jedna třetina žen, které měly GDM, bude mít brzy po porodu zvýšené hladiny cukru nebo mírnější formu zvýšené hladiny cukru v krvi. U 15% až 70% žen s GDM se vyvine diabetes později v životě.

Ženy, které mají vysoký krevní tlak nebo preeklampsii během těhotenství, mají také vyšší riziko srdečních chorob a cévní mozkové příhody později v životě. Pokud jste měla vysoký krevní tlak nebo preeklampsii během minulého těhotenství, informujte svého lékaře, aby bylo možné dále sledovat zdraví srdce a krevních cév.

 

Jaké jsou budoucí zdravotní obtíže u dětí?

Děti žen, které měly GDM, mohou být v dětství vystaveny nadváze nebo obezitě. Tyto děti mají také vyšší riziko vzniku cukrovky. Nezapomeňte svému dětskému lékaři sdělit, že jste měli GDM, aby mohlo být vaše dítě sledováno. Jak vaše dítě roste, jeho hladina cukru v krvi by měla být kontrolována v průběhu dětství.

 

Pokud mám GDM, mám něco udělat po těhotenství?

Pokud máte GDM, měli byste podstoupit krevní test 4–12 týdnů po porodu. Pokud je vaše hladina cukru v krvi normální, budete muset být testováni na cukrovku každé 1–3 roky.