bolestivé kojení

kateřina zeptal se před 5 roky

Dobrý den, mám téměř měsíčního chlapečka a mám nesnesitelnou bolest při přisávání a i během kojení u pravého prsu. Navíc mám obě prsa neskutečně citlivé, že mi dělá problém si něco obléci, natož se mazlit s malým. 
Kojím pravidelně cca co 2-3 hodiny, pokaždé jen z jednoho prsu, ale vždy jen 5-10 minut. A i tak malý vždycky blinká. Vypadá, že mu to stačí, protože přibírá a i stolice je v pořádku. Malý se ale často u kojení protahuje a kroutí a to vše s bradavkou v puse. 
Když jsem si zkoušela ručně odstříkat po kojení z toho pravého prsu, tak mám ještě hodně mléka. Narazila jsem ale na situaci, že několikrát během toho ručního odstříkávání mi bradavka zbělala a nešlo ručně odstříkat, jakmile zase zrůžověla, tak už to teklo. Myslíte, že může jít o kvasinky? Na té pravé bradavce mám už taky delší dobu nezahojenou prasklinku. Zkoušila jsem léčit canestenem, ale žádná změna. 
Měla jsem pozvanou i laktační poradkyni, ale ta mi v zásadě v ničem neporadila. Nevěděla. 
Už jsem bezradná, při posledním kojení mi tekly slzy bolestí. Nevím, jestli si pozvat ještě jinou laktační poradkyni.
Děkuji!

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 5 roky

Nejčastějším příčina bolestivého kojení je špatná technika .Další příčinou bolesti může být kvasinková infekce ,bakteriální či virová infekce dvorce či ekzém.Dle vašeho popisu by se s největší pravděpodobností mohlo jednat o syndrom bělavé bradavky, který je způsoben přechodně porušením krevního oběhu k bradavce ,který je způsobený stažením cév.Spouštěcím mechanismem je velmi často chlad. Bradavka je zpočátku bílá(světlejší),po povolení křeče modrofialová až červená a pálí.Bolest je velmi intenzivní, vystřelující do zadní části prsu a může trvat i hodiny po kojení.Často ženy mající sy.běl.bradavky udávají, že nesnesou tlak podprsenky na bradavku,ženy trpící na migrény nebo pocit studených rukou,nohou. Většině maminek pomohly teplé obklady. Nošení chráničů prsních bradavek.Dále užívání tablet vápníku,hořčíku,vitamínu B6 a ibuprofenu proti bolesti. Sy.běl.bradavky může být způsoben i mechanicky, sáním miminka.Vše proberte s lékařem a zkušenou laktační poradkyní a pokud by se situace nelepšila, můžete mléko odstříkávat a podávat miminku jiným způsobem.