Dva dotazy – tahání, kroucení a opakované přisávání + jak zahojit ragádu

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Problémy při kojeníDva dotazy – tahání, kroucení a opakované přisávání + jak zahojit ragádu
Michala Kolářová zeptal se před 3 roky

1/ Dcerka (3 a půl týdne) při kojení saje hltavě (slyším, jak polyká a hodně u toho funí) a to, jak v pozici na boku v leže, tak v sedě s kojícím polštářem v pozici madony nebo tanečníka. Pije cca 7 minut z jednoho prsa, pak se začne kroutit, odtahovat, tahat bradavku, opakovaně přisávat a zase pouštět. Když se pustí a nedala bych jí prso začne řvát, rudne. Když ji chci dát odříhnout, řve. Většinou mezitím ublinkne. Musím jí nabídnout druhé prso, u toho saje cca 4 minuty a pak se to celé opakuje – odtahování, řvaní. V lepším případě u druhého prsu usne a ublikne až ze spaní. Říhnout se jí podaří málokdy, většinou se uklidní v pozici na srdíčku. Občas také pomůže jí hned po puštění bradavky dát dudlík. Neděje se to pravidelně, ale často… Většinou je to nejhorší večer okolo osmé, deváté. V noci ji stačí pít jen z jednoho prsu cca 10 minut, pije klidně a poté usne.
Prosím o radu, co dělat, aby se nekroutila a neodtahovala, morduje mi tím bradavku, na které mám od prvního přiložení z porodnice ragádu. O prdy většinou nejde, spíš to vypadá na rychle nalokané mlíčko.
 
2/ Od porodnice, kde mi ukázali špatnou techniku kojení (bolelo to, až se mi kroutily palce u nohou – prý je to podle sester normální, achjo), mám na levém prsu velkou prasklinu (ragádu) teď už spíš kráter. Snažila jsem se ji zahojit Purelanem, Bepathenem, hydrogelovými náplastmi i jejich kombinacemi, prsa se snažím mít v rámci možností co nejvíc na vzduchu. Občas se zdá, že už je to lepší, ale pak mi ránu malá opět otevře při sání (hlavně tím, jak občas tahá). Techniku si myslím máme v pořádku, dodržuji tělo na tělo, její tělíčko v ose, bradavka na úrovni pusinky, široce otevřená pusinka, tváře se jí nepropadají, pohybuje se bradička a ušní boltec. Druhé prso mám v pořádku jen udržuji Bepathenem a nic nebolí, nepraská. Doufám, že brzy to samé ucítím i s druhým prsem.
Prosím o radu, jak prso zahojit? Koupila jsem si klobouček, ale zdá se mi velký (velikost – standard, zatím jsem nezkoušela) a ruční odsávačku (zkoušela jsem odstříkávat ručně, ale moc dobře mi to nešlo). Zkusila bych to bolavé prso odstavit, ale dcerce jedno prso nestačí (pouze v noci ano) a nevím, jak jí případně dokrmovat? Přes lžičku by se utopila (vyzkoušeno), přes stříkačku a prst si neumím představit a přes lahvičku se bojím, aby pak neodmítala prso. Nejlepší by bylo, kdyby se prso dalo vyléčit bez odstavovaní…

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 3 roky

Vzhledem k množství dotazů a problémů, které jste napsala by jsme vám doporučili si pozvat domů laktační poradkyni(seznam je na našich stránkách),která s vámi vše probere a zkontroluje techniku kojení. Neklid u prsu je většinou způsobený nespokojeností dítěte s tokem mléka. Nepíšete, zda dcera prosívá. Domluvte se ev. s pediatrem na převážení. Při správné technice by se vám ragáda měla hojit i při sání miminka z prsu. Pokud nazabírají hydrogely, Bepanthen, vaše mléko ….možná by bylo dobré si nechat ragádu zkontrolovat kožním lékařem, zda již není infikována. Používání kloboučků v případě prasklin na bradavce se nedoporučuje .Mohou stav ještě zhoršit, obzvláště v případě nesprávně zvolené velikosti a dále může snižovat tvorbu mléka.V případě potřeby doporučujeme dokrmovat alternativně, vše vám ukáže laktační poradkyně.