Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Kojení a kazivost zoubků

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: OstatniKojení a kazivost zoubků
Lucie S. zeptal se před 7 roky

Dobrý den, jsem zoufalá ze situace, ve které jsem se vyskytla. Syn 21 měsíců má na většině zoubků velké kazy, zoubky jsou silně odvápněné, poslední týdny se situace dramaticky horší, dvojka se už vydrolila úplně. Momentálně čekáme na zákrok na soukromé zubařské klinice v celkové narkóze. Názor zubařů: důvodem je noční kojení a že mám tedy přestat kojit v noci. Přesvědčená o tom nejsem, možná situaci může zhoršovat noční kojení, ale ne tak dramaticky. Zatím jsem ani neslyšela o dítěti ve dvou letech, že by mělo kompletně zkažené zoubky. Snažím se syna omezit v nočním kojení, ale je to náročné pro celou rodinu. Pro syna je to jediná jistota a uklidnění. Nemáte nějaký typ, jak ho jinak utišit, prosím?
A můj další dotaz je celkově ke stravě, protože dává stále více přednost kojení než pevné stravě a to i přes to, že se zaváděním příkrmů jsem začala včas, dle doporučení, krmím ho před kojením, ale i tak toho moc nesní, maso nechce vůbec, nejvíce jí lehce stravitelné potraviny jako je dušená mrkev a další kořen. zelenina, brambory, trošku rýže apod. Takže mám podezření, jestli tam nemůže jít i o nějakou alergii na potraviny? Nebo to může být jen jeho umanutost a panovačnost, že vyžaduje stále nejvíce kojení i ve věku 21 m? Problémy s průjmem výjimečně má, ale zatím jsem nevypozorovala z jakého jídla, také ale klasického jídla moc nesní. Po narození měl silné koliky po kojení, musela jsem vynechat veškeré mléčné výrobky, po 5 měs. se to upravilo. Jinak váhově dle tabulek vcelku prospívá. Bojím se ho odstavit úplně, protože nevím, zda by skutečně přešel na pevnou stravu a pak mi to rve srdce… 🙁 starší syn se odstavil ve třech letech přirozeně sám a násilné odstavování mi přijde strašné, nicméně pokud k tomu budou zdravotní důvody, tak to asi jinak nepůjde, ale pořád mi to celé nedává smysl v souvislosti s přírodou a přirozeností…
Předem moc děkuji za konzultaci a případné rady a zkušenosti. Lucie S.

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 7 roky

Na základě řady nových výzkumů se postoj a doporučení odborných stomatologických společností pomalu mění.Bylo totiž prokázáno, že kojení nezpůsobuje vznik zubního kazu, ale naopak před ním chrání. Při kojení se mateřské mléko dostává zpravidla přímo do hrdla dítěte bez toho,aby jím byly omývány zuby.Za hlavní příčinu zubního kazu je označován streptococcus mutans.Mateřské mléko obsahuje velký podíl laktózy,která brání množení právě tohoto streptokoka.Déle mateřské mléko obsahuje daleko víc bioaktivních složek,které jsou zaměřeny proti Streptokokovi mutans.Patří sem např.imunoglobulin IgA a IgC,působící proti celému spektru virů a bakterií dále vápník,fosfor a další.Pokud vám tedy kojení vyhovuje,není důvod noční kojení odbourávat.
Netrapte se velikostí porcí, které vaše dítě sní.Ke krmení používejte měkkou a mělkou lžičku. Nic se nestane, když dítěti dovolíte, aby se samo krmilo rukama z tácu z jídlem či misky.Některým dětem při krmení lžičkou chybí tělesný kontakt, který má při kojení.Zkuste si posadit dítě na klín, zkuste vaše mléko malé přistříknout do příkrmu.Doporučuje se střídání větší škály textur(kašovitá, řídká,sousta).Proto zkoušejte podávat i jinou texturu stravy,zkoušejte nabízet i jídlo,které může jíst z ruky.Důležité je vědět, že každý problém s jídlem má i své řešení. Důležité je nepanikařit a přizpůsobit se tempu miminka.