Pokračovat v částečném kojení?

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Problémy při kojeníPokračovat v částečném kojení?
Barbora zeptal se před 5 roky

Dobrý den, můj dotaz zkráceně zní, zda má smysl částečně kojit a k tomu dokrmovat UM dvouměsíční miminko, nebo přejít pouze na UM. Mám s kojením potíže od samého začátku – z porodnice jsem odcházela nekojící, přestože v dokumentech mám, že kojím. Mléko nebylo a odsávačkou Medela jsem tam že sebe dostala max 5ml mleziva. Malý při kojení nevytáhl nic (neustálé ho vážili). Prsa se mi nalila osmý den po porodu, kdy jsem i doma neustále přikládala a odsávala, postupně jsem se dostala na cca 30-40ml, které si syn vycucal (vážila jsem i doma), a po kterých jsem mu dávala cca 60ml UM v lahvi Avent Classic. 
Na kontrole na pediatrii me lékařka na toto téma zpovídala (cca 4 týdny zpět) a když jsem jí popravdě popsala svou situaci oznámila mi,že bych si měla rozmyslet, zda to moje kojení vůbec stojí za to. Oponovala jsem, že něco přece teče a třeba bych se ještě mohla rozkojit, načež paní doktorka pronesla, že bůhví, co to teče.
Od té doby propukla má zuřivá snaha se rozkojit. Trávila jsem čas s malým v posteli, mazlila se, střídala prsa, nahřívala..atd a výsledkem bylo, že po týdnu a půl jsem mu na jedno kojení zvládla dát maximálně 10-15ml, prsa už se nenalévala ani v noci a miminko mi ječelo, jen jsem ho zkusila dát k prsu. Následující týden jsem strávila trochu v depresích, malého přikládala jen asi co 4 hodiny, už jsem nevážila a rovnou mu po kojení (když to vyšlo) dávala 90ml UM. Miminko spokojené, přibírá hezky. 
Asi před týdnem mi to zase začalo vrtat hlavou – kojení mi od prvních pokusů přišlo moc hezké, nikdy mě nebolelo a když se syn přisál, užívám si každou chvilku, tak se mi to nechce zahodit. Koupila jsem si ještě homeopatika, opět začala poctivě pít kojící čaj a dodržovat nějaký režim. Současná situace tedy vypadá tak, že homeopatika trochu zabraly – soudě dle odsávačky jsem zpět na svých 30-40ml. Když syn ohlásí hlad (ve dne cca co 3 hodiny, v noci jednou po 6 hodinách a pak zas po třech), první se snažím nakojit, následně podávám UM (buď 60 nebo 90ml, podle toho, jak moc syn odmítl kojení). Má otázka tedy zní-má to takto smysl? Dostává ode mě něco navíc, nebo to je k ničemu, když nekojím plně?
Pokud to smysl má, je ještě šance se plně rozkojit, když má syn už 8 týdnů a pije z láhve? Při kojení často vydrží jen pár minut (5, maximálně 10) u každého prsu, pak se hystericky rozpláče a odtahuje se, přitom na prsu vidím třeba ještě trochu mléka, občas i samovolně stříká tenkým pramínkem, jako vodotrysk (to ale jen z jednoho prsa, z druhého již moc mléka není – při odstříkávání je to cca 10ml levé a 30ml pravé). Má smysl třeba nakoupit jiné lahve? Četla jsem o nějakých speciálních savičkách od Medely.. nebo je pravděpodobnější, že chybuji v polohách?
Omlouvám se za román a předem děkuji za odpověď a váš čas

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 5 roky

I částečné kojení pro syna určitě význam má.I v malém množství mléka mu předáváte obranné látky.Funguje pro něj jako takové „očkování“.Pokud vám kojení syna vyhovuje a chtěla by jste se pokusit ještě tvorbu mléka navýšit,určitě se o to pokuste.Doporučujeme kojit častěji než doteď a přidat ještě odstříkávání elektrickou odsávačkou,nejlépe na dvě prsa.Pro kojené dítě není jakákoliv lahev vhodná.Zkuste tedy syna dokrmovat alternativně přímo u prsu(stříkačkou a cévkou nebo suplementorem).Syn by měl být poté u prsu spokojenější a delší dobu a měl by efektivněji sát,což je pro tvorbu mléka důležité.Návod jak na to najdete na webu nebo si pozvěte domů laktační poradkyni a nechte si od ní vše ukázat.Dále pokračujte v užívání homeopatik Ricinus comunnis,pijte kojící čaje a dále můžete vyzkoušet bylinky Řecké seno a Jestřabinu lékařskou.