Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Dokumenty

Kojení a jeho vliv na thymus-brzlík

Thymus-brzlík je orgán, který hraje důležitou roli ve vývoji imunitního systému tím, že poskytuje prostředí pro zrání lymfocytů T lymfocytů. Naše tělo tvoří B a T lymfocyty, které slouží v boji proti chorobným procesům jako jsou infekce vyvolané bakteriemi, viry a houbami.

Nezralé T lymfocyty se vytváří v kostní dřeni a pak migrují do brzlíku, kde zrají na plně funkční T lymfocyty. Thymus tak trénuje nezralé lymfocyty, aby se staly trénovanými vojáky v imunitním systému. Vyzrálé lymfocyty z brzlíku putují do lymfatických uzlin a hrají roli v boji proti infekcím. Čím častěji jsou kojenci kojení, tím větší je thymus a vyšší jsou hladiny interleukinu-7 a produkce CD3 + T buněk  v mateřském mléce.

Kromě toho je thymus důležitý ve vyučování tolerance vůči vlastním tkáním. To pomáhá snížit počet T buněk, které způsobují autoimunitní onemocnění.

Na RTG vypadá brzlík jako obrovský výběžek. Brzlík leží za hrudní kostí a mezi plícemi. Postupně se v průběhu dětství zmenšuje. Největší je u kojených dětí a po ukončení kojení se přibližně za 2 týdne po odstavu zmenšuje.

Zdroj: Breast milk interleukin-7 and thymic gland development