Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Dokumenty

Podpora kojení a budování časného kontaktu

Naše práce na podporu kojení je založena na rozsáhlých a jasných důkazech, že kojení zachraňuje životy, zlepšuje zdraví a snižuje náklady ve všech zemích světa, bohatých i chudých.

WHO doporučuje výlučné kojení po dobu šesti měsíců a poté s jinými potravinami po dobu dvou let a dále. V ČR mnoho maminek přestane kojit dříve, než plánovaly, proto reagujeme na konkrétní překážky, kterým čelí (Národní linka kojení, online poradna, laktační poradkyně, webové stránky, Facebook, časopis MaMiTa).

Školíme zdravotnické pracovníky v poskytování účinné a citlivé péče, což matkám umožňuje informovaný výběr výživy, dobrý začátek kojení a podpora časného kontaktu bezprostředně po porodu, což napomáhá kojení i vztahu. Od roku 1998 školíme specialistky na kojení laktační poradkyně a edukátory pro BFHI.

Nové standardy péče navíc zmocňují rodiče nemocných nebo předčasně narozených dětí k aktivní účasti na jejich péči na novorozeneckém oddělení. Iniciativa přátelská k dětem tímto způsobem pomáhá vytvářet „nový normál“ ve zdravotnických službách, kde jsou jádrem péče děti, jejich matky a rodiny.

Rovněž se zasazujeme o lepší regulaci marketingu náhražek mateřského mléka, aby zdravotničtí pracovníci a rodiny mohli dostávat vědecké, nezaujaté a věcné informace o krmení kojenců.

 

BFHI CZ iniciativa transformuje zdravotní péči o novorozence a jejich matky a rodiny v ČR na základě WHO doporučení 2018

BFHI CZ podporuje zdravotní služby, aby lépe podporovala rodiny v kojení a rozvíjení časného a blízkého kontaktu a zajistila tak, aby všechny děti získaly nejlepší možný start do života.

Zdravotnická zařízení, které implementují BFHI standardy osvědčených postupů, získávají prestižní ocenění Baby Friendly, které je mezinárodně uznávanou značkou kvality péče. 

Akreditační program, který byl zaveden v ČR v roce 1992, je nyní uznáván a doporučován v řadě dokumentů, včetně pokynů Národní komise kojení. Většina porodnic nyní pracuje na akreditaci Baby Friendly podle nových standardů péče, aby pomohly zlepšit péči o matku a dítě (10 kroků k úspěšnému kojení).