Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Dokumenty

Lékařské pokyny vedou k nadměrné diagnóze alergie na kravské mléko u kojenců

Lékařské pokyny pro diagnostiku alergie na kravské mléko u kojenců a dětí by mohly vést k nadměrné diagnóze stavu, zatímco podle nového výzkumu více než 80 % autorů tohoto pokynu deklarovalo střet zájmů s výrobci mléka z umělého mléka.

Vědci z Imperial College London a Sechenov University v Moskvě analyzovali devět oficiálních pokynů pro alergii na kravské mléko zveřejněných v letech 2012 až 2019 od řady lékařských organizací v řadě zemí, převážně v Evropě.

 

Výzkum také zjistil, že autoři pokynů zaregistrovali střet zájmů s výrobci umělé výživy.

 

Mnoho z pokynů pojmenovalo příznaky, jako je nadměrný pláč, ublinkávání, zvracení a řídká stolice jako indikace alergie na kravské mléko. Vědci však tvrdí, že tyto příznaky jsou u běžných zdravých dětí velmi časté.

V článku publikovaném v časopise JAMA Pediatrics vědci citovali nedávnou evropskou studii, která zjistila, že 1 % dětí má alergii na kravské mléko, přesto až 14 % rodin věří, že jejich děti mají tento stav.

 

Konflikt zájmů

Tým také poznamenal, že osm z deseti autorů pokynů deklarovalo střet zájmů s výrobci mléka na předpis.

Bylo také zjištěno, že se v zemích, jako je Austrálie a Anglie, v letech 2000 až 2018 významně zvýšila receptura formulí pro kojence s alergií na kravské mléko, aniž by existovaly důkazy o zvýšení alergie na kravské mléko.

Kromě toho vědci zjistili, že sedm z devíti pokynů doporučilo kojícím ženám, aby vyřadily všechny mléčné výrobky ze své stravy, pokud má jejich dítě podezření na alergii na kravské mléko.

Analýza vědců ze 13 studií složení mateřského mléka však zjistila, že méně než jedna miliontina bílkoviny z kravského mléka prochází do mikrobioty prsu – příliš malé množství na to, aby vyvolalo reakci u většiny alergických dětí.

 

Varování

Dr. Robert Boyle, konzultant specialista na alergie a hlavní autor výzkumu z Imperial’s Heart Heart and Lung Institute, uvedl, že nesprávné určení alergie na mléko může vést k tomu, že „rodiny a NHS budou zbytečně platit za drahé formule a léky.“. Varoval, že taková nesprávná diagnóza by mohla vést k dalšímu stavu s podobnými příznaky, který by byl vynechán, a způsobit, že kojící matky „zbytečně“ omezí své stravovací návyky nebo úplně přestanou kojit.

Varoval: „Výrobci umělé výživy mohou získat z podpory zvýšené diagnostiky alergií na kravské mléko tím, že budou praktiky a rodiče ovlivňovat, aby místo levnější receptury používali specializovanou recepturu, a potenciálním narušením důvěry žen v kojení, takže se bude používat speciální receptura mateřského mléka. “

Musíme nejen kriticky zhodnotit naše současné směrnice a oddělit vývoj pokynů od těch, kteří z nich mohou těžit, ale také zajistit, abychom každé rodině poskytli nejlepší možnou péči tím, že se vyhneme nadměrné diagnóze alergie na kravské mléko.

 

Zdroj: inews.co.uk