Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Dokumenty

Oddálení novorozenecké koupele zvyšuje míru kojení

Oddálené koupání novorozenců po dobu nejméně 12 hodin po narození je spojeno s významným zlepšením výlučného kojení v porodnici.

Potvrzují to výsledky studie publikované online  v časopise Journal of Obstetric, Gynecologic & Neonatal Nursing.

Skin to skin kontakt bezprostředně po narození přináší dobře známé výhody a je vyžadován jako součást obvyklé péče, ale důvody pro opožděné koupání doporučené Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a dalšími organizacemi byly méně jasné (WHO doporučuje koupání až za 24 h).

Novorozenci rozpoznávají vůni plodové vody a tyto smyslové podněty je vedou ke kojení, přičemž jedna studie naznačuje, že novorozenecké kojenecké reakce byly skutečně prodlouženy, když děti byly vystaveny působení vlastní plodové vody. Předčasné koupání novorozenců bylo také častěji spojeno s podchlazením dítěte, o kterém se také předpokládá, že ovlivňuje míru kojení. Ponechání vernixu poskytuje antimikrobiální, zvlhčovací, pH-vyrovnávací a teplotně stabilizující výhody.

 

Změna praxe v jedné nemocnici

Sestry byly povzbuzovány, aby počkaly s koupáním 24 hodin nebo alespoň minimálně 12 hodin. Před intervencí byla počáteční koupel provedena do 2 hodin po narození. Sledováno bylo 448 dvojic matka-novorozenec před a 548 dvojic intervenci. S posunem mediánu času od narození do prvního koupání z 1,9 hodiny na 17,9 hodiny po intervenci vzrostla míra výlučného kojení v nemocnici (bez podání formule) z 59,8 % na 68,2 % (p = 0,006). Po vícerozměrné úpravě o faktory včetně způsobu porodu (vaginální vs. císařský řez) bylo pozorováno zvýšení výlučného kojení po intervenci v i u všech dvojic (poměr šancí [OR] 1,49; P = 0,004).

Šance používat jen výlučně mateřské mléko při propuštění se mezitím zvýšila o 35 % po intervenci (p = 0,02).

Výhody oddáleného koupání novorozence na míru kojení se však nejvíce projevily u těch, které porodily vaginálně.

Vědci tvrdí, že opoždění koupání vedlo u novorozenců k větší pravděpodobnosti normální teploty.

 

Zpoždění prvního koupání novorozence je spojeno se zvýšenou mírou výlučného kojení v porodnici i při propuštění

Porodnice by měly přijmout opožděné první koupání a zařadit je do standardu péče, aby splňovaly doporučení pro odložení počáteční koupele novorozence až o 24 hodin po narození.

  • Světové zdravotnické organizace WHO (2013),
  • Agentury pro výzkum a kvalitu zdravotní péče AHRQ; 2014  
  • Association of Women’s Health, Obstetric and Neonatal Nurses AWHONN; 2018)
  • .J Obstet Gynecol Neonatal Nurs. Publikováno online 21. ledna 2019. Celý text