Skin to skin kontakt po narození
Kontakt s pokožkou (STS) bezprostředně nebo brzy po narození je nyní považován za obvyklou péči kvůli mnoha výhodám. Kontakt na STS je mezinárodně podporován prostřednictvím iniciativy Baby Friendly Hospital Initiative (BFHI) jako prostředek ke zlepšení zahájení kojení, exkluzivity a délky trvání kojení po propuštění z nemocnice (Hawkins a kol., 2015, Sinha a kol., 2015).
V systematické revizi a metaanalýze STS kontaktu zahrnovaly výsledky úspěch prvního kojení, výlučné kojení od propuštění do 1 měsíce po narození a výlučné kojení mezi 6 týdny a 6 měsíci po narození (Moore, Bergman, Anderson a Medley, 2016).
V mezinárodní výzkumné studii nemocnic, které používaly Deset kroků k úspěšnému kojení (Světová zdravotnická organizace, 2018), míra výlučného kojení během hospitalizace byla o 4,5% vyšší než v nemocnicích, které program BFHI nedodržovaly (Hawkins a kol., 2015).
Zvýšená míra kojení má výhody pro matky a jejich novorozence po celou dobu jejich života. V několika zprávách o zlepšení míry výlučného kojení ve Spojených státech se potenciální pokles celoživotních nákladů souvisejících s nemocemi matek a dětí odhadoval na 13 miliard dolarů (Bartick & Reinhold, 2010) a na 17 miliard dolarů (Bartick a kol., 2013).
Vědci navíc identifikovali rizika pro matky a novorozence spojená se sníženým výlučným kojením a zvýšeným používáním počáteční kojenecké výživy. Například výskyt dětských nemocí, včetně gastroenteritidy, otitis media a dětské leukémie (Bartick a Reinhold, 2010, Bartick et al., 2016) a nemoci matky, včetně rakoviny prsu a vaječníků (Bartick a kol., 2013 Bartick et al., 2016), lze snížit vyšší mírou výlučného kojení.