Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Dokumenty

Mezinárodní kodex marketingu náhražek mateřského mléka: Často kladené otázky o rolích a odpovědnosti zdravotnických pracovníků

Zdravotničtí pracovníci mají zásadní roli při vzdělávání matek a dalších pečovatelů o krmení kojenců a malých dětí. Je také jejich morální, právní a profesní odpovědností chránit, propagovat a podporovat optimální krmení.

Zdravotnické pracovníky a zdravotnická zařízení po celém světě však společnosti zabývající se dětskou výživou často využívají k propagaci náhražek mateřského mléka, jako je počáteční kojenecká výživa, speciální kojenecká výživa, pokračovací kojenecká výživa nebo mléka pro batolata.

Cílem tohoto dokumentu s častými dotazy je poskytnout zdravotnickým pracovníkům informace o jejich konkrétních rolích a odpovědnosti při ochraně praktik kojení před nevhodnou propagací náhražek mateřského mléka společnostmi vyrábějícími kojeneckou výživu.

 

1. Co je Mezinárodní kodex marketingu náhražek mateřského mléka?

V roce 1981 přijalo Světové zdravotnické shromáždění Mezinárodní kodex marketingu náhražek mateřského mléka jako soubor doporučení k regulaci uvádění náhražek mateřského mléka, lahví na kojení a dudlíků na trh.

Cílem tohoto kodexu je zajistit, aby v případě potřeby byly k dispozici náhražky mateřského mléka, ale nebyly propagovány. Zdůrazňuje, že vzhledem ke zvláštní zranitelnosti kojenců a rizikům spojeným s nevhodnými postupy při krmení jsou obvyklé marketingové postupy pro náhražky mateřského mléka nevhodné.

Kodex obsahuje řadu ustanovení o úloze zdravotnických pracovníků a zdravotnických systémů a zdůrazňuje, že zdravotničtí pracovníci by se měli seznámit se svými povinnostmi podle Kodexu.

 

2. Kodex byl napsán téměř před 40 lety. Je relevantní i dnes?

Ano, Kodex zůstává stejně relevantní a důležitý, jako když byl přijat v roce 1981, ne-li více. Světové zdravotnické shromáždění za posledních 39 let opakovaně zdůraznilo význam Kodexu, někdy jej vyjasnilo a doplnilo dalšími usneseními. Již v roce 2018 shromáždění vyzvalo země, aby pokračovaly v provádění a dodržování Kodexu.

Důležitost kojení byla prokázána mnoha způsoby. Prodej náhražek mateřského mléka po celém světě stále roste, zejména kvůli novým, vytrvalým a velmi účinným marketingovým praktikám. Takové praktiky vážně narušují úsilí o ochranu, propagaci a podporu kojení.

Kromě propagace počáteční kojenecké výživy společnosti stále častěji propagují náhražky mateřského mléka pro starší kojence a malé děti od 6 měsíců do 3 let. Tyto výrobky narušují trvalé kojení až po dva roky nebo déle.  Balení a marketing těchto produktů nepřímo podporuje počáteční kojeneckou výživu.

 

3. Vypadá to, že Kodex byl napsán pro společnosti vyrábějící dětskou výživu. Co to má společného se mnou jako se zdravotníkem?

Kodex je určen vládám, zdravotnickým pracovníkům, společnostem vyrábějícím kojeneckou výživu a všem, kdo mají odpovědnost za ochranu, propagaci a podporu kojení.

Jako zdravotnický pracovník je součástí vaší práce informovat a vzdělávat matky a jiné pečovatele o vhodném a optimálním krmení kojenců a malých dětí. Matkám by měla být poskytována podpora při přijímání informovaných a nezaujatých rozhodnutí bez jakýchkoli komerčních vlivů společností poskytujících dětskou výživu.

Kodex zakazuje jakýkoli druh propagace náhražek mateřského mléka ve zdravotnických službách. Má také konkrétní doporučení pro zdravotnické pracovníky, jak se vyhnout tomu, aby byli ovlivňováni společnostmi zabývajícími se výrobou dětské výživy.

 

4. Musíme snižovat náklady všude. Proč je tak špatné akceptovat bezplatnou výživu pro matky, které nemohou kojit?

Zkušenosti ukazují, že neregulované a neomezené dodávky umělé výživy zdarma vedou k jejímu nadužívání a podkopává kojení. Společnosti darují formuli   s vědomím, že bezplatná distribuce vytváří loajalitu značky mezi matkami po opuštění nemocnice.

Dary bezplatných nebo dotovaných dodávek náhražek mateřského mléka nebo jiných produktů proto nejsou povoleny v žádné části systému zdravotní péče. Jakákoli počáteční kojenecká výživa potřebná pro kojence s zdravotními důvody pro její použití by měla být získána běžnými způsoby nákupu.

 

5. Proč bych neměl dávat vzorky zdarma rodinám?

Kodex jasně stanoví, že zdravotničtí pracovníci by neměli dávat vzorky náhražek mateřského mléka těhotným ženám, matkám kojenců a malých dětí nebo členům jejich rodin.

Většina žen je fyzicky schopna kojit své děti a nemusí používat náhražky mateřského mléka. Jejich použití narušuje produkci mateřského mléka. I ve výjimečných případech, kdy mají kojenci metabolickou poruchu, při které je kojení kontraindikováno nebo je nutná speciální formule, by zdravotničtí pracovníci neměli rozdávat vzorky.

Pokud je matce v nemocnici dán vzorek zdarma, bude mít tendenci jej používat, i když to není nutné. Vzorky povzbuzují rodiny k nákupu produktů, když dojdou vzorky, i když si produkt opravdu nemohou dovolit. Rodiny lze přesvědčit, aby se krmili vzorci, protože vzorek je implicitně schválen vámi.

 

6. Mohu ve svém zařízení instalovat plakáty / kalendáře / informační materiály poskytnuté společností poskytující dětskou výživu, která obsahuje obrázky kojících dětí?

Ne. Dárky pro zdravotnická zařízení od společností poskytujících dětskou výživu nejsou povoleny. Dary, i malé, jako jsou kalendáře nebo pera, vytvářejí pocit závazku a neustále připomínají tomu, kdo je obdržel, „štědrost“ dárce.

Kodex dále říká, že zdravotnická zařízení by neměla být využívána k vystavování výrobků spadajících do oblasti působnosti Kodexu, ani poutače nebo plakáty týkající se těchto výrobků. Plakát nebo informační materiály od společností poskytujících dětskou výživu obvykle obsahují jemné zprávy, které podkopávají kojení, i když zobrazují obrázky kojících dětí.

Stejně jako vzorky zdarma by mohly matku „připoutat“ ke konkrétní značce náhražky mateřského mléka, stejně jako atraktivní ukázky materiálů od společnosti pro dětskou výživu.

 

7. Zástupci výrobců umělé výživy nám přinesou čokoládu, když nám přijdou říct o svých produktech. Mohu tu čokoládu dát svým dětem?

I když se nabídka čokolády od vašeho obchodního zástupce může zdát nevinná, i malé dárky, včetně čokolády, mohou ve vás vyvolat pocit, že společnost to myslí dobře a že jí dlužíte věrnost nebo vděčnost. Společnosti vědí, že tento pocit loajality nebo vděčnosti často vede k podpoře a propagaci produktů společnosti. To je jeden z důvodů, proč Kodex neumožňuje dary zdravotnickým zařízením a zdravotnickým pracovníkům.

 

8. Někdy dostávám od společnosti pera a další užitečné předměty. Je přijetí takové položky proti Kodexu?

Ano. Jedná se o dary od společnosti a Kodex jasně uvádí, že dary od společností poskytujících dětskou výživu nejsou povoleny. Kromě toho tyto položky často obsahují loga nebo slogany společnosti, což může znamenat schválení jejich produktů.

 

9. Společnost pořádá v mém zařízení akci pro matky a kojence a rozdává ceny vítězům. To je v pořádku, že?

Ne, není to v pořádku. Pokud zdravotnická zařízení umožní společnostem vyrábějícím dětskou výživu přímý přístup k rodinám, bude implicitně zařízení propagovat výrobky spíše než podporovat zdraví. Kodex zcela jasně stanoví, že pracovníci marketingu by v rámci svých obchodních funkcí neměli usilovat o přímý nebo nepřímý kontakt jakéhokoli druhu s těhotnými ženami nebo s matkami kojenců a malých dětí.

 

10. Můžeme přijímat dary, např. notebook od společností poskytujících dětskou výživu, které budou použity na našich klinikách, pokud nemají žádná loga společnosti?

Dary v podobě vybavení, včetně notebooků, pozitivně ovlivní postoje zdravotnických pracovníků a managementu zařízení vůči společnosti a jejím produktům. Tento pocit povinnosti nebo vlivu může zasahovat do institucionální politiky a rozhodování a do odpovědnosti zdravotnického pracovníka poskytovat důvěryhodné rady. Takové praktiky potenciálně narušují optimální zdraví a vývoj kojenců a malých dětí. I když zde není žádné logo společnosti, samotný dar vytvoří pocit závazku a loajality.

 

11. Je přijatelné, aby společnosti vyrábějící dětskou výživu inzerovaly v naší čekárně?

Ne, Kodex říká, že zdravotnická zařízení by neměla být používána k vystavování výrobků spadajících do oblasti působnosti Kodexu, ani na poutače nebo plakáty týkající se těchto výrobků.

 

12. V naší nemocnici máme police pro kojeneckou výživu pro kojence, které nemohou kojit. Měli bychom postavit závěs, který by to zakryl?

Ano. Jakákoli náhražka mateřského mléka skladovaná v nemocnicích, včetně porodnic, by měla být uchovávána mimo dohled. Možné je použít uzavřenou skříň.

 

13. Je v pořádku distribuovat brožury propagující kojení, které pocházejí od výrobců kojenecké výživy, i když neobsahují reklamu na jejich výrobky?

Ne. Kodex neumožňuje společnostem poskytujícím dětskou výživu přímo nebo nepřímo poskytovat vzdělání rodičům a jiným pečovatelům o výživě kojenců a malých dětí ve zdravotnických zařízeních. Brožury by byly jedním ze způsobů poskytování vzdělávání. Kromě toho brožury od společností poskytujících dětskou výživu často obsahují obrázky nebo implicitní zprávy, které upřednostňují komerční výrobky před kojením.

 

14. Moji pacienti potřebují vzdělání v oblasti výživy kojenců a nemám dostatek personálu na vedení kurzů. Mohou společnosti poskytující dětskou výživu pomoci, pokud nepropagují své výrobky?

Ne, nemohou. Zástupci společností, které vyrábějí náhražky mateřského mléka, nesmí poskytovat vzdělání ve zdravotnických zařízeních, ať už přímo či nepřímo, rodičům kojenců a malých dětí.

Pokud matka potřebuje použít náhražku mateřského mléka, musíte zajistit, aby jakékoli vzdělání prováděl někdo, kdo nemá žádnou souvislost s průmyslem dětské výživy.

 

15. Potřebuji zlepšit své odborné znalosti. Proč nemohu přijmout financování od společnosti poskytující dětskou výživu na cestovné nebo účast na odborných konferencích nebo setkáních?

Financování ze strany společností poskytujících dětskou výživu na cestovné nebo účast na odborných konferencích nebo setkáních je dalším způsobem, jak se vás společnost snaží ovlivnit a vytvořit vztah, ve kterém se vůči nim cítíte zavázáni. Jedná se o formu finanční pobídky a je Kodexem zakázána.

 

16. Co mám dělat, když mi zástupce společnosti pro dětskou výživu řekne, že v zemi je povolen příjem vzorků, dárků nebo pozvánek na konference nebo studijní programy?

Pro vás jako zdravotníka je důležité, abyste se seznámili se samotným Kodexem i s jakýmikoli právními předpisy, které vaše země přijala k zastavení nevhodné propagace náhražek mateřského mléka. To, že vaše země tyto dary možná nezakázala, ještě neznamená, že jejich přijetí je etické nebo vhodné.

 

17. Jak mohu získat více informací o tom, jak moje země reguluje propagaci náhražek mateřského mléka?

Vaše zdravotnické zařízení by mělo poskytnout veškeré informace o vnitrostátních právních předpisech o Kodexu. WHO, UNICEF a IBFAN navíc každé dva roky zveřejňují zprávy o národních zákonech v zemích, které najdete na webových stránkách WHO (www.who.int/health-topics/breastfeeding).

Nezapomeňte však, že bez ohledu na to, zda vaše země přijala právní předpisy týkající se Kodexu, vy jako zdravotnický pracovník máte podle Kodexu odpovědnost za propagaci, ochranu a podporu kojení. Kodex vás vyzývá, abyste zajistili, že rodiče a jejich děti budou chráněny před marketingovými praktikami společností, které jsou ve vaší péči.

 

18. Co mám dělat, když na mém pracovišti uvidím propagaci náhražek mateřského mléka?

Pokud se dozvíte o činnostech, které ve vašem zařízení porušují Kodex, měli byste je nahlásit svému nadřízenému. Vaše zařízení může mít standardní postup podávání zpráv nebo může být součástí pravidelného hodnocení zlepšování kvality.

Kromě toho v mnoha zemích ministerstvo zdravotnictví zavedlo monitorovací systém, kde lze hlásit postupy, které dodržujete.

 

Další informace o Kodexu