Ankyloglossie a délka kojení: multicentrická kohortová studie
Prevalence ankyloglosie a její dopad na praktiky kojení jsou často přeceňovány, což vede ke zbytečným zákrokům u novorozenců. Studie byla provedena s cílem odhadnout prevalenci ankyloglosie v prvním roce života a prozkoumat souvislost s výlučným a celkovým trváním kojení v různých oblastech Brazílie.
Materiály a metody:
Tato multicentrická prospektivní kohortová studie zahrnovala nábor párů matka-dítě brzy po porodu ve veřejných nemocnicích ve třech hlavních městech v Brazílii. Po porodu, v 6. a 12. měsíci, byly vedeny rozhovory s matkami, aby se shromáždily sociodemografické proměnné a údaje o výlučném a celkovém trvání kojení. Ve věku 12 měsíců byly děti podrobeny zubnímu vyšetření pro klasifikaci lingvální uzdičky pomocí nástroje Bristol Tongue Assessment Tool. Analýza dat zahrnovala Poissonovu regresi s robustním rozptylem s výpočtem neupraveného a upraveného relativního rizika (RR).
Výsledky:
Konečný vzorek tvořilo 293 dětí. Prevalence definované a suspektní ankyloglosie byla 1 % a 4,8 %, v celkovém pořadí 5,8 % (interval spolehlivosti [95 % CI]: 3,1–8,5). Nebyl nalezen žádný významný rozdíl v prevalenci výlučného a celkového kojení v 1., 4. a 6. měsíci mezi dětmi s definovanou/suspektní ankyloglosií a dětmi bez ankyloglosie. Vícerozměrná analýza ukázala, že pravděpodobnost, že dítě dosáhne 6 měsíců kojení, se mezi skupinami neliší (RR = 0,98; 95 % CI: 0,79–1,23; p = 0,907).
Předchozí studie, která prospektivně zkoumala charakteristiku lingvální uzdičky od narození do 12měsíců dospěla k závěru, že změny týkající se lingválního uzdičky tloušťka, připevnění k jazyku a ke spodině dutiny ústnínebyly u kojenců pozorovány u dětí během prvního roku života (Martinelli RLC).
Závěr:
Prevalence definované ankyloglosie byla velmi nízká a definovaná/suspektní ankyloglosie nebyla spojena s rozdílem v prevalenci výlučného nebo celkového trváním kojení.
Zdroj: Breastfeeding Medicine, 2024