Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Dárcovství mléka a očkování Covid-19

Ženy ve Velké Británii se mohou nyní očkovat proti SARS-CoV-2, viru, který způsobuje Covid-19, po změně pokynů regulační agentury pro léčivé přípravky a zdravotní péči (MHRA).  Po obdržení vakcíny Covid-19 není nutné přerušit dárcovství mléka.

Očkování je obvykle bezpečné pro kojící ženy a ženy, které darují mléko a nemusí po většině vakcín s dárcovstvím přestat nebo ho odkládat. Důvodem je, že většina vakcín je vyrobena z fragmentů virů, jejichž cílem je přimět tělo k přípravě imunitní reakce, která nastartuje akci, pokud se v budoucnu znovu setká se skutečným virem. Některé vakcíny se vyrábějí s malými dávkami živého viru, což nestačí k vyvolání nemoci, ale k tomu, aby pomohlo trénovat imunitní reakci na infekční dávku. U živých vakcín, jako je žlutá zimnice, se od matek požaduje preventivní ukončení dárcovství mléka po dobu 28 dnů po očkování.

Ve Velké Británii se nyní používají dvě vakcíny Covid-19. Oxfordská vakcína vyráběná společností AstraZeneca používá standardní technologii pro výrobu vakcín, která zabalí fragment SARS-CoV-2 do jiného viru (adenoviru), který se sám nemůže množit, a je tedy pro příjemce neškodný. Vakcína Pfizer používající krátký fragment messengerové RNA, recept, který říká buňkám, jak vyrobit fragment viru SARS-CoV-2, zabalený do lipozomu – malého balíčku vyrobeného z mastných kyselin v měřítku nano. Neexistují žádné důkazy o tom, že by se některá vakcína dostala do prsu a do mléka, a i když by se tak stalo, neexistuje žádný věrohodný mechanismus , který by to mohlo způsobit újmu. Ani jedna vakcína není živá, a proto neexistují důkazy o tom, že by dárci mléka měli po očkování dárcovství mléka zastavit nebo odložit.

Proto po konzultaci s našimi odbornými poradci, vědci, lékaři a dalšími vedoucími mléčných bank z celého světa dospěli k závěru, že ženy budou moci po očkování vakcínou Covid-19 normálně darovat mléko do Hearts Milk Bank.

Příjem mléka darovaného po očkování může mít také výhody, protože se vytvoří protilátky, které by se mohly dostat do mléka a pomáhat tak chránit zranitelné kojence.

Zdroj: humanmilkfoundation.org