Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Jak podpořit úspěch kojení

Základním kamenem úspěšného kojení je dostatek mléka. První hodina po porodu je nejúčinnější pro začátek a pokračování v kojení.

 

 1. Tvorba dostatečného množství mateřského mléka je klíčem k úspěšnému kojení.
 2. Kojení vyžaduje největší pozornost během prvních pěti dnů po narození a zejména v prvních hodinách po porodu.
 3. Nejdůležitější je to, co se stane nebo nestane v časných hodinách po narození (10 kroků k úspěšnému kojení).
 4. První hodina po porodu je nejúčinnější pro začátek kojení.
 5. Veškerá práce v prvních hodinách po narození se zúročí.  Čím více mléka se časně odstraní kojením, tím více mléka se zajistí pro následující dny. 
 6. Čím delší je interval mezi narozením a prvním krmením:
  • tím větší je pravděpodobnost, že dítě bude mít problémy se zajištěním a pohodlným odstraněním mléka, nebo s přisátím. 
  • tím slabší je signál pro tvorbu mléka
  • tím větší je kompromis pasivní a aktivní imunity, kterou poskytuje množství bioaktivních faktorů obsažených v kolostru, které zvyšují funkčnost vlastního imunitního systému dítěte
 1. Základním kamenem úspěšného kojení je dostatek mléka. Odstranění mléka během prvních několika hodin po porodu, je klíčem pro budoucí produkci mléka. 
 2. Signál pro tvorbu MM závisí na časném, častém a účinném odstraňování mléka. Tento signál je nejsilnější během první hodiny a je důležitý pro budoucí dostatečnou dodávku mléka Teplo, masáž a blízký kontakt s dítětem-to vše pomáhá tvorbě mléka.
 3. První mléko kolostrum je nejdůležitější pro ochranu dítěte. Každé kojení poskytuje dítěti jedinečné protilátky. Živé bioaktivní faktory ještě více stimulují a rozvíjejí vlastní imunitní systém dítěte. Takže více než kalorie, první mléko-kolostrum poskytuje ochranu.  Počáteční dávky MM jsou obvykle malé (čajová lžička) a je běžné, že děti ubývají na váze po dobu prvních 3–4 dnů. Graf normální ztráty hmotnosti spolu s dalšími indikátory (chování dítěte, počet stolic, močení a žloutenky) poskytuje zpětnou vazbu.
 4. Rozdíly v úbytku hmotnosti mezi novorozenci, kteří se krmí v první hodině, ve srovnání s těmi, kteří tak neučinili, se projeví již za 6 hodin po porodu.  
 5. Zpočátku dítě vyžaduje kojení 10–12krát během 24 h. Platí zásada, že počet kojení by v prvních dnech neměl klesnout pod 8 kojení během 24 h.
 6. Ruce jsou stále nejlepší nástrojem přírody. Výzkumy potvrzují, že ruce jsou nejúčinnějším a nejpohodlnějším způsobem, jak odstranit mléko během prvních 2–3 dnů. Časté odsávání rukou v prvních třech dnech v kombinaci s odsáváním elektrickou odsávačkou zvyšuje produkci u matek závislých na pumpě po celé týdny. Ať už tyto první kapičky MM jdou k dítěti nebo jsou skladovány, chrání se tím začátek kojení.