Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Energetické nápoje dětem škodí, tvrdí řada studií

Energetické nápoje škodí dětem, uvádí studie vypracovaná pro britskou vládu. Některé země již přistoupily k zákazu prodeje těchto nápojů mladším 18 let. Návrhy zavést podobný zákaz se objevily i v Česku.

Anglická studie

Škodlivost energetických nápojů pro mladistvé potvrdila studie, kterou si nechala vypracovat britská vláda. Její autoři také upozornili na to, že se tyto nápoje těší u dětí obrovské popularitě. Lidé, kteří hodně pijí energetické nápoje mohou mít bolesti hlavy a problémy se spánkem uvedla britská studie. Nadměrná konzumace těchto nápojů souvisí také s horšími studijními výsledky, fyzickým a duševním zdravím. Jedna 250ml plechovka může obsahovat asi tolik kofeinu jako dvojité espresso. Objevují se tak hlasy, že by si je měli v Británii smět kupovat jen lidé starší 18 let.

USA

Děti, které jsou zvyklé pravidelně pít nápoje obsahující kofein, jako jsou energetické drinky, mají horší paměť, jsou impulzivnější a v dospělosti mohou být náchylnější k závislostem. Bylo to prokázáno u 2000 amerických dětí ve věku 9 a 10 let, kdy vědci zkoumali jejich paměťové schopnosti a mozkovou aktivitu.  Časté pití sycených nápojů s kofeinem může zhoršovat paměť, koncentraci a mozkovou aktivitu. Vykazovaly nižší aktivitu v přední mozkové kůře, což je jev často vídaný u jedinců s ADHD nebo trpí závislostí na alkoholu či drogách.

Španělsko

Zakázalo reklamy na sladkosti. Mohou za nadváhu dětí.

Polsko

Polsko od rou 2024 zcela zakáže energetické drinky mladším 18 let. V Polsku mají i sugar tax – daň z cukru a peníze jdou do fondu, z něhož se čerpají prostředky na léčbu obezity, cukrovky, platí se zdravotní pomůcky.

Litva

Nezletilí si nemohou energetické nápoje koupit od roku 2012.

Lotyšsko

Nezletilí si nemohou energetické nápoje koupit od roku 2014.

Německo

Prodej si regulují samy obchody.

Česká republika

Podle studie zveřejněné SZÚ každý den popíjejí přes 3 % školáku energetické drinky. Nejvíce v kraji Ústeckém, kde je to každý pátý školák, dále pak kraj Liberecký a Karlovarský. Naopak nejméně v Praze. Už v roce 2015 byl neúspěšný pokus v ČR uzákonit omezení prodeje nezdravých nápojů, ale nebyl projednán. Na trhu se stačil objevit nový nápoj Prime, která má v jedné třetinkové lahvi 200 mg kofeinu, tedy tolik, kolik obsahují šálky espresa, dva Red Bully nebo 6 plechovek Coca-Coly. Jiný nápoj Monster obsahuje 180 mg kofeinu.

Evropský úřad pro bezpečnosti potravin uvádí nejvyšší bezpečnou dávku kofeinu u dětí 3 mg/kg/den.

Cukr

Další problémem je i cukr. U dětí by přidaný jednoduchý cukr měl tvořit méně než 25 g/den, tj. 4 kávové lžičky nebo 5 kostek cukru. Tolik je ho v Red Bullu, Moster, ten má v půllitru 55 g, tedy 10 kostek cukru.