Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Matky a děti by měly zůstat po narození spolu i když je dítě nedonošené nebo s nízkou porodní hmotností

Matky a děti by měly zůstat po narození spolu i když je dítě nedonošené nebo s nízkou porodní hmotností
16. května 2023
WHO dnes vydala dva nové zdroje na podporu širšího využívání kangaro-klokanní péče (KMC) – život zachraňující techniky, která zahrnuje neustálý kontakt kůže na kůži a výlučné kojení – ve prospěch většího počtu novorozenců nízké porodní hmotnosti a předčasně narozených dětí.

Předčasné narození je nyní hlavní příčinou úmrtí dětí do 5 let a je naléhavým problémem veřejného zdraví. Každý rok se odhaduje, že 13,4 milionu dětí se narodí předčasně (před 37. týdnem těhotenství), zatímco ještě vyšší počet – více než 20 milionů dětí – má nízkou porodní hmotnost (méně než 2,5 kg při narození). Pro tyto děti je KMC osvědčeným a účinným zásahem pro záchranu životů a zlepšení jejich zdraví a vývoje.

Zajištění toho, aby matky a děti na celém světě mohly zůstat pohromadě a praktikovat KMC ihned po narození, bude vyžadovat radikální přehodnocení toho, jak je péče o matku a novorozence organizována.

Tyto dvě publikace – globální poziční dokument a implementační strategie – se snaží umožnit expanzi KMC ve zdravotnických zařízeních i doma, globálně. Následují vydání přelomových nových pokynů zveřejněných v loňském roce, které doporučují KMC jako základní standard péče o všechny předčasně narozené děti a děti s nízkou porodní hmotností, počínaje ihned po narození. Nové dokumenty zdůrazňují, že by měl být dostupný pro zdravé i nemocné děti – alespoň 8 hodin denně – včetně intenzivní péče.

Ve většině zdravotnických zařízení bude dosažení širokého přijetí KMC u všech předčasně narozených dětí nebo dětí s nízkou porodní hmotností vyžadovat zásadní změny v poskytování péče o novorozence, změny uspořádání pečovatelských zařízení, které matce umožňují zůstat s dítětem 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Znamená to také změnit způsob poskytování zdravotní péče tak, aby porodníci, porodní asistentky, pediatři a sestry spolupracovali v harmonii a pečovali o matky a děti na jednom místě, jako celek.

Ukázalo se, že KMC významně zlepšuje přežití a zdravotní výsledky u předčasně narozených dětí a dětí s nízkou porodní hmotností ve srovnání s péči v inkubátoru nebo babytermu. Data ukazují, že může zvýšit míru přežití až o třetinu, snížit infekce, zabránit hypotermii a zlepšit krmení a růst u nedonošených dětí. Je také posilující a uklidňující pro matky a rodiny, které zaujímají hlavní úlohu v poskytování péče dětem.

Navzdory těmto výhodám se odhaduje, že pouze asi třetina zemí má aktualizovanou politiku nebo pokyny týkající se KMC, což znamená, že miliony předčasně narozených dětí a dětí s nízkou porodní hmotností budou pravděpodobně o tuto život zachraňující techniku přicházet.

Nové dokumenty nastiňují některá klíčová opatření, která by měla být přijata, aby bylo možné širší přijetí a implementaci KMC:
• Vlády by měly uznat a zahrnout KMC jako základní péči o všechny předčasně narozené nebo děti s nízkou p.h., aby byla financována a monitorována – včetně nezbytných změn infrastruktury v nemocnicích – jako součást národních programů. Dodatečná rodičovská dovolená a nároky mohou pomoci řešit zvláštní potřeby pečovatelů o předčasně narozené děti nebo děti s nízkou porodní hmotností, aby jim mohly poskytnout potřebnou péči.

• Zařízení a poskytovatelé zdravotní péče by měli pomoci zajistit, aby malé a předčasně narozené děti mohly mít prospěch z kontaktu kůže na kůži s matkou po dobu doporučených 8–24 hodin denně ihned po narození.

Důležité je, aby matka/dítě byly spolu
• Rodiče a pečovatelé by měli být zapojeni do běžné péče a všech aspektů rozhodování o péči jejich dítěte. Měli by být podporováni – koučováním, emocionální a praktickou pomocí – při poskytování KMC. Partneři a rodinní příslušníci mohou pomoci při poskytování KMC, poskytovat úlevu matce, zasáhnout, pokud se necítí dobře, a pomáhat uspokojovat její potřeby, když se stará o své dítě.

https://www.who.int/news/item/16-05-2023-new-resources-released-to-help-more-preterm-and-low-birthweight-babies-benefit-from-kangaroo-mother-care