Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Národní laktační centrum letos slaví

Národní laktační centrum letos slaví. Už 20 roků poskytuje informace založené na důkazech pro výzvy, kterým kojení čelí po celém světě.

Přestože obrovský soubor výzkumů prokázal významný přínos kojení pro maminky i děti, který přetrvává až do dospělosti, klinická praxe zaostává za vědeckými důkazy. A to se snaží Národní laktační centrum (NARLAC) změnit vzdělávacími aktivitami, provozováním webových stránek, stránek na Facebooku, poradenskou činností, jako je linka kojení, online poradna, vydáváním edukačních materiálů a časopisu MaMiTa, který také slaví 20. výročí od svého prvního vydání.

Aktivitami podporující a ochraňující kojení a jejich sdílení s širší zdravotnickou i veřejnou komunitou lze překonávat bariéry, ovlivnit zdravotní politiku a změnit chování zdravotníků i veřejnosti. Odborné vzdělávání, informace vycházející z nejnovějších výzkumů a praxe jsou základem všech aktivit NARLAC, protože když mají zdravotníci snadný přístup ke spolehlivým informacím založených na důkazech, mohou lépe radit čerstvým maminkám a vytvářet prostředí podporující kojení. Stejně tak poradenské aktivity potvrzují pravidlo, že včas a správně podané informace zvyšují úspěch kojení.

Základy NARLAC jsou postavené na základech vědecké důslednosti a šíření znalostí.

 

Národní komise kojení

NARLAC iniciovalo vznik Národní komise kojení, pracovní skupina při MZ ČR, která byla ustanovena 10. 10. 2019.

Hlavní cíle:

  1. Uznat, že umožnění matkám kojit je zásadní pro veřejné zdraví a musí být základem veškeré národní a globální politiky;
  2. Podporovat prosazování Kodexu WHO pro marketing náhražek mateřského mléka, lahví a dudlíků a následných rezolucí WHO;
  3. Zajistit, aby sociální politiky a programy umožňovaly každé matce zapojit se do optimálního krmení kojenců a malých dětí.