Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Nedonošené děti potřebuji mateřské mléko

Díky mateřskému mléku je svět zdravější, chytřejší a rovnější: to jsou závěry řady Lancet o kojení.

Úvodní článek v sérii Lancet o kojení zdůraznil, že z podpory kojení by nemělo být vyloučeno žádné dítě ani matka, a vyzval k naléhavému závazku vlád a zdravotnických úřadů zavést standard péče, kde může každá žena zahájit kojení s veškerou podporou, kterou k tomu potřebuje (The Lancet, 2016).

Celosvětově se odhaduje, že se každý rok předčasně narodí 15 milionů dětí. Kojení je optimální způsob, jak poskytnout kojencům a malým dětem živiny a látky, které potřebují pro zdravý růst a vývoj, včetně těch, které se narodily předčasně nebo nemocné.

Přečtěte si celý dokument WHO s názvem Protecting, promoting and supporting BREASTFEEDING IN FACILITIES providing maternity and newborn services (v angličtině).

Kojení a mateřské mléko zlepšují krátkodobé a dlouhodobé výsledky u těchto zranitelných dětí ochranou proti závažným komplikacím, jako je sepse, nekrotizující enterokolitida, bronchopulmonální dysplazie, nedonošenecká retinopatie.

 

Situace v Evropě

  • V Evropě se narodí předčasně přibližně 7,2 % dětí, to je 360 000 kojenců, kteří potřebují přístup k mateřskému mléku ročně.
  • Pouze 30 % matek extrémně nedonošených dětí je schopno poskytnout 100 % svého vlastního mléka, aby uspokojily potřeby těchto dětí.

V České republice se každoročně předčasně narodí okolo 8000 dětí.  Máme 12 perinatologických center. Z toho 4 z nich mají banku mateřského mléka. Ne každá klinika potřebuje banku mateřského mléka, ale mateřské mléko zejména vlastní matky by mělo být k dispozici každému předčasně narozenému či nemocnému dítěti. V případě nedostatku vlastního mateřského mléka má přednost mléko z banky.

Přečtěte si více o bankách mateřského mléka v ČR.