Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Oddělení matek infikovaných virem Covid-19 od svých dětí ovlivňuje míru kojení

Pro matky infikované Covid-19 je bezpečné udržovat kontakt se svými dětmi. Jejich oddělení od sebe může způsobit stres u matky a mít negativní vliv na výlučné kojení později v kojeneckém věku, uvádí The COVID Mothers Study publikovaná v recenzovaném časopise Breastfeeding Medicine.

Tato celosvětová studie ukázala, že u dětí, které nebyly přímo kojeny z prsu, nezažily skin to skin kontakt nebo nebyly v dosahu svých matek (rooming-in), je méně pravděpodobné, že během prvních 3 měsíců života budou výlučně kojeny.

Téměř 60 % matek, které zažily separaci uvedlo, že se cítily velmi zoufalé, a 78 % uvedlo alespoň mírné utrpení. Téměř 1/3 separovaných matek (29 %) nebyla schopna kojit, jakmile se znovu spojila se svými dítětem, přestože se o to pokusila.

„Náš výzkum přispívá k objevujícím se důkazům, že skin to skin kontakt, rooming-in a umístění v dosahu paží a přímé kojení mohou být bezpečné pro matky infikované SARS-CoV-2,“ uvedla Melissa Bartick, MD, Mount Auburn Hospital a spoluautoři.

 

„Tato zpráva posiluje doporučení, že kojení má být nadále podporováno v této době pandemie Covid-19 u matek infikovaných SARS-CoV-2.“

 

Arthur I. Eidelman, MD, šéfredaktor Breastfedding Medicine, uvádí: „Tato zpráva posiluje doporučení, že kojení má být nadále podporováno v této době pandemie Covid-19 u matek infikovaných SARS-CoV-2.“