Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Otcovská dovolená

Týdenní otcovská dovolená jde na schválení do Senátu.

Evropský parlament vyzval, aby v členských zemích UNIE měli otcové nárok na 10 denní placenou dovolenou !!!

V ČR se předpokládalo, že tatínkové budou mít nárok na 10 dní otcovské dovolené  a bude jim vypláceno za kalendářní den 70% denního vyměřeného  základu.

Jen v 6 zemích Evropské unie včetně ČR nemají otcové nárok na pár dnů volna při narození dítěte. Evropský parlament vyzval, aby čerství tatínci v členských zemích Unie měli nárok na 10 denní placenou  dovolenou.  V mnoha státech EU, jako je Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Polsko, Švédsko či Británie, otcovská dovolená v období před porodem a případně v následujících dnech po porodu funguje.

Česko je na konci žebříčku.  Nejdelší otcovskou dovolenou si po narození dítěte mohou vzít otcové v Jižní Koreji a Japonsku. Ukazuje to žebříček Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sledovala situaci v ekonomicky nejvyspělejších zemích světa v roce 2015. Japonci mohou čerpat téměř rok!!!

 

Současná praxe je taková, že otec si vezme v termínu porodu volno, často neplacené, aby  mohl alespoň v prvních dnech vypomáhat s péčí o potomka.  Příkladem může být princ William, který využil možnosti čerpat až 2 týdny  otcovské dovolené. Nejdelší otcovskou dovolenou, v délce 18 dnů se zachováním 66% mzdy, má Finsko,  v Dánsku jsou to  2 týdny s celou předchozí mzdou.

Otcovská dovolená je využívání zejména ve Skandinávských zemích k zapojení otců do péče o nedonošená miminka. Péče zaměřená na rodinu.

V ČR nedonošenost stále stoupá.

Na oddělení JIP pro nedonošené děti by měla být respektována práva, povinnosti a odpovědnost rodičů poskytovat svému dítěti odpovídající nasměrování a vedení podle článku 5 Konvence o právech dítěte. Péče zamřená na rodinu. Optimální podpora rodičů jako primárních pečovatelů je dosažena tím, že rodiče se mohou svobodně rozhodnout o provádění úkolů a postupném převzetí péče o dítě do svých rukou. Matky chtějí péči orientovanou na rodinu, přítomnost otce a brzké převzetí péče o dítě rodiči. Na rodiče je třeba nahlížet jako na pár, ale také jako na jedince, potřeby otce a matky dítěte se mohou lišit. Úloha otce není jenom podporovat matku. Otcové nedonošených dětí, kteří cítí podporu, bezpečí a štěstí, mají pak pocit, že jsou schopni situaci zvládnout. Otcové navrhli, že se mohou účastnit kojení tím, že vytvoří pro matku a dítě během kojení příjemné prostředí. Otcové, kteří se podíleli na péči o nedonošené dítě už od počátku, se lépe vpravují do otcovské role a lépe zvládají situaci.

 

Pokoje by měly být uspořádány tak, aby umožňovaly přítomnost rodičů. Podněty jako míra osvětlení, zvuky a aktivity by měly být upraveny dle individuálních potřeb dětí a rodičů, a měla by být přijata opatření k zachování soukromí rodiny. Matkám lze umístit do pokoje křeslo, lehátko či postel, což zlepšuje kojení nedonošeného dítěte .

 

Individualizovaný program péče a hodnocení novorozenců (Newborn Individualized Developmental Care and Assessment Program (NIDCAP)) propaguje autonomní a motorickou stabilitu, lepší regulaci vývoje a děti jsou výrazně kratší dobu krmeny cévkou. Aplikace principů NIDCAP při kojení může podporovat chování dítěte při kojení.

 

Podpora přítomnosti rodičů 24 hod denně 7 dní v týdnu na JIP pro nedonošené děti  by měla být podporována. V ČR nedonošenost stále stoupá – 8,5 %.

 

 

Otcovská dovolená v některých zemích

Dánsko    14 dní  100% mzdy max. 431 Eu/týden

Francie    14 dní  100%  max. 2 432 Eu/měsíc

Belgie      10 dní 100%  jen první 3dny, pak 82%

Británie   14 dní   90%

Švédsko  10dní    80%

Finsko     18 dní   66%

Delší rodičovská díky otcům

V Německu získá rodina nárok na dva měsíce rodičovské dovolené navíc, pokud minimálně dva z těchto měsíců vyčerpá otec. Podobné pravidlo platí i v Rakousku a Portugalsku.

 

Srovnání zemí OECD podle délky otcovské dovolené:

Země Délka otcovské dovolené Kolik otec dostane (podíl běžné mzdy)
Jižní Korea 53 týdnů 30,7 %
Japonsko 52 týdnů 58,4 %
Francie 28 týdnů 20,2 %
Lucembursko 26 týdnů 39,8 %
Portugalsko 21 týdnů 54,2 %
Belgie 19 týdnů 25,8 %
Island 13 týdnů 63,8 %
Švédsko 10 týdnů 75,6 %
Norsko 10 týdnů 98,7 %
Finsko 9 týdnů 70,7 %
Německo 9 týdnů 65 %
Rakousko 9 týdnů 80 %
Španělsko 2 týdny 100 %
Slovinsko 2 týdny 90 %
Velká Británie 2 týdny 20,6 %
Polsko 2 týdny 100 %
Estonsko 2 týdny 100 %
Dánsko 2 týdny 54,1 %
Austrálie 2 týdny 42 %
Mexiko 1 týden 100 %
Maďarsko 1 týden 100 %
Chile 1 týden 100 %
Nizozemsko 2 dny 100 %
Řecko 2 dny 100 %
Itálie 1 den 100 %
USA žádný den
Turecko žádný den
Švýcarsko žádný den
Slovensko žádný den
Nový Zéland žádný den
Izrael žádný den
Irsko žádný den
Česká republika žádný den
Kanada žádný den