Podpora kojení Světovou zdravotnickou organizací pro evropský region

Zsuzsanna Jakab, WHO regionální ředitelka pro Evropu

Kojení poskytuje nejlepší start do života dítěti.

Evropský region má jeden z nejnižších průměrných podílů výlučně kojených dětí v 6 měsících na světě.

„Kojení poskytuje nejlepší start do života dítěti. Pomáhá předcházet dětské obezitě a chronických chorobám v pozdějším věku a výzkumy naznačují, že zlepšuje vývoj mozku. V některých částech evropského regionu jsou počty kojených dětí extrémně nízké. Musíme zajistit, aby kojení bylo prioritou a zajistit, aby ženy byly podporovány při jejich úsílí kojit, aby se kojení stalo normou v našem regionu, „řekla Zsuzsanna Jakab, regionální ředitelka WHO pro Evropu.

Během Světové kojení týdne, 1-7 srpna 2014, WHO a její partneři zdůrazňují význam udržení a zvýšení ochrany, propagace a podpory kojení před a po roku 2015 k dosažení rozvojových cílů tisíciletí (MDGs). MDG 4 se zaměřuje na snížení dětské úmrtnosti a posílení zdraví takovými prostředky, jako je podpora kojení. Cíl č. 1 Rozvojových cílů tisíceletí se týká výživy novorozenců a malých dětí a je vyjádřen v Globální strategií výživy kojenců a malých dětí, kterou se zavázaly plnit všechny členské země již v roce 2003. Tato strategie klade důraz na:

  • výlučné kojení 6 měsíců a pokračován v kojení s postupně zaváděným příkrmem 2 roky i déle,
  • podporovat BFHI- 10 kroků k úspěšnému kojení v porodnicích,
  • přijat a právně ošetřit Kodex marketingu náhrad MM.

Podporu kojení si musíme zvolit jako svou prioritu a musíme zajistit, aby ženy byly v kojení podporovány.
Kojení je jedním z nejvíce účinných preventivních opatření, které matka může přijmout k ochraně zdravé svého dítěte a sebe.

 

MUDr. Anna Mydlilová
Laktační liga