Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

DokumentyNovinkyWHO

Podpora kojení Světovou zdravotnickou organizací pro evropský region

Zsuzsanna Jakab, WHO regionální ředitelka pro Evropu

Kojení poskytuje nejlepší start do života dítěti.

Evropský region má jeden z nejnižších průměrných podílů výlučně kojených dětí v 6 měsících na světě.

„Kojení poskytuje nejlepší start do života dítěti. Pomáhá předcházet dětské obezitě a chronických chorobám v pozdějším věku a výzkumy naznačují, že zlepšuje vývoj mozku. V některých částech evropského regionu jsou počty kojených dětí extrémně nízké. Musíme zajistit, aby kojení bylo prioritou a zajistit, aby ženy byly podporovány při jejich úsílí kojit, aby se kojení stalo normou v našem regionu, „řekla Zsuzsanna Jakab, regionální ředitelka WHO pro Evropu.

Během Světové kojení týdne, 1-7 srpna 2014, WHO a její partneři zdůrazňují význam udržení a zvýšení ochrany, propagace a podpory kojení před a po roku 2015 k dosažení rozvojových cílů tisíciletí (MDGs). MDG 4 se zaměřuje na snížení dětské úmrtnosti a posílení zdraví takovými prostředky, jako je podpora kojení. Cíl č. 1 Rozvojových cílů tisíceletí se týká výživy novorozenců a malých dětí a je vyjádřen v Globální strategií výživy kojenců a malých dětí, kterou se zavázaly plnit všechny členské země již v roce 2003. Tato strategie klade důraz na:

  • výlučné kojení 6 měsíců a pokračován v kojení s postupně zaváděným příkrmem 2 roky i déle,
  • podporovat BFHI- 10 kroků k úspěšnému kojení v porodnicích,
  • přijat a právně ošetřit Kodex marketingu náhrad MM.

Podporu kojení si musíme zvolit jako svou prioritu a musíme zajistit, aby ženy byly v kojení podporovány.
Kojení je jedním z nejvíce účinných preventivních opatření, které matka může přijmout k ochraně zdravé svého dítěte a sebe.

 

MUDr. Anna Mydlilová
Laktační liga