Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Prázdná prsa

Je normální, že prsa po prvních 6-12 týdnech kojení nejsou již tak plná a jsou naopak měkká, až prázdná.

Pocit plnosti (někdy i překrvení), které nastávají během prvních týdnů kojení, nejsou normou, ale znamená to, že se prsa matky ještě nepřizpůsobila množství mléka, které dítě potřebuje. V určitém okamžiku, obvykle kolem 6–12 týdnů, začne se zásoba mléka regulovat a prsa budou méně plná, měkká nebo dokonce prázdná. Mléko může přestat prosakovat, a pokud se odsává, odsaje se ho méně. To však neznamená, že se snížil přísun mléka, ale vaše tělo zjistilo, kolik mléka se odstraňuje z prsu a už ho tolik nevyrábí. Tato změna může nastat postupně nebo může být náhlá. Mnoho lidí si neuvědomuje, že tyto změny prsou jsou normální, a protože hodně matek přestane kojit brzy a tuto změnu nikdy neuvidí nebo tuto změnu mylně interpretují jako známku toho, že mléko zmizelo a kojení ukončí.

Proč ta změna? Ačkoli syntéza mléka již přešla z hormonální kontroly na autokrinní (lokální) kontrolu způsobenou vyprazdňováním prsou poté, co mimořádný hormonální vliv prvních týdnů a měsíců často způsobuje, že matky mají více mléka, než jejich dítě potřebuje. Hormonální hladiny po porodu mají tendenci „zesílit objem“ syntézy mléka, aby bylo možné v případě potřeby vyprodukovat mléko navíc, proto většina maminek dokáže vytvořit dostatek mléka pro dvojčata nebo dokonce trojčata. Během prvních několika měsíců se vysoká výchozí hladina prolaktinu, která je normou v prvních týdnech, postupně snižuje na spodní výchozí hladinu, která je normou pro pozdější kojení. Po tomto okamžiku může být pro tělo matky snazší přizpůsobit produkci mléka potřebám dítěte.

 

Tvorba mléka

Endokrinní (hormonální) kontrola syntézy mléka-laktogeneze I a II

Produkce mléka nezačíná jako proces nabídky a poptávky. Během těhotenství a prvních několika dnů po porodu je tvorba mléka řízena hormonálně-tomu se říká endokrinní kontrolní systém. V zásadě platí, že pokud jsou na místě správné hormony, začne se vytvářet kolostrum přibližně v polovině těhotenství (laktogeneze I) a objem mléka se zvětší (laktogeneze II) přibližně 30-40 hodin po narození.

Během druhé části těhotenství prsa vytvářejí mlezivo, ale vysoká hladina progesteronu inhibuje sekreci mléka a udržuje „snížený objem“. Při narození vede porod placenty k náhlému poklesu hladin progesteronu / estrogenu / HPL. Toto náhlé vysazení progesteronu za přítomnosti vysokých hladin prolaktinu vyvolává laktogenezi II (hojnou produkci mléka). Jsou zapojeny i další hormony (inzulín, tyroxin, kortizol). Ačkoli biochemické markery naznačují, že laktogeneze II začíná přibližně 30–40 hodin po narození, matky obvykle nezačnou pociťovat zvýšenou plnost prsou (pocit, že mléko přichází) 50–73 hodin (2–3 dny) po narození.Tyto první dvě fáze laktace jsou řízeny hormonálně a  nastávají bez ohledu na to, zda matka kojí své dítě.

 

Zavedená tvorba mléka

Autokrinní (lokální) kontrola syntézy mléka-laktogeneze III

Po lactogenese II dochází k přechodu na autokrinní (nebo lokální) kontrolní systém. Tato udržovací fáze produkce mléka se také nazývá lactogenese III. V udržovací fázi je syntéza mléka řízena odstraňování mléka z prsu, které je řízeno chutí dítěte. Přestože hormonální problémy mohou stále ovlivňovat dodávku mléka, hormonální hladiny hrají mnohem menší roli při už zavedené laktaci. Za normálních okolností budou prsa pokračovat v tvorbě mléka po neomezenou dobu, dokud bude pokračovat odstraňování mléka.