SDÍLENÍ MATEŘSKÉHO MLÉKA
Společné prohlášení Evropské asociace mléčných bank (EMBA) a Asociace bank lidského mléka v Severní Americe (HMBANA)
Mateřské mléko je optimální a nejžádanější potravou pro děti. Poskytuje vysoce biologicky dostupnou výživu a také bezkonkurenční kombinaci imunologických, bioaktivních a antiinfekčních složek, které podporují zdraví, chrání před infekcemi a podporují imunitní systém dítěte. Z tohoto důvodu se Evropské asociace mléčných bank (EMBA) a Asociace bank MM v Severní Americe (HMBANA) a jejich členské mléčné banky zavázaly zlepšovat zdraví populace prostřednictvím podpory kojení a MM mléka jako první potraviny pro všechny děti.
Sdílení mléka
Sdílení lidského mléka existuje od počátku věků. Matky buď kojily děti, které s nimi nebyly biologicky příbuzné, nebo odsávaly a sdílely mléko s jiným dítětem, než je jejich vlastní. V raných dobách, pokud dítě nedostalo MM, zemřelo, protože neexistovaly žádné bezpečné alternativy. V modernější době byly vyvinuty náhražky mateřského mléka pro ty případy, kdy matka není schopna nebo ochotna kojit nebo poskytovat dostatek mateřského mléka.
Mléčné banky
Mateřské mléko je zvláště důležité pro zdravé přežití pro děti velmi nízkých porodních hmotností, předčasně narozených a nemocných dětí. Matky těchto dětí nemusí být schopny zajistit dostatek MM pro své potřeby, zejména v prvních dnech po narození dítěte. Mléčné banky přidružené k EMBA a HMBANA dodržují přísné protokoly pro screening dárců, testování, zpracování a výdej darovaného mléka a pro poskytování bezpečného dárcovského lidského mléka těmto dětem.
Sdílení mléka mimo mléčné banky
V posledních letech stále častěji matky, které nejsou schopny kojit nebo dodávat dostatek mléka pro své donošené zdravé děti, začaly využívat sítě vyvinuté prostřednictvím internetu k získávání mateřského mléka. Ty je spojují s matkami, které se chtějí podělit o své mléko nebo je prodat.
Jaká rizika jsou spojena se sdílením mléka?
Lidské mléko, pokud je sdíleno mimo mléčné banky, které se řídí uznávanými pokyny, neposkytuje stejné bezpečnostní záruky a nelze vyloučit možnost vážných nepříznivých následků. Hlavní rizika sdílení mléka spočívají v tom, že je kontaminováno patogenními bakteriemi v důsledku neoptimálního odběru, skladování a přepravy nebo že obsahuje viry v důsledku neznámých infekcí matky, které se mohou přenášet mlékem. Patří mezi ně virové infekce, jako je HIV, hepatitida nebo HTLV (lidský T lymfotropní virus). Kromě toho může sdílené mléko obsahovat léky užívané matkou a také alkohol, nikotin, drogy a další kontaminanty.
Škodlivé bakterie požité ve velkém množství mateřským mlékem mohou vést k závažným infekcím včetně septikémie. Viry jako HIV a HTLV v mateřském mléce mohou způsobit závažná onemocnění, z nichž některá se projeví i několik let po kontaminaci. Screening dárkyň, testování mléka a vhodná pasterizace, jak se rutinně provádí v bankách MM, výrazně snižuje rizika spojená se sdílením mateřského mléka.
Darování mléčným bankám
Matky s přebytečným mlékem mají možnost podělit se o něj s dětmi, které z něj budou mít největší prospěch, a to darováním mléčné bance. Tyto banky MM finančně neprofitují ani ho nekomerčně nevyužívají a mléko, které poskytují, obohacuje a často zachraňuje život dětem s nízkou porodní hmotností a předčasně narozeným dětem nebo těm, kteří se zotavují ze závažných střevních komplikací a operací.
Přednost má vlastní MM, proto se doporučuje při oddělení dítěte/matky zahájit odsávání MM během první hodiny po porodu k zajištění optimální dodávky MM.
Zvýšená poptávka NICU po rostoucím počtu předčasně narozených dětí bude uspokojena pouze tím, že se více matek rozhodne darovat své mléko bankám lidského mléka. Ukázalo se také, že poskytování bezpečného, prověřeného a testovaného lidského mléka mléčnými bankami propaguje a podporuje kojení, což umožňuje většímu počtu dětí, které se narodily příliš brzy na to, aby mohly být propuštěny z domova plně kojené, a většímu počtu matek pokračovat v kojení.
Doporučení
Neformální sdílení mateřského mléka představuje zdravotní rizika pro kojence, kteří dostávají mléko, a snižuje zásobu mléka, kterou mají mléčné banky k dispozici pro výdej velmi nízkých porodních dětí a předčasně narozených dětí. EMBA a HMBANA důrazně odrazují od sdílení nebo prodeje mateřského mléka zprostředkovaného internetem a plně podporují podporu kojení a darování přebytečného mateřského mléka neziskovým mléčným bankám. Doporučujeme všem rodičům, aby si byli vědomi rizik spojených s krmením dítěte mateřským mlékem jiného a než tak učiní, poradili se s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem, jako je pediatr, neonatolog nebo specialista na nemocniční výživu kojenců.
Joint EMBA and HMBANA statement on milk sharing has been released. | EMBA