Warning: filesize(): stat failed for /data/web/virtuals/100433/virtual/www/domains/kojeni.cz/wp-content/uploads/wpo/images/wpo_logo_small.png.webp.lossy.webp in /data/web/virtuals/100433/virtual/www/domains/kojeni.cz/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/ConverterTraits/EncodingAutoTrait.php on line 70

Warning: rename(/data/web/virtuals/100433/virtual/www/domains/kojeni.cz/wp-content/uploads/wpo/images/wpo_logo_small.png.webp.lossy.webp,/data/web/virtuals/100433/virtual/www/domains/kojeni.cz/wp-content/uploads/wpo/images/wpo_logo_small.png.webp): No such file or directory in /data/web/virtuals/100433/virtual/www/domains/kojeni.cz/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/ConverterTraits/EncodingAutoTrait.php on line 73
Četnost kojení 1m dítě, kloboučky | Kojení.cz

Četnost kojení 1m dítě, kloboučky

Otázky a odpovědiKategorie dotazu: Problémy při kojeníČetnost kojení 1m dítě, kloboučky
Aneta zeptal se před 4 roky

Dobrý den,
mám téměř pětitýdenní miminko, které se narodilo s porodní váhou 3070 g. Při odchodu z porodnice byla váha 2880 g a ve čtyřech týdnech 3650 g. Miminko plně kojím. Mé otázky se týkají četnosti kojení takto starého miminka a používání kloboučků při kojení. Pročetla jsem Vaši online poradnu, ale odpověď na mé otázky jsem nenašla, tudíž si dovoluji položit tento dotaz a pro přehlednost více popsat naši situaci. Můj první dotaz se týká používání kojících kloboučků. Od samého začátku kojení mne velmi bolela pravá bradavka při kojení. Dále po návratu z porodnice miminko pilo jen cca 5-7 minut z každého prsa a často ublinkávalo. Z tohoto důvodu jsem kontaktovala laktační poradkyni, která došla k závěru, že mám krátké bradavky. Miminko bylo schopno vysát svou dávku z obou prsou za velmi krátkou dobu a proto pak tak ublinkávalo. Laktační poradkyně mi tudíž poradila používání kloboučků, kvůli krátkým bradavkám, a abychom předešli ublinkávání. Vzhledem k tomu, že jsem o problematice kojících kloboučků nic nevěděla, začala jsem se řídit radou poradkyně a kojit s kloboučky. Nicméně i přes kojení s kloboučky miminko občas ublinkává a navíc ani tak skoro nikdy nevydrží pít 10 minut z jednoho a 10 minut z druhého prsa během jednoho kojení. Přijde mi také trochu škoda kojit s kloboučkem, pokud se miminko zvládne dostatečně napít i bez něj. Z toho důvodu jsem začala na levé prso kojit bez kloboučku a pravé prso (kde mě velmi bolela dříve bradavka) začínám nabízet s kloboučkem a v průběhu kojení klobouček sundám. Zajímalo by mne, jaký je Váš názor na kojení s kloboučky v mém případě. Mám se držet rady laktační poradkyně a stále kojit na obě prsa s kloboučky (i když je miminko schopné se napít bez nich) nebo mám zkoušet kojit bez kloboučků. Případně je problém kojit jedno prso s kloboučkem a druhé bez?
Můj druhý dotaz se dále týká četnosti kojení u takto malého miminka. Prvních 14 dní života malého jsem ho budila po 3 – 3,5 hodinách. Malý se v 90 % případů sám po třech hodinách skoro nikdy nevzbudil. Zkusila jsem tedy, jaký je jeho interval a ideálně se budí na kojení většinou po 4 – 4,5 hodinách. Když jsem ho budila dříve, než se vzbudil sám, většinou toho ani moc nevypil. Tudíž jsem se začala řídit jeho rytmem a v zásadě se snažím ho nebudit. Jak jsem psala většinou se sám vzbudí po 4 – 4,5 hodinách s tím, že občas se vzbudí o něco dříve a někdy ho musím vzbudit já, aby to už nebylo více jak pět hodin. V noci se většinou zbudí sám po 4,5 hodinách, občas i po šesti. Nicméně déle jak šest hodin od posledního kojení ho spát nenechávám. S tímto přístupem nicméně kojím maximálně 6 x denně. Můj dotaz tedy směřuje k tomu, zdali je kojení 6 x denně u takhle malého miminka v pořádku, a to i s ohledem na to, aby se mi nezastavila laktace. Párkrát jsem ho zkoušela namátkově zvážit před a po kojení a vždy vypil mezi 90 – 130 g. Pro upřesnění bych ještě dodala, že mléka se mi zdá, že mám dost – to mi potvrdila i laktační poradkyně.
Moc děkuji za odpověď.

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 4 roky

Pokud syn prospívá, není důvod mu do intervalů v kojení zasahovat. V případě,že budete mít pocit,že vlivem delších intervalů se vám snižuje tvorba mléka,přiložte častěji nebo alespoň odstříkávejte.Kloboučky se doporučují používat pouze v případě vpáčených bradavek,kdy není jiná šance jak dítě na prs přiložit.Rada laktační poradkyně tedy určitě není správná.Pokud se dítě přisává bez kloboučku určitě kojte bez něj.Jestliže vás kojení z jednoho prsu bude bolet,zkuste změnit polohu při kojení.Kojte co nejvíce v záklonu,nenaklánějte se nad dítě.Pokud máte mléka dostatek kojí se při každém přiložení pouze z jednoho prsu tak dlouho jak dítě chce.Ublinkávání může souviset právě se střídáním prsů nebo může mít syn GER,kdy se mléko vrací ze žaludku zpět.Vše zkuste zkonzultovat s pediatrem.V případě dalších dotazů nás můžete zkontaktovat na lince kojení.Byli bychom  rádi pokud laktační poradkyně,která vám poradenství poskytla je z našich webových stránek, aby jste nám případně sdělila její jméno.