Studie WHO zjistily, že kojenecká výživa v Evropě má vysoký obsah cukru a je nevhodně uváděna na trh pro kojence
Dvě nové studie WHO/Evropa ukazují, že vysoký podíl dětské výživy je nesprávně uváděn na trh jako vhodný pro kojence mladší 6 měsíců a že mnoho z těchto potravin obsahuje nepřiměřeně vysokou hladinu cukru.
Dlouhodobě WHO doporučuje výlučné kojení dětí po dobu prvních 6 měsíců. Ve svém globálním pokynu pro ukončení nevhodného propagace potravin pro kojence a malé děti z roku 2016 se výslovně uvádí, že komerční doplňková jídla by neměla být inzerována pro kojence do 6 měsíců věku.
„Správná výživa v kojeneckém a raném dětství zůstává klíčem k zajištění optimálního růstu a vývoje dítěte a ke zlepšení zdravotních výsledků v pozdějším životě – včetně prevence nadváhy, obezity a nepřenosných nemocí souvisejících se stravou (NCD) – a tím přispěje k udržitelnému rozvoji OSN. Cíl 3 zajistit zdravý život a podporovat pohodu pro všechny věkové kategorie je mnohem dosažitelnější, “říká Dr. Zsuzsanna Jakab, regionální ředitelka WHO pro Evropu.
Nutriční kvalita produktů
Světová zdravotnická organizace vytvořila návrh Nutrient Profile Model (NPM) pro děti ve věku 6–36 měsíců, který řídí rozhodnutí o tom, která jídla jsou nevhodná pro propagaci této věkové skupiny. To bylo předloženo členským státům a zúčastněným stranám k posouzení a další diskusi.
WHO / Evropa také vyvinula metodiku pro identifikaci komerčních kojeneckých potravin dostupných v maloobchodním prostředí a pro shromažďování údajů o nutričním obsahu na štítcích, jakož i dalších informací – označování a propagace (včetně tvrzení).
Tato metodika byla použita ke sběru údajů o 7955 potravinách nebo nápojích uváděných na trh pro kojence a malé děti ze 516 obchodů na 4 místech v evropském regionu WHO (Vídeň, Rakousko; Sofie, Bulharsko; Budapešť, Maďarsko; a Haifa, Izrael) mezi listopadem 2017 a leden 2018.
Vysoká hladina cukru budí obavy
Ve všech 4 městech byla značná část produktů – v rozmezí od 28% do 60% – uváděna na trh jako vhodná pro kojence mladších 6 měsíců.
Ačkoli je to podle práva Evropské unie přípustné, nevzdává se pokynů Mezinárodního kodexu marketingu náhrad mateřského mléka ani pokynů WHO. Obě organizace výslovně uvádějí, že komerční doplňkové potraviny by neměly být uváděny na trh jako vhodné pro kojence do 6 měsíců věku.
„Očekává se, že potraviny pro kojence a malé děti splňují různá zavedená doporučení týkající se výživy a složení. Existují však obavy, že v mnoha produktech může být cukr stále příliš vysoký, “říká Dr. João Breda, vedoucí Evropského úřadu WHO pro prevenci a kontrolu nepřenosných nemocí.
Ve 3 městech poskytla polovina nebo více produktů více než 30% kalorií z celkového obsahu cukru. Přibližně třetina produktů uvádí jako přísadu cukr, koncentrovanou ovocnou šťávu nebo jiná sladidla. Tyto přidané příchutě a cukry by mohly ovlivnit vývoj chuťových preferencí dětí zvýšením jejich chuti k sladším jídlům.
Přestože potraviny jako ovoce a zelenina, které přirozeně obsahují cukry, jsou vhodné pro kojence a malé děti, velmi vysoká hladina volného cukru v komerčních výrobcích z pyré je také důvodem k obavám.
Návrh Nutrient Profile Model (NPM) pro kojence a malé děti byl vytvořen podle doporučených kroků WHO a byl vytvořen z několika zdrojů, včetně přehledu literatury. Odkazuje na stávající směrnice Evropské komise a normy Codex Alimentarius a odráží přístup používaný pro NPM WHO / Evropa pro děti starší 36 měsíců.
Návrh NPM byl v letech 2016–2017 ověřen na základě informací z etiket od 1328 produktů na trhu ve 3 zemích a v roce 2018 byl pilotně testován v dalších 7 zemích s dalšími 1314 produkty.
Brusel, Belgie, 15. července 2019
Zdroj: euro.who.int