SVĚTOVÝ DEN DIABETU
SVĚTOVÝ DEN DIABETU
14. listopad 2024
Světový den diabetu (WDD) byl vyhlášený roce 1991 International Diabetes Federation (IDF) a Světovou zdravotnickou organizací v reakci na rostoucí obavy z eskalující zdravotní hrozby, kterou představuje cukrovka.
Světový den diabetu se stal oficiálním dnem v roce 2006 schválením rezoluce OSN 61/225. Připomíná se každý rok 14. listopadu, v den narozenin sira Fredericka Bantinga, který spolu s Charlesem Bestem v roce 1922 objevil inzulín.
WDD je největší světová kampaň na zvýšení povědomí o diabetu, která oslovuje celosvětové publikum čítající více než 1 miliardu lidí ve více než 160 zemích. Kampaň upozorňuje na otázky prvořadého významu pro svět diabetu a udržuje diabetes pevně v centru pozornosti veřejnosti a politiků.
Kampaň představuje logo modrého kruhu , které bylo přijato v roce 2007 po schválení rezoluce OSN o cukrovce. Modrý kruh je globálním symbolem povědomí o cukrovce. Znamená jednotu celosvětové diabetologické komunity v reakci na epidemii diabetu.
Kampaň Světového dne diabetu se každý rok zaměřuje na jedno či víceleté téma.
Tématem Světového dne diabetu 2024–2026 je
DIABETES A DUŠEVNÍ POHODA
Miliony lidí s diabetem čelí každodenním problémům se zvládáním svého stavu doma, v práci a ve škole. Musí být odolní, organizovaní a zodpovědní, což ovlivňuje jejich fyzickou i duševní pohodu.
Péče o cukrovku se často soustředí pouze na hladinu cukru v krvI. Tento Světový den diabetu, 14. listopadu, VYZÝVÁ K pohodě v centru péče o cukrovku se změnou k lepšímu životu diabetiků.
Během příštích 3 let se kampaň Světového dne diabetu zaměří na:
- Fyzická pohoda: důležitost fyzické aktivity a zdravé stravy pro snížení rizika diabetu 2. typu a zvládnutí všech typů diabetu a souvisejících komplikací.
- Společenská pohoda: zdůraznění překážek, které omezují člověka s diabetem v tom, aby žil zdravě a plnohodnotně se svým zdravotním stavem.
- Duševní pohoda: Zvyšování povědomí o výzvách, stresu a úzkosti, které život s chronickým onemocněním, jako je diabetes, může přinést, a zdůraznění důležitosti řešení aspektů duševního zdraví jako součásti plánu léčby a léčby osob s diabetem.
FAKTA
36 % lidí trpí cukrovkou
63 % lidí s diabetem má strach z rozvoje komplikací souvisejících s diabetem, což ovlivňuje jejich pohodu
28 % lidi s diabetem je těžké zůstat pozitivní ve vztahu ke svému stavu
Podporujte screening diabetu u praktických lékařů, aby pacienti žili déle a zdravěji
Podchycení cukrovky co nejdříve umožňuje pacientům spolupracovat se svým praktickým lékařem a snížit tak riziko komplikací. Kritéria screeningu gestačního diabetu byla také aktualizována, aby odpovídala nejnovějším důkazům.
Největší genetická studie gestačního diabetu (GDM) objevila
9 nových genetických oblastí spojených se závažnými a běžnými těhotenskými komplikacemi
Analýza odhalila dvě odlišné třídy významných variant: jedna převážně ovlivňující GDM a druhá diabetes 2. typu (T2D). To naznačuje, že genetické riziko GDM spadá do dvou kategorií: jedna sdílená s rizikem T2D a druhá převážně ovlivňující gestační mechanismy.
Kromě toho studie prozkoumala vzorce exprese specifické pro buněčný typ a zdůraznila významné asociace s určitými buněčnými populacemi v mateřských tkáních, jako jsou pankreatické β buňky a neurony hypotalamu. Tato analýza byla klíčová vzhledem k velkým adaptačním změnám vyvolaným těhotenstvím.
Výsledky studie podtrhují částečnou odlišnost genetické etiologie GDM od T2D. Ačkoli GDM sdílí polygenní predispozici s T2D, existuje samostatná kategorie genetických rizikových faktorů převážně gestační povahy. To je evidentní v podstatném účinku lokusu melatoninového receptoru 1 B (MTNR1B), který spolu s dalšími lokusy ukazuje na větší vliv na GDM než na T2D.
Zjištění z této studie, provedené na finské populaci, zdůrazňují potřebu dalších studií v různých populacích, aby bylo možné komplexně porozumět genetickému základu GDM. Tato práce podtrhuje důležitost zaměření na těhotenské poruchy s cílem objevit nové fyziologické mechanismy glykemické nebo homeostatické kontroly.
Předchozí vysoce intenzivní kojení snižuje riziko abnormální hladiny glukózy nalačno v následném těhotenském
Souvislost předchozího kojení s následným zdravím matky byl sledován retrospektivně v australském Sydney u 5374 vícerodiček. V předchozím těhotenství kojilo déle než 6 měsíců 62 % vícerodiček. Výlučné kojení do dobu alespoň 3 měsíců v předchozím těhotenství bylo spojeno s téměř 50 % snížením pravděpodobnosti abnormální glykémie nalačno v následujícím těhotenství a s tendencí ke snížení pravděpodobnosti diagnózy gestačního diabetu.
Kojení je spojeno se sníženým celoživotním kardiometabolickým rizikem, ale o metabolickém přínosu v následujícím těhotenství je známo jen málo. Primárním cílem této studie bylo prozkoumat souvislosti mezi délkou a intenzitou kojení a výsledků orálního glukózového tolerančního testu (OGTT) v dalším těhotenství. Retrospektivní kohortová studie byla provedena od března 2020 do října 2022. Všechny multipary, které splnily kritéria pro zařazení a porodily během období studia, byly způsobilé pro zařazení. Analýza byla stratifikována podle rizika gestačního diabetu (GDM). Kritéria vysokého rizika GDM zahrnovala předchozí GDM a BMI > 35 kg/m 2 . Souvislost mezi délkou kojení a vysoce intenzivním kojením (HIBF) a následným těhotenským OGTT byla hodnocena pomocí vícerozměrných logistických modelů upravených pro statistiky a klinicky relevantní kovariáty. Bylo 5374 vícerodiček, které splnily kritéria pro zařazení do analýzy. Z nich 61,7 % dříve kojilo > 6 měsíců a 43,4 % mělo vysoké riziko GDM. Kojení bylo spojeno se 47 % sníženou pravděpodobností léčby GDM v následném těhotenství.
Tato studie podporuje významný přínos výlučného kojení na snížení prevalence GDM a může se také promítnout do dlouhodobého snížení kardiometabolického rizika.
Nutrients 2024, 16(1), 28