Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

150. zasedání Výkonné rady WHO

Tým pro politiku a veřejné záležitosti se účastnil 150. výkonné rady (EB) Světové zdravotnické organizace (WHO), která stanovuje agendu před květnovým Světovým zdravotnickým shromážděním (WHA). Týdenní setkání mělo program týkající se nepřenosných nemocí (NCD).

 

Hlavní poznatky ze zasedání.

1. Ke globálnímu přístupu k obezitě

Nové a jednomyslně přijaté cíle a doporučení WHO v oblasti obezity spojují doporučení pro vlády, občanskou společnost, akademickou obec a hospodářské subjekty v celé řadě oblastí, včetně potravinového systému a fyzické aktivity, s cílem zlepšit globální výsledky u všech forem podvýživy a zastavit nárůst obezity.

Doporučují fiskální, marketingové a nutriční politiky označování a také provádění Globálního akčního plánu WHO pro fyzickou aktivitu 2018-2030.

Doporučení WHO, která uznávají sílu občanské společnosti mobilizovat veřejnost, doufají, že zvýší poptávku veřejnosti po politikách prevence obezity – což by pomohlo přimět vlády, aby jednaly.

Mnoho členských států podpořilo doporučení ohledně obezity a uznalo souvislosti mezi obezitou a nepřenosnými nemocemi. Norsko vyzvalo k holistickému přístupu ke snížení zátěže nepřenosných nemocí tím, že se zaměří na sociální determinanty zdraví a omezí uvádění nezdravé stravy na trh.

Slovinsko vyzvalo k zavedení NCD Best Buys , Filipíny vyzvaly k podpoře výživy prostřednictvím zdanění a označování, stejně jako Argentina, která využila příležitosti a zdůraznila svůj nový zákon o zdravém stravování .

WCRF International a World Obesity Federation s podporou NCD Alliance uvítaly doporučení a vyzvaly členské státy a WHO, aby vypracovaly Globální akční plán pro obezitu a přeměnily jej na strategickou prioritu.

To by bylo zásadním příspěvkem k rámci sledování a hodnocení odpovědnosti a podpořilo by provádění doporučení.

 

2. Potlačování podpory náhražek mateřského mléka

Zpráva WHO o pokroku v oblasti výživy matek, kojenců a malých dětí ukázala, že dětská nadváha a obezita stále roste. Pokrok v implementaci Mezinárodního kodexu marketingu náhražek mateřského mléka také zůstává mimo zájem, přičemž výrobci náhražek mateřského mléka využívají pandemie COVID-19 k propagaci svých značek a produktů.

WCRF International vedla prohlášení voličů se šesti dalšími organizacemi, zdůrazňující potřebu chránit a podporovat kojení jako účinný a nákladově efektivní způsob, jak posílit zdraví kojenců a matek.

Naléhali jsme také na prosazování kodexu a provádění strategií pro řešení digitálního marketingu náhražek mateřského mléka. Povzbudivé je, že členské státy souhlasily s tím, že požádají WHO o pokyny v této věci.

 

3. Alkohol – vždy riziko újmy

Členské státy se jednomyslně rozhodly přijmout akční plán na období 2022–2030 ke snížení škodlivého požívání alkoholu. To zahrnuje uznání globální zátěže nemocí připisované alkoholu, která je nepřijatelně vysoká. Akční plán nastiňuje možnosti politiky pro řešení dostupnosti, cenové dostupnosti a marketingu alkoholu.

Francie v zastoupení EU plán podpořila a hovořila o alkoholu jako o důležitém rizikovém faktoru pro rozvoj nepřenosných nemocí, přičemž upozornila na potřebu předcházet nepatřičnému ovlivňování a střetu zájmů při vytváření politiky týkající se alkoholu.

Znepokojuje nás však jazyk členských států, které používají frázi „škodlivé užívání alkoholu“ – protože věříme, že každý alkohol má potenciál škodit – a zemí jako USA, které podporovaly roli alkoholového průmyslu v politice rozvoj.

Silný sbor hlasů občanské společnosti zdůraznil, že neexistuje bezpečná úroveň konzumace alkoholu pro riziko rakoviny a srdečních onemocnění. WCRF International společně s UICC vydalo prohlášení, v němž zopakovalo, jak použití slova „škodlivé užívání alkoholu“ vytváří zmatek, protože neexistuje žádná bezpečná úroveň konzumace alkoholu pro riziko rakoviny.

Dále jsme naléhali, aby akční plán nepřiděloval alkoholovému průmyslu žádnou roli, akci nebo opatření v reakci na politiku vzhledem ke škodám, které jejich vlastní produkty a postupy způsobují.

Movendi International, sociální hnutí, které se snaží předcházet škodám způsobeným alkoholem, napsalo blogový příspěvek o akčním plánu pro alkohol.

 

4. Průmyslový lobbing brzdí WHO

Je povzbudivé slyšet, jak se členské státy zabývají střetem zájmů, požadují větší ochranu a uznávají negativní dopad, který to má na politiku. Uruguay důrazně prosila o jasné pokyny k předcházení střetu zájmů při rozvoji veřejných politik. Slovinsko dodalo, že zavádění nákladově efektivních opatření, jako je zvyšování daní a zákazy reklamy, je obtížné kvůli agresivnímu lobbingu.

Byli jsme však znepokojeni, když jsme slyšeli generálního ředitele WHO používat průmyslový jazyk o pití alkoholu „s mírou“, protože naše důkazy jasně ukazují, že pro riziko rakoviny je nejlepší nepít alkohol.

Naše prohlášení volebních obvodů navíc výslovně vyzvalo členské státy, aby upřednostnily zdraví matek a dětí před komerčními zájmy a posílily tak výhody kojení pro matku i dítě.

Světová federace obezity požadovala, aby WHO spolupracovala s členskými státy na posílení odkazu na komerční a sociální determinanty v doporučeních týkajících se obezity, která, pokud nebudou řešena, podkopávají schopnost dosáhnout smysluplné změny.

5. Účast občanské společnosti ve WHO

WHO navrhla reformy zapojení nestátních aktérů do schůzí řídících orgánů prostřednictvím intenzivnějších neformálních diskusí a zkušebního používání prohlášení volebních obvodů.

Tyto změny, které zpochybňují transparentnost a mohou hrozit zmenšením prostoru občanské společnosti, nás znepokojují. Spojené království, USA a Kanada zdůraznily hodnotu angažovanosti nestátních organizací.