Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

NovinkyOdborné článkyRady a návody

NEWT – Kalkulátor na sledování váhových úbytků u kojených novorozenců

Přinášíme vám odkaz na skutečně skvělý online kalkulátor, který se hodí pro sledování vývoje váhy u kojených novorozenců do stáří 72 hodin od porodu. Kalkulátor NEWT (Newborn Weight Tool) je první svého druhu, který byl vytvořen, tak aby pomáhal pediatrům, neonatalogům, ale i rodičům sledovat brzký vývoj váhy u čerstvě narozeného miminka.

kalkulátor NEWT
Kalkulátor NEWT – pomocník pro sledování váhy u kojených novorozenců

 

Kalkulátor porovnává váhu novorozence během prvních dnů po porodu s velkým vzorkem údajů o dalších novorozencích z databáze.  Nástroj používá nomogram pro vykreslení hmotnostního percentilu dítěte v prvních dnech po porodu ve srovnání s výzkumnou populací. Do databáze byly zahrnuty údaje o více než 100.000 kojených novorozencích. Tyto výsledky můžeme využít pro včasnou diagnostiku tendence přílišného poklesu váhy a s tím souvisejících komplikací.

 

Výpočet

Pro výpočet je nutné znát porodní váhu, datum a čas narození, zda se jednalo o vaginální porod, nebo porod císařským řezem, druh výživy – kojené / na formuly; a následné údaje z dalšího měření (kdy se sledují právě % úbytku) – váha, datum a čas vážení.
Data je možné vytisknout, uložit do PDF a další.

 

Na vývoji kalkulátoru NEWT se podíleli: Dr. Ian Paul, M.D., M.Sc. z Penn State Hershey Children’s Hospital, Dr. Valerie Flaherman, MD, MPH z University of California San Francisco, pediatři a dále Eric W. Schaefer, MS z Penn State College of Medicine, dále s přispěním partnerů z oddělení výzkumu a vývoje ze společnosti Kaiser Permanente Division of Research, a dalšími účastníky.

 

Kalkulátor NEWT doporučujeme využívat.

Demo ke shlédnutí.

 

Zdroj: NEWT – Newborn Weight Tool – https://www.newbornweight.org/

Další náhledy kalkulátoru:

 

Úvodní stránka NEWT
Úvodní stránka NEWT

 

Výsledná tabulka s percentilovým grafem
Výsledná tabulka s percentilovým grafem

 

Výsledková tabulka 1
Výsledková tabulka 1

 

Výsledková tabulka 2 - nastavení
Výsledková tabulka 2 – nastavení