Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

NovinkyRady a návody

Kojení a prasečí chřipka

Kojení může omezit závažnost respiračních infekcí u kojenců a je obzvláště důležité pro minimalizaci rizik a důsledků infekce během chřipkové nákazy, jako je aktuální H1N1 viru chřipky (také známý jako “ prasečí chřipka „). Doporučení vydané Academy of Breastfeeding Medicine (ABM) jsou k dispozici na internetové adrese www.bfmed.org

Nové pokyny předložené ABM vyzývají lékaře k pokračování kojení i v případě, že matka je podezřelá z chřipky H1N1, protože dítě bylo už viru vystavené předtím než se u matky objevily symptomy onemocnění. Pokračování v kojení může pomoci omezit závažnost respiračních symptomů u kojence, který onemocní.

Další klíčové doporučení je podporovat kojení i v případě, že matka bude užívat některý ze dvou antivirových léků předepsané k léčbě nebo prevenci chřipkové infekce (oseltamivir nebo zanamivir). Kojení by mělo i nadále pokračovat, pokud dítě onemocní H1N1 chřipkou. Pokud mateřské mléko tvoří jen malou část stravy dítěte, bylo by vhodné zvýšit množství mateřského mléka v období chřipkové nákazy odstříkáváním či odsáváním.

Dodržování hygienických doporučení, včetně pravidelného mytí rukou, mohou pomoci minimalizovat přenášení viru chřipky. Omezení kontaktu, použití masky, pokud má někdo chřipce podobné nebo jiné dýchací potíže, vyhnout se davům, to jsou další doporučení, která mají snížit riziko expozice u dítěte. Je nutné také zdravotníkům připomenout, že mateřské mléko obsahuje nesčetné množství antivirových a imunitních látek, které pomáhají chránit dítě, i když matka nemá předcházející imunitu k určité nemoci.

Academy of Breastfeeding Medicice, 12.5.2009.