Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Novorozenecké protilátky proti SARS-CoV-2 detekované v pupečníkové krvi po očkování matky

Očkování matek proti chřipce bylo již dříve studováno z hlediska bezpečnosti a účinnosti pro ochranu novorozence placentárním průchodem protilátek. Podobná ochrana novorozenců se dá očekávat po očkování matky proti SARS-CoV-2.  V časopise medrxiv.org byl publikován první známý případ kojence s protilátkami IgG SARS-CoV-2 detekovatelnými v pupečníkové krvi po očkování matky 3 týdny před porodem jednou dávkou vakcíny vakcíny mRNA pro SARS-CoV-2. Protilátky pupečníkové krve (IgG) byly detekovány na S-protein SARS-CoV-2z pupečníkové krve.

 

Mléčné protilátky proti Covid-19

Potěšující jsou zprávy, že všechny matky, které se zotavily z Covid-19 měly v mateřském mléce protilátky, což je příležitost k používání mateřského mléka od matek po prodělaném onemocnění Covid-19 k léčbě nebo prevenci onemocnění Covid-19 u kojenců.

Když matka onemocní, mateřské mléko obsahuje protilátky, které pomáhají kojencům bojovat s konkrétní nemocí. Protilátky pomáhají imunitnímu systému rozpoznávat a ničit patogeny, jako je i Covid-19. Mateřské mléko od matek, které se zotavily z Covid-19 obsahují protilátky a některé typy protilátek poskytují silnější ochranu než jiné.  Všechny matky, které se zotavily z Covid-19 měly protilátky proti Covid-19 v mateřském mléce. To je dobrá zpráva, protože otevírá dveře k používání mateřského mléka matek uzdravených z Covid-19 k léčbě nebo prevenci Covid-19 u kojenců.

Vysoké byly zejména hladiny speciálního typu protilátek v mléce s názvem sIgA, který se uplatňuje v boji proti chorobám, které napadají plicní výstelku, což je typické pro Covid-19. Jedna věc byla zajímavá, že imunitní faktory, které reagovaly na Covid-19 byly i v mateřském mléce matek, které nikdy nebyly infikovány Covid-19. To naznačuje, že mateřské mléko má imunitní vlastnosti, které pomáhají dětem bojovat s Covid-19, i když matky nikdy nebyly touto chorobou infikovány. 

Teoreticky by mléčné protilátky mohly být čištěny a použity k léčbě dospělých, i když je třeba provést další testování, aby se zjistilo, zda je to možné. Mléčné protilátky by pravděpodobně nebyly použity k vývoji vakcín. Protilátky z krve uzdravených pacientů se již používají k léčbě Covid-19. Dalším krokem je srovnání účinnosti protilátek v mléce s protilátkami nalezenými v krvi, protože jsou zcela odlišné. Mléko obsahuje mnohem vyšší hladinu sIgA než plazma a sIgA je zvláště užitečný při ochraně plic. Je tedy možné, že mléčné protilátky mohou být při léčbě Covid-19 ještě účinnější než protilátky z plazmy. Mléko také obsahuje mnohem více protilátek než objemově krev, takže bychom mohli potenciálně léčit více lidí s menším počtem darů. Plánuje se otestovat, jak dobře mléčné protilátky bojují s Covid-19 v buňkách, a pokusit se destilovat mléčné protilátky a použít je jako léčbu.

Zdroj: news.ucmerced.edu