Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Otcovská dovolená schválena

Vláda schválila otcovskou dovolenou. Bude trvat týden a muži dostanou stejně jako matky

Vláda ve středu schválila zavedení týdenní placené otcovské dovolené, sirotčí důchod pro více dětí i nemocenskou pro dobrovolné hasiče. Naopak odmítla rozšíření ošetřovného i na příbuzné, kteří s nemocným nebydlí. O přijetí novely o nemocenském pojištění informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podle Sobotky by muži na otcovské měli mít stejně jako ženy na mateřské, tedy 70 procent vyměřovacího základu výdělku. Proti byl kvůli dopadu na rozpočet ministr financí Andrej Babiš (ANO). Normu posoudí Sněmovna.

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) novinářům řekla, že důvodem, proč ošetřovné neprošlo, je finanční náročnost. Nároky na čerpání příspěvku by podle propočtů stouply o třetinu, celkem by výdaje a výpadek na daních a odvodech činily 620 milionů ročně.

Ministryně odmítla, že by škrtnutí ošetřovného byl ústupek za otcovskou. O jednotlivých opatřeních ministři hlasovali odděleně. Záměr zavést otcovskou či ošetřovné při péči o příbuzné ohlásila Marksová loni v září. Opatření představila jako kroky na podporu rodin. Podle novely by muži mohli nastoupit na týdenní volno do šesti týdnů po narození potomka.

 

Posílení vazeb

Pokud odváděli nemocenské pojištění, dostávali by z něj 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu. Ministerstvo uvedlo, že otcovská má posílit vazbu mezi rodiči a potomkem a má motivovat muže, aby se do péče víc zapojili. V Česku se ročně rodí kolem 100 000 dětí. Otcovská by ročně vyšla na 630 až 800 milionů korun. Stát by přišel o 72 až 93 milionů na daních.

Nárok na otcovskou by měli mít muži, kteří jsou v matrice uvedeni jako otcové nebo které jako náhradní rodiče určil soud. Volno by měli dostat i tehdy, pokud je žena s potomkem v nemocnici.
Na sirotčí důchod by mohlo podle návrhu dosáhnout víc dětí. Ministerstvo práce uvádí, že by se tak „zmírní tlak“ na poskytování dávek, a to zhruba u 4300 sirotků. Penzi by měli mít šanci získat, pokud jejich zemřelému rodiči nebylo ani 28 let a platil v posledních deseti letech aspoň rok sociální odvody či pokud jejich rodiči bylo nad 38 let a platil v posledních 20 letech odvody aspoň dva roky. Podle odhadů by náklady mohly dosáhnout 300 milionů korun ročně.

Minimální sirotčí důchod letos činí 2748 korun měsíčně, od ledna by se měl zvýšit. V letošním prvním čtvrtletí průměrná sirotčí penze dosahovala 5875 korun.

 

Nemocenská pro hasiče

Při středečním jednání kabinet do novely přidal nemocenskou pro dobrovolné hasiče. „Pokud onemocní v důsledku nasazení, budou mít nárok na stoprocentní nemocenskou,“ uvedl Sobotka. Podle něj tím vláda vysílá signál, že si práce dobrovolných hasičů váží.

Dobrovolní hasiči by tak dostávali při nemoci či úrazu při zásahu a také v karanténě z nemocenské celý svůj vyměřovací základ, tedy jako profesionální hasiči. Podle mluvčího ministerstva práce Petra Habáně bude dopad na rozpočet minimální. „Řádově v desítkách tisíc korun – přibližně 27.000 korun,“ uvedl. Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska mělo loni podle své výroční zprávy 354.650 členů – 299.856 dospělých a 54.794 dětí.

V případě návrhu na změnu ošetřovného měli „paragraf“ mít lidé, kteří pečují o nemocné prarodiče, rodiče, děti, vnoučata či pravnoučata. Dostávali by 60 procent vyměřovacího základu. Marksová chce záměr prosadit v jiné normě.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/vlada-schvalila-otcovskou-dovolenou-a-dalsi-zmeny-v-nemocenske-psi-/zpravy-domov.aspx?c=A160511_120955_ln_domov_ELE