Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Světový den dárcovství mateřského mléka 2021

Každoročně je 19. květen oslavován jako Světový den dárcovství mateřského mléka. Když není k dispozici vlastní mateřské mléko, doporučuje WHO jako další alternativu pasterizované mléko z banky mateřského mléka.

  • Mateřské mléko je cenný zdroj záchrany.
  • 800 000 kojenců na celém světě každoročně dostává dárcovské mléko.  
  • Každá dárkyně mateřského mléka je i zachránkyně.

 

V tento den, 19. května, jehož oslavy začaly v Brazílii, je oslavováno mateřské mléko jako dar jiných maminek pro potřeby jiných dětí, zejména nedonošených. Každá dárkyně je vlastně i zachránkyně, protože mateřské mléko chrání děti před řadou zdravotních komplikací.  Důraz na význam mateřského mléka pro novorozence na JIP vytváří prostředí, kde je mateřské mléko považováno za cenný zdroj záchrany, kterým skutečně je.

V ČR jsou 4 banky mateřského mléka, které jsou uvedeny i na stránkách EMBA (European Milk Bank Association).

Virtuální komunikační síť mléčných bank se začala formovat 17. března 2020 a nyní má více než 80 členů z 34 zemí. Údaje shromážděné z regionálních a národních komunikačních virtuálních síti ukazují, že se odhaduje, že více než 800 000 kojenců na celém světě každoročně dostává dárcovské mléko.  

Skupina aktivně diskutuje o výzvách specifických pro Covid-19 a vyvinula strategie k pokračování služeb bank mateřského mléka, která bude brzy k dispozici jako publikace.  Globální povaha této sítě podporuje poradenství WHO o kojení, které je vhodné v zemích s nízkými i vysokými příjmy.

Neexistují žádné důkazy o přenosu akutního respiračního syndromu SARS-CoV-2 kojením nebo mateřským mlékem, a virus je inaktivován tepelným zpracováním.

Zdroj: thelancet.com

 

Naše cíle

  • Podporovat rodiče při krmení dětí mateřským mlékem.
  • Poskytovat informace, vzdělávání o mateřském mléku.