ZAVÁDĚNÍ PŘÍKRMU
Stále platí v řadě zemí zavádět příkrm od ukončeného 6 měsíce (180 dní) podle doporučení WHO, UNICEF. Stávající výzkum nepodporuje myšlenku, že zavedení raných příkrmů má zdravotní přínosy pro dítě nebo matku. Při výlučném kojení po dobu 6 měsíců, matka i dítě mají snížené riziko kardiovaskulárních onemocnění, obezity, diabetu a rakoviny a výhody kojení přetrvávají až do dospělosti a díky mikroRNA v tukových globulích mateřského mléka i do dalších generací.
Při zavádění příkrmu je nutné brát v potaz vývojovou schopnost dítěte:
- sedí a pevně drží hlavu
- koordinuje oči, ruce a ústa, aby sledovalo jídlo, uchopilo ho a vložilo do úst
- polyká jídlo, spíše, než ho vytlačuje zpět
Studie
– 40 % prvorodiček zavedlo pevnou stravu v době, kdy bylo jejich dítěti 5 měsíců (dříve než doporučení NHS, přibližně šest měsíců) a téměř 2/3 (64 %) uvedlo, že obdržely protichůdné informace o věku, kdy zavádět příkrm.
https://www.kojeni.cz/novinky/kampan-pro-lepsi-start-do-zivota/
Švédská studie, 2023
– 48 % kojenců bylo krmeno malými příkrmy již ve 4. měsíci, korelační analýza ukázala, že čím dříve kojenci začali s drobnými ochutnávkami, tím dříve jedli větší množství pevné stravy Early tastings shorten breastfeeding – Uppsala University
„Vzhledem k přesvědčení, že výlučné kojení může oddálit a zkomplikovat zavádění pevné stravy, CHS nedoporučila výlučné kojení po dobu 6 měsíců. Na základě tohoto nedorozuměn této změny využil švédský průmysl dětské výživy a nabízí řadu produktů určených pro kojence od 4 měsíců věku.“
https://www.kojeni.cz/novinky/zavadeni-prikrmu-2/
Doporučení nepodložená důkazy ztěžují matkám, které chtějí kojit, najít pro to podporu, a pouze 10 % dětí ve Švédsku je plně kojeno do 6 měsících a v ČR 16,3 % 2019.
Projekt Pregnancy and Birth to 24 Months amerického ministerstva zemědělství dospěl k závěru, že doplňková strava zahájená dříve než 6 měsíců nenabízí žádný přínos pro kojené dítě z hlediska růstu nebo stavu železa, ale může být spojena se zvýšeným rizikem nadváhy nebo obezity, zejména pokud je zavedena před 4. měsícem.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30982878/
Panel Evropského úřadu pro bezpečnost potravin pro výživu, nové potraviny a potravinové alergeny dospěl k závěru, že většina kojenců nepotřebuje z výživových důvodů doplňkovou stravu přibližně do věku 6 měsíců. 19
Situace v ČR
Dle průzkumu nejvíce praktických pediatrů – konkrétně 26 % – označilo na základě svých zkušeností z praxe za nejčastější nedostatek v oblasti výživy kojenců a batolat to, že rodiče dávají těmto malým dětem nevhodné potraviny příliš brzy. Mezi časté nedostatky v oblasti výživy, se kterými se praktičtí dětští lékaři potkávají, je podávání sladkostí včetně slazených nápojů (19 %), či obecné nerespektování doporučení lékaře ohledně stravování dítěte i matky (12 %). V 11 % případů praktičtí pediatři uvedli podávání příkrmů příliš brzy a u dalších 11 % případů uvedli příliš dlouhé kojení bez ochoty nasazovat příkrmy ve vhodném věku doporučují pediatři začít zavádět příkrmy již po 6. měsíci. Reprezentativní průzkum mezi pediatry: v Česku je ve věku 6 měsíců v průměru kojeno více než 60 % dětí | 1000 dní
Kojení a alergie
Kojení snižuje riziko respirační alergie
Exkluzivní kojení během prvních 3 měsíců života dítěte může podle studie v Acta Paediatrica snižovat ve věku 6 let respirační alergie a astma u dětí bez rodinné anamnézy o 23 %.
https://www.kojeni.cz/dokumenty/kojeni-snizuje-riziko-respiracni-alergie/