Výčitky

lenkaaaradiva@centrum.cz zeptal se před 2 roky

Dobrý den ,dcera bude mít rok a já nezvládla začátek koronakrize,kdy měla dva měsíce a začala jsem si vecer dávat jednu iqos. Plně jsem kojila do 5 měsíců, potom přišly příkrmy, ale pořád převládalo kojení. Nikdy jsem s mlékem neměla problémy. Iqos mi pomáhal se uvolnit, některé dny jsem si iqos vubec nedala, ale později jsem si třeba během dne dala i dvě někdy i tři. V jejich 10 měsících jsem na sebe naštvala ( ano, AŽ v 10.m) a od té doby iqos neměla. stále hodně kojím. Problém mám v tom, že mám neskutečné výčitky z toho,že jsem iqos kouřila, výčitky jsou tak hrozné, že na to myslim 24 hodin denně, brečím, nemůžu jíst a říkám si pořád dokola, jak jsem to té malé mohla udělat. Moje otázka je, nakolik jsem mohla své dceři ublížit, zda opravdu přecházelo hodně škodlivých látek do mléka a mohlo jí to nějak ovlivnit zdraví a vývoj? Dcera je veselá, spokojene miminko, nikdy neplakala a nikdy neměla doposud žádné bolení, pohybově je hodně dopředu, dobře spinká. Akorát její přírůstky na váze jsou menší , 400g za měsíc , lékařka to přičítá tomu, že v šesti měsících už aktivně začala lézt po čtyřech. V těhotenství jsem nekouřila. Chtěla bych to dceři nějak kompenzovat, napadlo mě, že bych kojila do roka a půl, samozřejmě již bez iqos, má pro dceru ještě i v tomto věku a dál mé mléko význam? ještě mě zajímalo, jestli existuje nějaká laboratoř, kde dělají rozbor mateřského mléka?Zajímalo by mě, kolik škodlivých látek do mléka mohlo přejít po vykouření iqos. Děkuji za odpověď a omlouvám se za dlouhý dotaz, ale ta nejistota, jestli jsem dceři ublížila, mě dohání k šílenství. Děkuji, Lenka

1 Odpovědi
Laktační liga Personál odpověděl před 2 roky

Je bezpečnější používat elektronické cigarety než kouřit konvenční cigarety během kojení. Páry elektronických cigaret mají mnohem méně toxinů a na mnohem nižších úrovních než tabák.
I když se přestalo  v oblasti veřejného zdraví říkat, že elektronická cigareta je stoprocentně bezpečná, je to částečně proto, že dlouhodobé účinky vapingu ještě nejsou známy.
Přesto není nutné přestat kojit, nebo se obávat následků. Vaše  MM je dokonalým jídlem pro vaše dítě a je to vše, co potřebuje pro prvních šest měsíců, chrání dítě před infekcemi a má dokonalou rovnováhu živin, které mu pomáhají prospívat.  Kojení je prospěšné i po roce věku dítěte, proto se doporučuje kojit 2 roky i déle. MM je stále kvalitní obsahuje ideální  složení a hlavně imunitní faktory a není pravdou, že kojení po roce už dítěti nic nepřináší. S dítěte, jste prostřednictvím MM propojená, když onemocníte, obranné látky se dostávají do MM a tím i k dítěti, které chrání. Funguje to i opačně. To žádná umělá výživa nedokáže.
Jako preventivní opatření se doporučuje vaping po kojení, je méně pravděpodobné, že vaše mléko bude přímo ovlivněno nikotinem v e-cigaretě. Je bezpečnější kouřit venku. Ačkoli vydechujete jen malé množství nikotinu a dalších toxinů, neví se dost o dlouhodobém účinku pasivního vapování na kojence. Vlády omezují  hladiny nikotinu v e-kapalinách na maximální sílu 20 mg / ml. Hledejte značku, která má toto označení  nebo značku CE, abyste věřila tomu, co říká štítek.
Hlavně se neobviňujte, kojením poskytujete dítěti vše potřebné.