Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Rady a návody

Co dělá laktační poradkyně?

Co potřebujete vědět o laktačních poradkyních, co dělají a jak si je najmout během těhotenství nebo po porodu.

Laktační poradkyně mají jeden společný cíl: podporovat ženy, které se rozhodly kojit.

Laktační poradkyně pomáhají ženám s technikou kojení, aby je kojení nebolelo, vytvářet plány výživy pro kojící a dokrmující ženy, vzdělávat je v odsávání, alternativních způsobech m krmení a pomáhat ženám zorientovat se v konkrétních potížích při kojení.

Laktační poradkyně by měla být schopna rozlišit mezi funkčním a dysfunkčním sáním. Většina laktačních konzultací zahrnuje posouzení prsou, orální hodnocení dítěte a pozorování kojení. Některé problémy při kojení jsou rychle řešitelné, jiné jsou složité a budou vyžadovat trvalou péči.

S podporou laktace poskytuje laktační poradkyně i emoční podporu a může nabídnout i screening a doporučení pro porodní depresi (Edinburské skóre).

Virtuální návštěvy – zejména v prvních dnech, kdy jste doma – mohou být velmi užitečné, ale nenahradí laktační poradenství tváří v tvář.

 

Na co si dát pozor u laktační poradkyně?

Zejména, u jaké organizace se laktační poradkyní vyškolila.

Laktační liga realizuje dva typy certifikovaných kurzů:

  • Certifikovaný Laktační ligou, který je určený pro všechny zdravotnické (lékaři, sestry, porodní asistentky, psychologové, nutriční terapeuti, fyzioterapeuti lékárníci…) i nezdravotnické profese.
  • Kurz prováděný Laktační ligou a certifikovaný MZČR určený pro všeobecné a dětské sestry, porodní asistentky.

 

Jsou služby laktačního poradenství hrazeny pojišťovnou?

Laktační služby jsou považovány za preventivní péči a jsou hrazeny pouze dvě návštěvy po propuštění z porodnice na základě doporučení neonatologa nebo PLDD pro sestry S3. Například v USA mají maminky zdarma 6 poporodních návštěv.  Zdravotní pojišťovny proplácí maminkám laktační poradenství z balíčku v rámci těhotenství, kdy na základě dokladu vystaveného od vyškolených poskytovatelů péče je mamince služba proplacena včetně pomůcek na kojení.

Vyškolené LP Laktační ligou nesmí vybírat poplatky za telefonický pohovor ani za online poradenství.

 

Kolik bude stát návštěva?

Pokud nejsou služby laktační poradkyně kryty prostřednictvím pojištění, náklady na její najmutí se budou lišit v závislosti na tom, kde žijete a jak velké zkušenosti má poradkyně, o které uvažujete.

Počáteční návštěva se pohybuje od 500 Kč/hod. (v USA od 75 do 450 USD).

Před naplánováním návštěvy je nutné se předem dohodnout na ceně služby.  Může se pohybovat od jednohodinové až dvouhodinové návštěvy k písemnému plánu péče nebo dokonce následné komunikaci.

 

Kdy byste měli zvážit najmutí laktační poradkyně?

Už po propuštění z porodnice se má odkazovat na kontakty laktačního poradenství. Kojení je nová dovednost, kterou je třeba se naučit. Vědět, co je normální a co ne, což pomůže mamince cítit se jistěji a pomůže odhalit včas problémy, než se z nich stane úplná nehoda. Neřešené problémy se někdy mohou skládat do větších, jako jsou ucpané mlékovody, mastitida, pomalé přibírání na váze u dítěte nebo problémy s dodávkou mléka.

 

Kde hledat pomoc

Základem jsou vždy spolehlivé informace založené na důkazech.

Porodnice

V případě problémů s kojením můžete zavolat do porodnice, kde jste rodila. Zejména BFH nemocnice mají povinnost v prvních dnech po propuštění poskytovat laktační poradenství maminkám, které u nich porodily.

Online poradna na www.kojeni.cz

Národní linka kojení: 261 082 424 ve všední dny 8-13 hod.

Laktační poradkyně nabízející pomoc na www.kojeni,cz

Laktační poradenství se online dělat nedá – v reakci na různé online nabídky laktačního poradenství podrobně vysvětlujeme, co laktační poradenství obsahuje, jak probíhá a na co klade největší důraz.