Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Rady a návody

Opar na prsu a kojení

Opar-herpes na prsu může být na kůži nebo bradavce. Mateřským mlékem se opar nepřenáší, přenos během laktace je pravděpodobnější při přímém kontaktu s aktivní lézí.  Pokud se opar na prsu matky objeví, měla by lézi přikrýt a přestat kojit z postiženého prsu, dokud se léze nezhojí. Z postiženého prsu mléko odstříkávat k udržení laktace a získané mléko vylít, ze zdravého prsu kojit.

Je důležité dodržování přísné hygieny důkladným mytím rukou mýdlem před kojením a sterilizací částí pumpy po každém použití k zabránění šíření infekce.

 

Poučení:

U novorozenců může být herpes nebezpečný. To je důvod, proč matky s aktivní lézi na genitálu nerodí vaginálně, ale císařským řezem.

Virus herpes simplex patří do skupiny herpesviru.  Mezi symptomy herpetické infekce patří ohniska malých puchýřků, které se vyskytují na kůži prsu nebo na bradavce.

 Existují dva typy:

 • Herpes simplex virus typu 1 (HSV-1)
 • Herpes simplex virus typu 2 (HSV-2)

Zatímco oba typy mohou způsobit genitální herpes nebo herpes v ústech / rtech, HSV-2 obvykle způsobuje genitální herpes a HSV-1 obvykle způsobuje herpes v ústech-známé jako opary nebo horečky. 2 Herpes simplex 2 (genitální herpes) se obvykle přenáší prostřednictvím pohlavního styku, puchýře jsou na kůži a na sliznici pohlavních orgánů. Malé, bolestivé léze s červeným ohraničením, které obsahují virový materiál, po několika dnech zasychají.  Opary se mohou objevit kdekoli na těle včetně prsou.

 

Mohu kojit s oparem?

Pokud má žena herpes na těle, ale ne na prsou, kojení je bezpečné. Virus nemůže projít do mateřského mléka. 

Pokud matka má virus herpes simplex, může kojit, pokud jsou dodržena tato opatření:

 1. Zabraňte tomu, aby se vaše dítě dotklo oparu

Vzhledem k tomu, že se tyto viry šíří dotykem, je důležité, aby dítě nepřicházelo do styku s kůží s herpetickou lézí. Pro ochranu dítěte se doporučuje opar překrýt.

 1. Pokud jsou opary na prsou nebo bradavce

Pokud má žena herpes na těle, ale ne na prsou, kojení je bezpečné. Virus nemůže projít tělem ženy do jejího mléka. 

Pokud jsou aktivní léze oparu na prsou nebo bradavce, doporučuje se, aby děti nebyly kojeny z postiženého prsu, dokud léze nejsou suché, nezaschnou. 2 3. V kojení lze pokračovat z druhého nepostiženého prsu.  Léčba antivirotiky může snížit dobu aktivních lézí herpesu. Prs s aktivní lézí se musí odstříkávat k udržení laktace a k zabránění retence. Pokud je mléko odsáto tak, že se nedostalo do styku s oparem včetně rukou matky, může být dítěte podáno. Pokud však došlo kontaktu s lézí, mělo by být vylito.

 1. Dodržujte přísnou hygienu

Dodržování přísné hygieny důkladným mytím rukou mýdlem před kojením a sterilizací částí pumpy po každém použití pomůže zabránit šíření infekce.

 1. Děti do 3 týdnů věku

Herpes může být velmi nebezpečný pro novorozené dítě do tří týdnů věku.

 1. Nelíbejte dítě, pokud máte perorální léze

Matka s oparem na rtu může kojit, ale měla by být varována, aby nelíbala novorozence a často si myla ruce a byla velmi opatrná, pokud jde o hygienické opatření, zatímco je opar aktivní.

 1. Je herpes přenášen mateřským mlékem?

Mateřským mlékem se opar nepřenáší, přenos během laktace je pravděpodobnější při přímém kontaktu s aktivní lézí. Kojení by nemělo být přerušeno.

 

 1. Centers for Disease Control and Prevention. Breastfeeding – Human immunodeficiency virus (HIV). Updated August 10, 2021.
 2. Centers for Disease Control and Prevention. Genital herpes – CDC fact sheet. Updated August 28, 2017.
 3. El Hayderi L, Caucanas M, Nikkels AF. Herpes simplex virus infections of the nippleOpen Dermatology Journal. 2012;6:29-32. doi:10.2174/1874372201206010029
 4. American College of Obstetricians and Gynecologists. Genital herpes. Updated June 2019.
 5. S. Department of Agriculture, WIC Breastfeeding Support. Plugged ducts, mastitis, and thrush.
 6. Section on Breastfeeding. Breastfeeding and the use of human milkPediatrics. 2012;129(3):e827-e841. doi:10.1542/peds.2011-3552
 7. James SH, Sheffield JS, Kimberlin DW. Mother-to-child transmission of herpes simplex virusJ Pediatric Infect Dis Soc. 2014;3 Suppl 1:S19-23. doi:10.1093/jpids/piu050