Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Porodnice Baby Friendly Hospital

V České republice existuje kontrola a certifikace nemocnic podle jejich přístupu ke kojení a systému, jakým dosáhnou co nejkvalitnější péče o maminku i její miminko. Níže naleznete několik zajímavých zásad a informací do začátku kojení a také aktuální seznam BFHI nemocnic (BFHI – Baby Friendly Hospital Initiative).

 

BFHI pro rodiče

Mateřské mléko je po dobu prvních šest měsíců života dítěte nejlepším jídlem a pitím. Žádná jiná strava (ani voda) není během tohoto období nutná.

Novorozenci by měli být ihned po porodu přiloženi, aby měli se svou matkou kontakt „skin to skin“ (kůže na kůži) a zahájili tak kojení do jedné hodiny po porodu.

Téměř všechny matky mohou úspěšně kojit. Pravidelné a časté kojení má pozitivní vliv na tvorbu mléka. Děti by měly být kojeny nejméně 8 x denně (ve dne i v noci), a to kdykoliv se o mléko přihlásí.

Kojení napomáhá k ochraně kojenců a malých dětí před vážnými nemocemi, zároveň v případě nemoci zmírňuje její průběh. Kojené děti jsou méně ohroženy rizikem SIDS, rakovinou i cukrovkou v dětském věku. V neposlední řadě kojení vytváří specifické pouto mezi matkou a dítětem.

Krmení lahví a podávání dítěti náhražky mateřského mléka jako je formule nebo kravské a jiné mléko ohrožuje zdraví a život novorozence. Pokud matka nemůže své dítě kojit, mělo by být miminko krmeno odstříkaným mlékem, či kvalitní náhradou mateřského mléka alternativním způsobem.

Po šesti měsících věku dítěte, kdy začíná přijímat i jiné potraviny než jen mateřské mléko, je vhodné a pro dítě přínosné pokračovat v kojení do dvou let i dále. Mateřské mléko je stále důležitým výživovým zdrojem a ochranou před nemocemi.

Matky, které kojí, jsou zdravější. Kojící matky jsou méně ohroženy rakovinou prsu a vaječníků, anémií a osteoporózou.

Díky kojení rodiny šetří peníze. Mateřské mléko je zdarma, dále chrání miminko před nemocemi, na jejichž léčbu by rovněž byly finance vynaloženy. Výzkumy dále ukazují, že kojené děti mají vyšší IQ, lépe vyvinutý mozek a nervový systém.

Kojení je šetrné k životnímu prostředí. Mateřské mléko není baleno v žádných konzervách, plastech, ani jiných obalech, nepotřebuje ke své výrobě, balení, distribuci mnoho energie, a zároveň neznečišťuje prostředí odpadem.

 

KODEX 10 KROKŮ BFHI