Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Dokumenty

Mohu kojit? Vyjádření UNICEF ke COVID-19

UNICEF uvádí, že vzhledem k výhodám kojení a nevýznamné úloze mateřského mléka při přenosu jiných respiračních virů může matka pokračovat v kojení a zároveň dodržovat všechna nezbytná opatření.

 

Mohu kojit, pokud mi diagnostikují COVID-19?

Omezené studie na kojících ženách s infekcí COVID-19 a jinými infekcemi koronaviry nezjistily virus v mateřském mléce. Není známo, zda matky s COVID-19 mohou virus přenášet prostřednictvím mateřského mléka. V současné době není primárním problémem, zda virus může být přenášen mateřským mlékem, ale spíše to, zda infikovaná matka může přenášet virus prostřednictvím respiračních kapiček během kojení. 

Mezi preventivní opatření, která zabrání šíření viru na dítě, patří mytí rukou před manipulací s dítětem a nosit obličejovou masku při přímém kojení. 

Pokud je k odsávání mateřského mléka používána pumpu, je nutné si umýt si  ruce dříve, než dojde ke kontaktu s jakoukoliv  části pumpy nebo lahve a je nutné dodržovat doporučení pro správné čištění pumpy po každém použití. Doporučení také  podporují, aby někdo, kdo není nemocný, eventuálně krmil dítě odstříkaným mateřským mlékem.

 

Jaké jsou pokyny pro skladování mateřského mléka, pokud mám COVID-19?

Akademie kojení  uvádí, že i když je ještě málo známo, zda matky s COVID-19 můžou přenášet virus prostřednictvím mateřského mléka,  na omezených studiích kojících žen s COVID-19 a dalších koronavirových infekcí nebyl zjištěný přenos viru do mateřského mléka. Z tohoto hlediska se můžete řídit běžnými pokyny pro skladování mateřského mléka (ABM a HMBANA).

Pokud jste mateřské mléko odstříkala za dodržení hygienických podmínek – čistě a bezpečně, můžete je skladovat  při pokojové teplotě, v lednici nebo v mrazničce, podle toho, jak brzy chcete mléko použít.

Odstříkané mléko v lahvičce vždy označte datem a hodinou, kdy bylo získáno.

 

Jak dlouho je koronavirus stabilní na površích, jako jsou pumpy/sety/příslušenství?

Vědci zjistili, že virus zodpovědný za COVID-19 byl detekovatelný následovně:

 

Jak mohu své dítě chránit před COVID-19?

Mateřské mléko je pro většinu kojenců nejlepším zdrojem výživy a poskytuje ochranu před mnoha nemocemi. CDC však dodává, že je o tomto viru málo známo. Pokud jste těhotná nebo kojíte, doporučujeme se podívat na pokyny CDC a v případě jakýchkoli konkrétních obav se spojit s poskytovatelem zdravotní péče.

  • Ruce čistěte často mýdlem a vodou nebo alkoholem na dezinfekci rukou
  • Vyhněte se nemocným (kašel a kýchání)
  • Denně čistěte a dezinfikujte povrchy ve společných prostorech domácnosti (např. stoly, židle s pevným opěradlem, kliky, vypínače, dálkové ovladače, toalety, umyvadla)
  • Pokud je to možné, vyperte prádlo s nejvyšším stupněm teploty vody. Prádlo od nemocné osoby lze prát společně.

Kompletní přehled pokynů CDC týkajících se COVID-19 lze nalézt na webu cdc.gov.

Doporučení UNICEF najdete také na webu unicef.org.

Doporučení České neonatologické společnosti ze dne 24.3. 2020 (péče o novorozence a kojení u matky v karanténě a matky SARS-COV-2 pozitivní) – PDF ke stažení (zdroj: www.neonatology.cz)

Časté dotazy: Kojení a COVID-19 pro zdravotnický personál (PDF ke stažení; WHO/Světová zdravotnická organizace)

 

Vyjádření CDC

„Neexistují žádné údaje o bezpečnosti vakcín COVID-19 u kojících žen ani o účincích vakcín mRNA na kojené dítě nebo na tvorbu/vylučování mléka. Vakcíny mRNA nejsou považovány za riziko pro kojence. Lidé, kteří kojíte a jste součástí skupiny, které se doporučuje očkování vakcínou COVID-19, například zdravotnický personál, se může rozhodnout pro očkování.“

Zdroj: cdc.gov (originál v angličtině)