Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Souvislost mezi autoimunitním onemocněním a perinatální depresí

Perinatální deprese (PND), včetně předporodní (APD) a poporodní deprese (PPD), postihuje přibližně 3–20 % žen na celém světě [1]. PND ovlivňuje nejen samotnou ženu, ale i dítě [2], partnera [3] a společnost [4]. Mezi důsledky PND patří trvalé psychické onemocnění, potíže ve vztazích a nižší kvalita života [5].

Ženy s autoimunitním onemocněním častěji trpí depresemi v těhotenství a po porodu, a naopak ženy s anamnézou perinatální deprese jsou vystaveny vyššímu riziku rozvoje autoimunitního onemocnění, uvádí nová studie Karolinska Institutet publikovaná v časopise Molecular Psychiatry.

Při autoimunitním onemocnění imunitní systém omylem napadá vlastní zdravou tkáň těla. Některé z nejčastějších autoimunitních onemocnění jsou intolerance lepku (celiakie), autoimunitní tyreoiditida, revmatoidní artritida, diabetes 1. typu a roztroušená skleróza (RS). 

V této studii vědci použili data ze švédského lékařského registru narození a identifikovali všechny ženy, které porodily ve Švédsku v letech 2001 až 2013. Z výsledné skupiny přibližně 815 000 žen a 1,3 milionu těhotenství bylo diagnostikováno něco málo přes 55 000 žen s depresí během těhotenství nebo do jednoho roku po porodu. 

Vědci poté porovnali výskyt 41 autoimunitních onemocnění u žen s perinatální depresí a bez ní, přičemž kontrolovali rodinné faktory, jako jsou geny a prostředí v dětství, a zahrnuli také sourozence postižených žen.

Nejsilnější asociace

Výsledky ukazují obousměrnou souvislost mezi perinatální depresí a autoimunitní tyreoiditidou, psoriázou, RS, ulcerózní kolitidou a celiakií. Celkově ženy s autoimunitním onemocněním měly o 30 % vyšší pravděpodobnost, že budou trpět perinatální depresí. Naopak u žen s perinatální depresí byla o 30 % vyšší pravděpodobnost rozvoje následného autoimunitního onemocnění. Asociace byla nejsilnější u neurologického onemocnění RS, u kterého bylo riziko dvojnásobné v obou směrech. Nejsilnější byla také u žen, které neměly předchozí psychiatrickou diagnózu.

Studie naznačuje, že za perinatální depresí je imunologický mechanismus a že autoimunitní onemocnění by měla být považována za rizikový faktor tohoto druhu deprese.

Vědci budou nyní pokračovat ve zkoumání dlouhodobých účinků deprese během těhotenství a v prvním roce po porodu. Deprese v tomto citlivém období může mít vážné následky pro matku i dítě a doufají, že jejich výsledky pomohou těm, kdo rozhodují, nasměrovat financování na péči o matky, aby více žen mohlo včas získat pomoc a podporu.

Molecular Psychiatry, online 9. ledna 2024, doi: 10.1038/s41380-023-02351-1.