Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Odborné články

Obezita zkrátí dětem život

Obezita zkrátí dětem život
Důsledky dětské obezity významně ovlivní kvalitu a délku života budoucích generací, řekl ve středu výkonný ředitel Kanceláře Světové zdravotnické organizace pro Evropu Robb Butler.

Pokud nebudeme jednat hned, důsledky v budoucnu budou velké a ovlivní naše ekonomiky, zdravotní systémy a kvalitu a délku života našich dětí a vnoučat, řekl Butler na tiskové konferenci po summitu evropských lídrů o prevenci obezity u dětí, kterou v Záhřebu zorganizovala kancelář chorvatského prezidenta a Kancelář WHO pro Evropu.

Dnes jsme vytvořili síť evropských lídrů, abychom společně mohli zahájit prevenci tohoto nekontrolovatelného problému veřejného zdraví, který zkrátí průměrnou délku života v Chorvatsku o 3 a půl roku a v evropském regionu o 3, uvedla chorvatská první dáma Sanja Music-Milanovic.

35 % dětí v Chorvatsku a 26 % v Evropě trpí nadváhou nebo obezitou.

Na summitu, který se konal 9-10. května 2023 byla přijata Záhřebská deklarace, od které se očekává, že bude základním kamenem prevence obezity v evropském regionu WHO.

Předpokládá se, že summit a deklarace budou znamenat začátek poklesu počtu dětí bojujících s obezitou.

Dětská obezita je komplexní problém, který zasahuje každý kout evropského regionu i světa a v dospělosti jsou děti s nadváhou nebo obézní ohroženy cukrovkou, kardiovaskulárními chorobami a nejméně 13 druhy rakoviny.
Odhaduje se, že za pouhých 12 let bude obézních 28 milionů dětí v 53 zemích evropského regionu a že tato epidemie, které lze předejít, bude evropskou společnost do roku 2035 stát 800 milionů dolarů. Odhaduje se, že v Chorvatsku, stejně jako v celém evropském regionu, jde více než 2 % hrubého domácího produktu na náklady spojené s obezitou.

V Chorvatsku 92 % až 94 % lidí umírá na 5 hlavních nemocí souvisejících s obezitou – kardiovaskulární choroby, diabetes 2. typu, některé druhy rakoviny, některé duševní poruchy a chronická obstrukční plicní nemoc.

Obezita byla rizikovým faktorem nejen pro horší výsledky a infekci, ale COVID přinesl i extrémně sedavý způsob života, který je jednou z hlavních příčin pandemie obezity ve světě, řekla s tím, že všechny země, které začaly snižovat problémy jsou nyní zpět na začátek nebo v ještě horší situaci než dříve.

Boj proti dětské obezitě je víceodvětvový problém, kterým se musí zabývat nejen ministerstvo zdravotnictví, ale také ministerstvo financí, stavebnictví a zemědělství, protože problém je jak individuální, tak společenský.

Zároveň první dáma uvedla, že bylo přijato rozhodnutí zřídit evropské centrum prevence obezity.

Záhřebská deklarace přináší řadu doporučení týkajících se stravování, fyzické aktivity, podpory kojení, opatření ve školkách a školách, podpory rodičů, zdravotních služeb pro děti s nadváhou.

Záhřebská deklarace, odkaz ZDE