Metadon a kojení
Výsledky, prezentované ve studiích potvrzují, že koncentrace metadonu v mateřském mléce jsou nízké i při dlouhodobém kojení. Potenciální vystavení dítěte metadonu je tedy nízké a je nepravděpodobné, že by měl nějaký negativní účinek na jeho vývoj.
Výsledky přispívají k doporučení, aby ženy na metadonu kojily a řadí tedy metadon k lékům kompatibilním s kojením. Metadon byl přítomen v plazmě jednoho dítěte po dobu 1 roku, ale pouze v nízké koncentraci. Limitací této studie je malá velikost sledovaného vzorku. Další výzkum by se měl zaměřit na zdraví a vývoj dětí, které se narodí ženám závislým na metadonu a které kojí delší dobu.
Až donedávna doporučovala AAP kojení matkám, jejichž denní dávka metadonu byla ≤20, ale typická udržovací dávka metadonu pro ženy závislé na drogách se pohybuje v rozmezí od 25 do 180 mg denně. Toto omezení dávky vydané AAP do 20 mg metadonu bylo opraveno AAP v roce 2001 a metadon je nyní považován za kompatibilní s kojením.
Studie zveřejněné v prosinci 2011 poskytly další důkaz, že dávka metadonu nemusí být faktorem při rozhodování. Krevní testy ukázaly, že kojené děti, dokonce i děti narozené matkám, které užívaly 200 mg metadonu denně, dostávaly nepatrné množství metadonu.
Doporučuje se dávky metadonu přizpůsobovat individuálním potřebám. Umělé snižování dávek metadonu těhotným ženám s cílem zabránit rozvoje NAS však může zvyšovat touhu žen po drogách, takže v posledním trimestru těhotenství mohou být požadavky na metadon výrazně vyšší než před těhotenstvím.
Proto se doporučují i vyšší dávky metadonu. Krmení převážně mateřským mlékem, významně snižuje závažnost NAS až o 50%.
Ženy závislé na metadonu, které jsou pod péčí lékaře a bez drog, mohou bezpečně kojit, což vyplývá z přehledu studií publikovaných 2016 z nichž vyplývá, že kojení u matky léčené metadonem může snížit NAS.
Toto zjištění podporuje i studie publikovaná v roce 2009, že potřeba léčby NAS bylo sníženo o 50% u dětí, které byly kojeny po dobu delší než tři dny. Dochází k oddálení nástupu NAS a snížení potřeby farmakologické léčby, nezávisle na množství či druhu drogy, kterému bylo dítě vystaveno. Takže pokud neexistují zdravotní kontraindikace kojení, všechny matky dětí s rizikem NAS by měly být ke kojení povzbuzovány.
Podle Thomase Halle patří metadon do skupiny L2.
Aktualizováno, 2018
Zdroj: NCBI