Problémy s kojením byly jen zřídka způsobeny ankyloglosií
Americká akademie pediatrů ve své nové zprávě uvedla, že problémy s kojením byly jen zřídka způsobeny ankyloglosií. Přesto v posledních letech stále více žen, které mají problémy s kojením, bere své děti k zubaři, logopedovi, aby jim přerušili tkáň pod jazykem.
Bohužel se tak děje i v ČR, přestože NARLAC/Laktační liga opakovaně upozorňuje již od roku 2007
https://cneos.cz/wp-content/uploads/2022/08/Neolisty_2007_2.pdf14 na málo důkazů k provádění frenotomií. Podle informací od některých stomatologů na soukromé zubní klinice v Praze, retní uzdičky ve shodě s doporučením nedělají už 12 roků, neměli ani jednu podjazykovou uzdičku během své kariéry a totéž dokládá řada zkušených neonatologů a laktačních poradkyň, že tento výkon, frenotomii, během své kariéry nemuseli použít. Někteří si myslí, že to může ovlivnit kojení, avšak novější výzkumy mechanismu kojení ukazují, že tomu tak není. Frenotomie se často provádí bez vědomí praktického dětského lékaře, protože některé laktační poradkyně odkazují přímo na zubního nebo ORL lékaře.
Maminky platí z vlastní kapsy nehorázné částky za něco, co nepotřebují, což potvrzuje i hlavní autorka článku Dr. Jennifer Thomasová, pediatrička z Wisconsinu.
Ve Svitavách provádí výkon za 1000 Kč (600 Kč podjazyková, 400 Kč retní uzdička). V Praze za obě dohromady 2000 Kč.
Americká pediatrická akademií, která zastupuje 67 000 lékařů začala pracovat na zprávě o uzdičkách před 9 lety, když došlo k velkému nárustu výkonů frenotomií. Jedna studie odhaduje 870 % nárůst počtu frenotomií mezi lety 1997 a 2012, k podobnému vzestupu došlo v Austrálii. V Kanadě se zvýšila mezi lety 2004 a 2013 o 90 %.
Australská stomatologická asociace sepsala užitečnou příručku a zdůrazňuje důležitost funkce před vzhledem, proto by diagnóza ankyloglossie neměla být založena pouze na anatomickém vzhledu.
Vyšetřování deníku New York Times z loňského roku zjistilo, že někteří zubaři a laktační poradkyně agresivně propagovali operaci, a to navzdory riziku vedlejších účinků a že závažné komplikace jsou vzácné. Zastánci frenotomií tvrdí, že svázaný jazyk nejen brání kojení, ale může také způsobit budoucí problémy dítěte, jako je spánková apnoe a opoždění řeči. Lékaři však řekli deníku The Times, že viděli, jak řezné rány způsobují takovou bolest, že děti odmítaly jíst, byly dehydratované a podvyživené. Několik z nich uvedlo, že uvolněné jazyky po operaci obturovaly dýchací cesty kojenců, došlo k poškození nervů v této oblastí a krvácení.
Zpráva AAP uvádí, že tkáň spojující jazyk se spodní částí úst je normální anatomickou strukturou. V prvních dnech kojení se často doporučuje uvolnění jazyka ze svazku, což může být pro každého rodiče náročné. Nedávný průzkum mezi více než 1 400 ženami zjistil, že téměř 40 % z nich má alespoň jednu komplikaci při kojení, jako je bolest při přisávání, ragády nebo bolavá prsa. Tyto problémy se však často vyřeší samy bez chirurgického zákroku.
Pro většinu z nás nastal čas, abychom se znovu podívali na anatomii úst a pochopili, co je a co není jazykové spojení a co je popisováno jako ret, bukální nebo zadní jazykové spojení. Důležité je, jak jazyk funguje během kojení, spíše než jak jazyk a ústní tkáň vypadají a pohybují se během oromotorického hodnocení.
Chirurgická intervence je odůvodněna zastaralými biomechanickými modely kojení nebo metodologicky slabým (tj. neobjektivním) výzkumem, který poskytovatelé prohlašují za „důkaz“ výhod. (8) Rodiče, kteří se potýkají s úzkostí z problémů s kojením a souvisejícím neklidným chováním kojenců, obvykle nemusejí vodit své děti k zubaři nebo jiným osobám, které provádějí frenotomii. Ale bohužel často potřebují pomoc nad rámec toho, co nabízejí jejich odborníci na podporu kojení. Výzkum ukazuje, že současné přístupy k přisátí a polohování jsou často neúčinné a někdy mohou dokonce paradoxně způsobit poškození bradavek.
Jako odborníci na kojení máme také morální odpovědnost udělat vše pro to, abychom kojícím ženám přinesly účinné terapeutické alternativy. Je to neuroprotektivní vývojová péče, která nabízí gestalt přístup ke kojení vyvinutý na základě klinických zkušeností a nový biomechanický model kojení sání a polykání odvozený z ultrazvukových, vakuových a MRI studií. Můžeme potvrdit z vlastní mnohaleté zkušenosti na základě biomechanického modelu přístupu ke kojení, že lze úspěšně kojit bez chirurgického zákroku a bez léků.
- Dr Pamela Douglas, australský pediatr odborník na kojení a neuroprotektivní péči říká, že kojenci nepotřebují umět lízat zmrzlinu a že jazyk se může časem stát pohyblivější!