Konec nevhodné propagace komerčně dostupných doplňkových potravin pro kojence a malé děti mezi 6 a 36 měsíci věku v Evropě
Propagace potravin pro kojence a malé děti je považována za nevhodnou, pokud ovlivňuje kojení, přispívá k obezitě a nepřenosným chorobám, vytváří závislost na komerčních produktech nebo je jinak zavádějící.
Doporučené postupy kojení mohou být narušeny nevhodnou propagací různými způsoby., což zahrnuje propagaci produktů jako vhodných do 6 měsíců, jako rovnocenných nebo lepších než mateřské mléko, nebo jako náhrada mateřského mléka, nebo užití brandových značek/štítků/log, které jsou stejné/podobné jako u náhražek mateřského mléka.
Propagace produktů, které obsahují vysoké hladiny cukru, solí nebo tuků, může přispět k dětské obezitě a nepřenosným nemocem; taková propagace by proto měla být považována za nevhodnou.
Co se považuje za nevhodnou propagaci potravin pro kojence a malé děti?
Propagace potravin, které se nedoporučují v národních pokynech pro stravování označených jako nevhodné. Propagace je také nevhodná, pokud produkt nesplňuje všechny příslušné normy pro bezpečnost a nutriční složení nebo odrazuje od rozmanité stravy založené na široké škále potravin, včetně minimálně zpracovaného ovoce, zeleniny a potravin živočišného původu, nebo pokud to podkopává použití vhodných doma připravených nebo lokálních jídel.
Propagace je nevhodná, pokud je zavádějící, matoucí nebo by mohla vést k nevhodnému použití například zdravotních a výživových tvrzení. Propagační tvrzení idealizující produkt, že je lepší než rodinné jídlo a skrývání rizik. Propagační tvrzení uvádějící nezpracované rodinné pokrmy jako nevhodné. U potravin pro kojence a malé děti nejsou povolena výživová a zdravotní tvrzení.
Běžné druhy propagace
Reklamní aktivity a materiály, včetně online propagací (například prostřednictvím Facebooku, Twitteru nebo další sociálních médií)
Mezi příklady patří:
- mediální reklamy (jako je televize, rádio, online a tiskové materiály); a
- jakýkoli audiovizuální materiál určený k propagaci příslušných produktů (jako jsou televizní/rozhlasové reklamy, billboardy, plakáty, zpravodaje, brožury a propagace v knihách, časopisech, časopisech, noviny).
Non-reklamní propagační činnosti
Mezi příklady patří:
- propagace nebo podpora prodeje v místě, kde se prodávají určené výrobky (např.
jako speciální displeje/nabídky/prodeje, slevové kupóny a slevy);
- propagace v komunitách a na veřejných místech (jako jsou bannery, bezplatná distribuce produktů/firemní dárky a slevové kupóny); a
- propagace ve zdravotnických zařízeních a zdravotnickými pracovníky (jako je darování nebo přijetí)
- vybavení společnosti, služby, dary, jiné pobídky, využití zdravotnických zařízení pro reklamu
- akce, soutěže, kampaně a distribuce darů nebo kupónů rodičům/pečovatelům/rodiny)
Označování, zasílání zpráv a balení
Mezi příklady patří:
- zdravotní tvrzení, doporučení nebo podpora krmení z lahví; a
- obrázky, plakáty a formulace naznačující vhodné použití produktu pro kojence mladší než 6 měsíců.
Vzájemná propagace produktů
Mezi příklady patří:
- křížová propagace prostřednictvím zavádějícího označování (např. používáním podobných log, barev a označení), formáty o náhražkách mateřského mléka a potravinářských výrobcích); a
- přímý kontakt zástupců společnosti s matkami a jinými pečovateli prostřednictvím sociálních médií
Shrnutí navrhovaných požadavků na balení, označování a propagace CACF uváděné na trh pro kojence a malé děti do 36 měsíců
- Žádné CACF by neměly být uváděny na trh jako vhodné pro kojence mladší než 6 měsíců.
- U všech produktů musí být uveden vhodný věk zavedení.
- Žádné produkty nesmí obsahovat žádný obrázek, text nebo jiné znázornění, které by mohlo navrhnout použití pro kojence mladší 6 měsíců (včetně odkazů na milníky a stádia).
- Všechny produkty CACF musí obsahovat prohlášení o důležitosti pokračování kojení po dobu až dvou let nebo déle a význam nezavádění doplňkové stravy před 6 měsíci věku.
- Žádné produkty by neměly obsahovat žádný obrázek (například idealizovat obrázky dětí nebo mláďata zvířata), text nebo jiné vyobrazení, které by mohlo podkopat nebo odradit od kojení, což je srovnání s mateřským mlékem, nebo to naznačuje, že výrobek je téměř rovnocenný nebo lepší než mateřské mléko.
- Obalový design, označování a materiály používané k propagaci doplňkových potraviny se musí lišit od potravin používaných pro náhražky mateřského mléka, aby nedocházelo k jejich křížové propagaci. Produkty, které fungují jako náhražky mateřského mléka, by neměly být propagovány jakýmkoli způsobem, v souladu s Mezinárodním kodexem marketingu náhražek mateřského mléka a následných rezoluce Světového zdravotnického shromáždění.
- Další produkty na trhu zaměřené na děti starší 36 měsíců nevhodné pro kojence a malé děti do 36 měsíců by měly jasně stanovit minimální věk 36 měsíců/3 let na balíčcích (včetně sladkých snídaňových cereálií, energetických nápojů a jídel dětského rychlého občerstvení.
- Všechny CACF obsahující ovoce (čerstvé nebo zpracované jakýmkoli způsobem) by měly uvádět procento tohoto produktu v seznamu složek.
- Všechny CACF by měly v seznamu přísad uvádět procento přidané vody.
- Na balení potravin s hubičkou by mělo být jasně uvedeno: „Kojenci a malé děti nesmí mít možnost sát přímo z vaku/balení/nádoby “.
- Pokud celkový obsah cukru přesahuje stanovené limity, musí být na přední straně balení uveden procento energie z celkového cukru. Limity pro různé potraviny jsou stanoveny na 30% energie pro suché obiloviny a ovocné / zeleninové pyré, 40 % pro mléčné výrobky, 20 % pro zeleninu pyré s obilninami nebo mlékem a 15 % na slaná a jídla.
- U CACF by neměla být povolena výživová a zdravotní tvrzení, v souladu s pokyny Codex CAC/GL 23-1997 pro nutriční a zdravotní tvrzení.
- Žádný produkt by neměl vyjadřovat tvrzení nebo cokoli, co by mohlo být vykládáno jako schválení odborným nebo jiným subjektem, pokud to nebylo výslovně schváleno příslušnými národními, regionálními nebo mezinárodními regulačními orgány.
- Měly by být vypracovány povinné pokyny, aby byla zajištěna propagace a označování produktů, že tvrzení nejsou zavádějící nebo matoucí, poskytnutím příslušných pokynů k přípravě a používání (tj. nepodporujte sání přímo ze sáčku/vaků), nepodporujte (ať už implicitně, nebo explicitně) včasné zavedení, naznačující to, že komerční potraviny jsou nutričně lepší než domácí jídla nebo jinak podkopávající doporučení pro tuto zranitelnou demografickou skupinu. Příklady jsou uvedeny v tabulce 3.
- Názvy produktů na přední straně balení by měly lépe odrážet složky v sestupném pořadí podle zajistit, aby nezaváděly rodiče a pečovatele. Musí uvést jméno největší ingredience, je-li to vhodné, jako první uvedená potravina v přední části obalu název produktu a případně s množstvím vyjádřeným jako procento z celkové hmotnosti nebo v gramech nebo jiných opatřeních (podle zvyklostí země) v seznamu přísad. Poznámka že ovoce nebo zelenina jsou považovány za největší složku, pokud je součet všech druhů ovoce nebo zelenina je největší složkou; název přední části balení by to proto měl naznačovat, že ovoce nebo zelenina tvoří většinu produktu.
Doporučení výrobcům potravin
Výrobci potravin by měli:
- vyrábět více zeleninových a pikantních než ovocných a sladkých jídel;
- zdržet se maskování chuti (hořké) zeleniny sladkými pyré nebo ovocnými příchutěmi;
- vyrábět více potravin s jednou příchutí pro kojence a malé děti ve věku od 6 do 12 měsíce;
- vyrábět méně vysoce míchaných potravin a více potravin s texturou pro kojence a mladé děti od 6 do 12 měsíců;
- snížit obsah celkového a volného cukru v potravinách;
- postupně vyřadit sáčky s hubicemi a místo toho prodávat potraviny v průhledných rip-top balíčcích nebo sklenicích, aby potraviny byly viditelné a musely být podávány pomocí lžíce;
- vyvarovat se zbytečného přidávání vody, například k přípravě jídel, která lze podávat přes hubice;
- prodávat potraviny možné ke krmení lžíci (sponable foods) s vyšší hustotou energie a v menších velikostech porcí pro kojenci mladší než 12 měsíců; a
- vyvarovat se výroby pochoutek nebo dezertů a na obalech dát jasně najevo, že by neměly být poskytovány denně nebo jako součást obvyklé stravy.
Kompletní materiál vydaný Evropskou pobočkou WHO na webu | ke stažení v PDF (v angličtině).