Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Dokumenty

Statut Baby Friendly nemocnice znamená dodržování mezinárodního kodexu marketingu náhrad mateřského mléka

Statut Baby Friendly získávají nemocnice, které v praxi podporují a prosazují kojení. Světová zdravotnická organizace (WHO) a UNICEF shrnuly základní požadavky na ochranu a prosazování kojení v dokumentu 10 kroků, který vychází z vědeckých důkazů, je pravidelně aktualizován a jeho implementaci v nemocnicích podporuje také Ministerstvo zdravotnictví ČR. Nemocnice, které 10 kroků začlení do vlastní péče o pacienty, obdrží po hodnocení označení BFH nemocnice a dodržování daných zásad je zde potom pravidelně kontrolováno.

Certifikaci a recertifikaci pro BFHI v nemocnicích provádí Národní laktační centrum. Jedním z nástrojů je audit pro dodržování mezinárodního kodexu marketingu náhrad mateřského mléka.

Tento nástroj se zaměřuje na postupy v daném zdravotnickém zařízení týkající se propagace a nákupu náhražek mateřského mléka, lahví, dudlíků, kloboučků nebo jiných doplňků pro kojence.

Pomocí otázek formulovaných ve vazbě na běžnou praxi jsou vyhodnoceny postupy ve zdravotnickém zařízení, přitom nemocnice s označením „Baby Friendly“ musí splňovat požadavky mezinárodního kodexu jako celek, nikoli například pouze novorozenecké oddělení. Audit tedy postihuje praxi ve všech částech zdravotnického zařízení, včetně prenatální, porodní a poporodní péče, které slouží matkám a dětem.

 

Audit BFHI ke stažení (PDF)

 

Přečtěte si více k tématu BFHI

  

Porodnice Baby Friendly Hospital a zásady pro ochranu a prosazování kojení

V České republice existuje kontrola a certifikace nemocnic podle jejich přístupu ke kojení a systému, jakým dosáhnou co nejkvalitnější péče o maminku i její miminko.

Mateřské mléko je po dobu prvních šest měsíců života dítěte nejlepším jídlem a pitím. Žádná jiná strava (ani voda) není během tohoto období nutná.

Novorozenci by měli být ihned po porodu přiloženi, aby měli se svou matkou kontakt „skin to skin“ (kůže na kůži) a zahájili tak kojení do jedné hodiny po porodu.

Téměř všechny matky mohou úspěšně kojit. Pravidelné a časté kojení má pozitivní vliv na tvorbu mléka. Děti by měly být kojeny nejméně 8 x denně (ve dne i v noci), a to kdykoliv se o mléko přihlásí.

Kojení napomáhá k ochraně kojenců a malých dětí před vážnými nemocemi, zároveň v případě nemoci zmírňuje její průběh. Kojené děti jsou méně ohroženy rizikem SIDS, rakovinou i cukrovkou v dětském věku. V neposlední řadě kojení vytváří specifické pouto mezi matkou a dítětem.

Krmení lahví a podávání dítěti náhražky mateřského mléka jako je formule nebo kravské a jiné mléko ohrožuje zdraví a život novorozence. Pokud matka nemůže své dítě kojit, mělo by být miminko krmeno odstříkaným mlékem, či kvalitní náhradou mateřského mléka alternativním způsobem.

Po šesti měsících věku dítěte, kdy začíná přijímat i jiné potraviny než jen mateřské mléko, je vhodné a pro dítě přínosné pokračovat v kojení do dvou let i dále. Mateřské mléko je stále důležitým výživovým zdrojem a ochranou před nemocemi.

Matky, které kojí, jsou zdravější. Kojící matky jsou méně ohroženy rakovinou prsu a vaječníků, anémií a osteoporózou.

Díky kojení rodiny šetří peníze. Mateřské mléko je zdarma, dále chrání miminko před nemocemi, na jejichž léčbu by rovněž byly finance vynaloženy. Výzkumy dále ukazují, že kojené děti mají vyšší IQ, lépe vyvinutý mozek a nervový systém.

Kojení je šetrné k životnímu prostředí. Mateřské mléko není baleno v žádných konzervách, plastech, ani jiných obalech, nepotřebuje ke své výrobě, balení, distribuci mnoho energie, a zároveň neznečišťuje prostředí odpadem.

 

BFHI -Baby Friendly Initiative v ČR

  • 1991-zahájena celosvětově
  • 1992- zahájena v roce 1992
  • 1993- první BFHI nemocnice Fakultní Thomayerova nemocnice, Praha 4
  • Hodnocení provádí  tým pověřených a  vyškolených hodnotitelů  a lektorů
  • Vydavatel certifikátu z pověření UNICEF: Laktační liga/Národní laktační centrum