Indikátory stravovacích praktik kojenců a malých dětí
Indikátory pro hodnocení postupů při krmení kojenců a malých dětí: definice a metody měření
Přehled
Tento dokument představuje soubor nových a aktualizovaných ukazatelů pro hodnocení postupů výživy kojenců a malých dětí (IYCF). Navazuje na dokument z roku 2008 „Ukazatele pro hodnocení postupů výživy kojenců a malých dětí – část I a II“.
Celkem je ve vydání pro rok 2021 doporučeno 17 indikátorů IYCF. Sedm je nových a čtyři z ukazatelů z roku 2008 byly ze seznamu ukazatelů IYCF pro rok 2021 vyloučeny. Kromě toho jsou zahrnuty tři ukazatele spotřeby nezdravých potravin a nápojů. Na rozdíl od roku 2008 se v tomto souboru doporučení nerozlišuje mezi základními a nepovinnými ukazateli. Je důležité vyhodnocovat údaje pomocí úplného souboru ukazatelů pro danou populaci a hlásit všechna zjištění.
Tyto pokyny poskytují nástroje pro sběr a výpočet ukazatelů. Je určen pro manažery rozsáhlých populačních průzkumů, které budou shromažďovat informace o stavu stravovacích praktik u kojenců a malých dětí do 2 let věku.
Ukazatele lze hodnotit pomocí rozsáhlých průzkumů na populaci, včetně demografického a zdravotního průzkumu (DHS) a vícenásobného seskupení ukazatelů (MICS).
Postupy výživy kojenců a malých dětí (IYCF) přímo ovlivňují zdraví, vývoj a nutriční stav dětí mladších dvou let a v
konečném důsledku ovlivňují přežití dětí. Zlepšení postupů IYCF u dětí ve věku 0–23 měsíců je proto zásadní pro zlepšení výživy, zdraví a vývoje. Na rozdíl od roku 2008 se v tomto souboru doporučení nerozlišuje mezi základními a volitelnými indikátory.
Indikátory kojení
1.1. NĚKDY KOJENÉ DÍTĚ
Odůvodnění indikátoru:
Kojení se doporučuje všem kojencům na celém světě, s výjimkou velmi malého počtu dětí se specifickými zdravotními potížemi (5). Zatímco prevalence kojení je ve většině zemí vysoká, neplatí to všeobecně. Zejména v zemích s vysokými příjmy je tento ukazatel užitečný pro hodnocení celkové akceptace kojení a pro úsilí o obhajobu.
Definice indikátoru: procento dětí narozených v posledních 24 měsících, které byly někdy kojeny. Čitatel: děti narozené v posledních 24 měsících, které byly někdy kojeny. Jmenovatel: děti narozené v posledních 24 měsících.
1.2. ČASNÉ ZAHÁJENÍ KOJENÍ
Odůvodnění indikátoru:
Globální strategie WHO pro výživu kojenců a malých dětí doporučuje kojení kojenců do jedné hodiny po narození (6). Pokyny WHO pro mateřskou péči uvádějí, že „všechny matky by měly být podporovány v tom, aby zahájily kojení co nejdříve po porodu, během první hodiny po porodu“ (7).
Včasné zahájení kojení přináší řadu výhod. Přikládání novorozenců k prsu vyžaduje kontakt kůže na kůži a tato blízkost mezi matkou a dítětem v okamžicích po porodu poskytuje krátkodobé i dlouhodobé výhody. Okamžitý kontakt kůže na kůži pomáhá regulovat tělesnou teplotu novorozenců a umožňuje osídlení jejich těla prospěšnými bakteriemi z kůže jejich matky (8). Přikládání dětí k prsu do hodiny po narození silně predikuje budoucí výlučné kojení (9, 10). Děti, které nejsou přiloženy k prsu během první hodiny po porodu, čelí vyššímu riziku běžných infekcí a úmrtí (11).
Včasné zahájení kojení nevyžaduje, aby se dítě přisávalo k prsu nebo aby se mléko přenášelo z prsu na dítě. Představuje praxi přikládání dítěte k prsu během první hodiny, což souvisí s řadou pozitivních výsledků včetně snížení úmrtnosti a výlučného kojení.
1.3. VÝHRADNĚ KOJENÉ PRVNÍ DVA DNY PO NAROZENÍ (EBF2D)
Zdůvodnění indikátoru:
Globální strategie WHO pro výživu kojenců a malých dětí doporučuje, aby děti byly výlučně kojeny od narození do šesti měsíců věku (6).
Směrnice WHO pro mateřskou péči uvádějí, že „matky by měly být odrazovány od podávání jakékoli potravy nebo tekutin kromě mateřského mléka, pokud to není lékařsky indikováno“ (7). Krmení novorozenců čímkoli jiným než
mateřským mlékem má potenciál oddálit jejich první kritický kontakt s matkou a může ztížit dlouhodobé navázání kojení. V mnoha částech světa je však běžné podávat novorozencům v prvních dnech po porodu jiné potraviny nebo tekutiny než mateřské mléko (12). Zastaralé postupy v některých porodnicích zahrnují oddělení novorozenců od matek a podávání tekutin, jako je cukrová voda nebo kojenecká výživa, zatímco jejich matky odpočívají (13).
Výlučné kojení je definováno jako kojení bez dalšího jídla a pití, dokonce ani s vodou.
- Kojeníkojnou, krmeníodstříkaným mateřským mlékem a krmení MM dárkyně se považuje za krmení mateřským mlékem
- Předepsané léky, perorální rehydratační roztok, vitamíny a minerály se nepočítají jako tekutiny nebo potraviny.
Bylinné tekutiny a podobné tradiční léky se však počítají jako tekutiny a děti nejsou výlučně kojeny.
Exklusivní kojení do 6 měsíců-kojenci ve věku 0-5 měsíců
Odůvodnění indikátoru:
Globální strategie WHO pro výživu kojenců a malých dětí doporučuje, aby
děti byly výlučně kojeny, dokud nedosáhnou věku šesti měsíců (6). Výlučné kojení je nejbezpečnější a nejzdravější možností pro děti na celém světě a zaručuje dětem zdroj potravy, který je jedinečně přizpůsoben jejich potřebám, a zároveň je bezpečný, čistý, zdravý a dostupný. Důkazy naznačují, že děti v zemích s nízkými a středními příjmy, které dostávaly smíšenou výživu (potraviny a tekutiny kromě mateřského mléka)
před šesti měsíci, měly téměř 3x vyšší pravděpodobnost úmrtí než ty, které byly výlučně kojeny (14).
Výlučné kojení chrání před průjmem, infekcemi dolních cest dýchacích, akutním zánětem středního ucha a dětskou nadváhou a obezitou (15).
Více zde:
https://www-who-int.translate.goog/publications/i/item/9789240018389?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc