Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Nová řada série Lancet o kojení 2023

Nová řada série Lancet o kojení 2023

Zdůrazňuje pokračující boj, kterému čelí kojící ženy po celém světě

 

Série Lancet publikovaná 8. února 2023 pokračuje v boji, kterému ženy na celém světě čelí, aby splnily své cíle v oblasti kojení. Profesor Yale School of Public Health Rafael Pérez-Escamilla, přední odborník na politiku kojení a výživu v raném dětství, je spoluautorem všech tří článků v sérii a hlavním autorem prvního článku. Článek nazvaný „Kojení: zásadně důležité, ale stále více zpochybňované ve světě řízeném trhem“ zkoumá, jak vlastnosti matky a dítěte na individuální úrovni interagují s determinantami kojení na jiných úrovních, jak tyto interakce ovlivňují kojení a jaké intervence k dosažení optimálního kojení jsou nezbytné.

Sérii Lancet o kojení 2023 najdete zde .

Zde jsou některé klíčové poznatky ze série:

  • Komerční produkty mléčné výživy (CMF) a umělá výživa nemohou napodobovat živou a dynamickou povahu mateřského mléka a interakci mezi matkou a dítětem během kojení.
  • Pouze polovina novorozenců je přikládána k prsu během první hodiny života a asi třetina dětí v zemích s nízkými a středními příjmy dostává předlakteální výživu (většinou vodu a živočišné  mléko). Předlakteální krmení je silně spojeno s opožděným zahájením kojení a kratší dobou kojení.
  • Běžná adaptace kojenců na prostředí po porodu, včetně pláče, neklidného chování a krátkého nočního spánku, jsou mylně považovány za příznaky problémů s krmením. Marketing CMF tyto mylné představy posiluje a prohlubuje a činí nepodložená tvrzení, že CMF mohou toto chování zlepšit.
  • Polovina matek celosvětově sama uvádí nedostatek mléka (SRIM) jako primární důvod pro zavedení CMF v prvních měsících života. SRIM lze obecně předcházet nebo úspěšně řešit vhodnou podporou.
  • Zdravotníci, rodiny a veřejnost potřebují další vzdělávací úsilí, aby byli informováni o normálním raném vývoji kojenců, včetně běžných vzorců pláče, držení těla a krátkého trvání nočního spánku, aby se omezilo zbytečné zavádění CMF, zabránilo se SRIM a předčasné ukončení kojení.
  • Kojení není výhradní odpovědností matky. Přehledy a případové studie jednotlivých zemí naznačují, že zlepšených praktik kojení na úrovni populace je dosaženo prostřednictvím kolektivního společenského přístupu, který zahrnuje víceúrovňové a vícesložkové intervence napříč socioekologickým modelem a různými prostředími.

Tato nejnovější série publikovaná The Lancet navazuje na první sérii kojení, která byla publikována v roce 2016. Co se od té doby změnilo a zlepšuje se celosvětová míra kojení?

PE: Na jedné straně se stále hromadí důkazy o tom, že mateřské mléko poskytuje kojencům nejen optimální výživu, ale je také nabité bioaktivními látkami, které dítě chrání před infekčními a neinfekčními chorobami. Složení mateřského mléka je jedinečné pro potřeby každého kojence v prostředí, ve kterém dítě roste. Takže v mnoha ohledech máme nyní nezvratný důkaz, že kojení je vyjádřením personalizované medicíny matky přírody. Kromě toho v seriálu předkládáme důkazy z inovativního výzkumu, které ukazují, že kojení chrání před rizikem dětské obezity v zemích s nízkými a středními příjmy (LMIC) a nejen v zemích s vysokými příjmy (HIC).

Pokud jde o programy kojení, řada poskytuje nové důkazy, které ukazují, že v zemích, kde se v posledních letech zvýšila míra výlučného kojení – jako je Mexiko, Mosambik, Filipíny a USA – to byl výsledek investic do víceúrovňových a víceodvětvových intervencí od zlepšení dávek v mateřství pro zaměstnané matky, komunikační kampaně ke změně sociálního chování a ke zlepšení pokrytí iniciativy Baby Friendly Hospital Initiative a poradenství v oblasti kojení napříč klinickými a komunitními prostředími.

Ne všechny ženy si přejí nebo mohou kojit z různých důvodů. Přesto ne všechny komerční mléčné přípravky nabízejí stejnou úroveň výživy. Co lze udělat, aby se matkám pomohlo zajistit, aby jejich děti dostávaly důležitou výživu, kterou potřebují?

PE: Série plně uznává, že ženy mají právo vybrat si, jak budou krmit své děti, a tato volba by měla být respektována a podporována bez ohledu na to, co se děje. Pokud se ženy rozhodly nekojit nebo míchat krmivo, nebo kojit nemohou, samozřejmě kojenecká výživa je mléčný výrobek, který by měl být nabízen během prvního roku života a pak by kojenci měli přejít na běžné kravské mléko. Řada jasně ukazuje, že na rozdíl od toho, co marketing CMF často naznačuje, není potřeba poměrně drahá batolecí mléka prodávaná pro děti ve věku od 1 do 3 let.

Mléka na bázi rostlinných zdrojů bílkovin, jako jsou sójové boby, jsou k dispozici také pro několik málo  kojenců a malých dětí, které netolerují kravské mléko, ale toto rozhodnutí je třeba učinit v úzké konzultaci s kvalifikovaným poskytovatelem zdravotní péče.

Je důležité zdůraznit, že série není manifestem proti kojenecké výživě (výrobek, který je životně důležitý pro kojence, kteří nejsou kojeni), ale spíše výzvou těm, kdo rozhodují a úřadům, aby zabránili společnostem s kojeneckou výživou podkopávat záměry matek v oblasti kojení. prostřednictvím zavádějícího marketingu, který využívá jejich strachů a emocí ve velmi zranitelném období.

Zmiňujete, že normální chování dítěte, jako je pláč, je často nesprávně chápáno a může matku přimět k tomu, aby přestala kojit. Můžete tento bod upřesnit a podělit se o to, jaké intervence mohou v těchto případech pomoci?

PE: Pláč kojenců je součástí normálního vývoje kojence; je to způsob, jakým děti sdělují své fyzické a psycho-emocionální potřeby. Je pochopitelné, že rodiče se mohou velmi znepokojovat, když jejich děti pláčou. Bohužel společnosti vyrábějící kojeneckou výživu zneužívají tuto psycho-emocionální citlivost rodičů tím, že uvádějí své produkty na trh jako pomoc dětem, aby méně plakaly a lépe spaly, bez důkazů, které by tato tvrzení podporovala. Jinými slovy, zjistili, že marketing jejich produktů prodejem „klidu“ rodičům je velmi ziskový.

Kromě toho poskytovatelé zdravotní péče často rodičům říkají, že dítě často pláče, protože matka neprodukuje dostatek mléka, a radí jim, aby okamžitě zavedli kojeneckou výživu, aniž by nejprve zhodnotili růst a vývojový stav dítěte. Ještě znepokojivější je skutečnost, že tito stejní poskytovatelé často těží ze vztahů s výrobci kojenecké výživy, které jsou zdůrazněny jasným střetem zájmů.

Děti pláčou z mnoha důvodů, včetně hladu, zimy, horka, únavy nebo jednoduše proto, že mají mokrou plenku nebo je pro ně jejich prostředí příliš hlasité. Máme know-how, jak školit poskytovatele zdravotní péče, jak efektivně radit rodičům a dalším pečovatelům, jak porozumět tomu, co jejich děti sdělují, když pláčou, a jak reagovat na tyto podněty, aniž by bylo narušeno kojení.

Samostatně hlášené nedostatečné mléko je častým důvodem, proč matky přestávají kojit. Říkáte, že to lze řešit vhodnou podporou a školením v oblasti zdravotní péče. Můžete to upřesnit?

PE: Abychom zabránili všudypřítomnému hlášení matek o nedostatku mléka, je důležité poskytnout matkám předběžný návod, co mohou očekávat od kojení, jakmile se dítě narodí.

Pokud chce matka kojit, měla by požádat, aby k ní bylo novorozeně přiloženo kůží na kůži hned po porodu, a měla by dát pečovatelům vědět, že chce kojení zahájit co nejdříve. Pokud matka ještě nekojila, měla by požádat laktační poradkyni, aby sledovala přisávání dítěte, protože v prvních hodinách a dnech po porodu dochází k mnoha problémům s kojením kvůli špatné poloze. Novopečené maminky by také měly být upozorněny, že trvá asi 3 dny, než mléko „přijde“ a že musí kojit dítě na požádání, a nesouhlasit s tím, aby dítě dostávalo umělé mléko v porodnici, pokud to není z lékařského hlediska indikováno.

Je také velmi důležité poradit matkám, jak interpretovat normální chování dítěte, jako je pláč a „neorganizované“ spánkové vzorce během raného novorozeneckého období, a jak na to reagovat, aniž by to negativně ovlivnilo jejich plány kojení. Je také klíčové zapojit partnery nebo jiné členy rodiny nebo přátele do těchto poradenských aktivit, protože není divu, že také mají obecně rozšířený názor, že dětský pláč je vždy známkou toho, že maminky neprodukují dostatek mléka.

A konečně, porodnická zařízení a komunitní poskytovatelé by měli koordinovat své služby podpory kojení podle přístupu nepřetržité péče, aby všechny matky měly přístup ke kvalifikovaným službám řízení laktace bez ohledu na to, kde se nacházejí, zejména během prvních dnů a týdnů po propuštění z nemocnice, což je doba, kdy dochází k většině krizí při kojení a je třeba jim předcházet nebo je řešit.

Nakonec poukazujete na to, že kojení není pouze odpovědností matky, ale že intervence na úrovni populace mohou pomoci zlepšit celosvětovou míru kojení. Co tím myslíte a můžete nám uvést příklady těchto zásahů?

PE: V celosvětovém měřítku se velká většina žen rozhodne kojit, ale bohužel většina z nich nemůže kojit tak dlouho, jak by chtěla, kvůli velkým sociálním, politickým, ekonomickým a zdravotním strukturálním bariérám. To představuje závažné porušení práv žen a dětí, které silně podkopává globální zdraví a celosvětový národní rozvoj.

 

Řada Lancet pěkně integruje nové důkazy, které ukazují, jak důležité je pro celou společnost podporovat přání kojících matek prostřednictvím 7 kroků:

(1) politika sociální ochrany (např. zlepšení dávek v mateřství pro ženy pracující, ubytování na pracovišti včetně kojící místnosti a flexibilní pracovní rozvrh); 

(2) marketingová regulace (implementace a důrazné prosazování Kodexu Světové zdravotnické organizace marketingu náhrad mateřského mléka)); 

(3) komunikační kampaně zaměřené na sociální změny a změny chování na podporu kojících matek kdykoli a kdekoli; 

(4) programy systémů zdravotní péče, jako je iniciativa nemocnice přátelské k dětem; 

(5) poradenství v oblasti kojení v komunitním prostředí; 

(6) přístup k bankám mateřského mléka;

(7) podpora rodiny a přátel při kojení, včetně pomoci s domácími pracemi a péčí o dítě a sourozence.