Směrnice WHO pro doplňkovou výživu kojenců a malých dětí ve věku 6-23 měsíců
Příkrm-komplementární strava je definován jako proces poskytování potravin ke kojení nebo mléčné výživě ke splnění nutričních požadavků. Obvykle začíná ve věku 6 měsíců (180 dní) a pokračuje až do 23 měsíců věku, i když kojení může pokračovat i po tomto období. Toto je vývojové období, kdy je pro děti zásadní naučit se přijímat zdravé potraviny a nápoje a vytvořit si dlouhodobé stravovací návyky. Také se shoduje s obdobím vrcholu pro riziko zpomalení růstu a nedostatek živin. Bezprostřední důsledky podvýživy během těchto významných etap života in utero a prvních 6 měsíců života – zahrnují zhoršený růst, významnou morbiditu a mortalitu a opožděný motorický, kognitivní a socio-emocionální vývoj. Později může vést ke zvýšenému riziku nepřenosných nemocí (NCD). Z dlouhodobého hlediska vede podvýživa v raném dětství ke snížené pracovní schopnosti a výdělku a u dívek ke snížené reprodukční schopnosti (6). Nevhodné doplňkové krmení může mít za následek nadváhu, diabetes 2. typu a invaliditu v dospělosti (7).
První dva roky života jsou také kritickým obdobím pro vývoj mozku, osvojení řeči a smyslových drah pro zrak a sluch a pro rozvoj vyšších kognitivních funkcí (8). Zohledňuje potřeby kojených i nekojených dětí. Jedná se o doporučení veřejného zdraví, která uznávají, že děti by měly být řízeny individuálně, aby byl identifikován neadekvátní růst, nadváha nebo jiné nepříznivé důsledky a byla přijata vhodná opatření. Tato směrnice se nezabývá potřebami dětí předčasně narozených, s nízkou porodní hmotností, s akutní podvýživou a vážným onemocněními nebo žijících v nouzi nebo se zdravotním postižením. S výjimkou dětí s postižením jsou potřeby těchto dalších skupin dětí řešeny v jiných směrnicích WHO.
Tato směrnice poskytuje globální doporučení založené na důkazech pro doplňkovou výživu kojenců a malých dětí ve věku 6–23 měsíců žijících v zemích s nízkými, středními a vysokými příjmy. Zohledňuje potřeby kojených i nekojených dětí. Směrnice nahrazuje dřívější zásady pro dokrmování kojených a nekojených dětí ve věku 6-24 měsíců.
Toto je vývojové období, kdy je pro děti zásadní naučit se přijímat zdravé potraviny a nápoje a vytvořit si dlouhodobé stravovací návyky (5). Rovněž se shoduje s obdobím špičky pro riziko zpomalení růstu a nedostatek živin (6). Bezprostřední důsledky podvýživy během těchto formativních let – stejně jako in utero a prvních 6 měsíců života – zahrnují zhoršený růst, významnou morbiditu a mortalitu a opožděný motorický, kognitivní a socio-emocionální vývoj. Později může vést ke zvýšenému riziku nepřenosných nemocí (NCD). Z dlouhodobého hlediska vede podvýživa v raném dětství ke snížené pracovní schopnosti a výdělku a u dívek ke snížené reprodukční schopnosti (6). Nevhodné doplňkové krmení může mít za následek nadváhu, diabetes 2. typu a invaliditu v dospělosti (7). První dva roky života jsou také kritickým obdobím pro vývoj mozku, osvojení řeči a smyslových drah pro zrak a sluch a pro rozvoj vyšších kognitivních funkcí (8). Účel doporučení Tohoto pokynu poskytuje doporučení založená na důkazech pro doplňkovou výživu kojenců a malých dětí ve věku 6–23 měsíců žijících v zemích s nízkými, středními a vysokými příjmy. Zohledňuje potřeby kojených i nekojených dětí. Jedná se o doporučení veřejného zdraví, která uznávají, že děti by měly být řízeny individuálně, aby byl identifikován neadekvátní růst, nadváha nebo jiné nepříznivé důsledky a byla přijata vhodná opatření. Tato směrnice se nezabývá potřebami předčasně narozených kojenců a kojenců s nízkou porodní hmotností, dětí s akutní podvýživou a vážným onemocněním nebo se z nich zotavuje, dětí žijících v nouzi nebo dětí se zdravotním postižením. S výjimkou dětí s postižením jsou potřeby těchto dalších skupin dětí řešeny v jiných směrnicích WHO.
DOPORUČENÍ 1
Pokračující kojení
Kojení by mělo pokračovat do 2 let věku dítěte nebo déle.
Poznámky:
Toto doporučení vyžaduje, aby všechny kojící ženy měly podporující prostředí a poradenské služby.
Například:
- Ženy, které pracují mimo domov potřebují podporu kojení na pracovišti a flexibilní pracovní rozvrh.
- Všechny ženy potřebují přístup k poradenským službám v oblasti kojení řešit otázky a problémy, které vznikají při kojení.
- Těhotné ženy, matky, rodiny, a zdravotníci potřebují být chráněni před marketingem výrobců a distributory náhražek mateřského mléka.
- Poskytovatelé zdravotní péče musí být znalí a zruční v podpoře kojících matek s péčí založenou na důkazech.
DOPORUČENÍ 2
- a) Mléka 6–11 měsíců: kojenci, kteří jsou krmeni jiným mlékem než MM, buď mléčnou formuli nebo živočišným mlékem.
- b) Mléka 12–23 měsíců: děti ve věku 12-23 měsíců, které jsou krmeny jinými mléky, než MM by měly být krmeny zvířecím mlékem. Následné vzorce, tzv. batolecí – růstové se nedoporučují.1.
Poznámka:
- Mléčné výrobky, včetně tekutých živočišných mlék jsou součástí rozmanitých diet a můžou přispět přiměřeně k výživě (viz také Doporučení 4 a). Jsou zvláště důležité u nekojených dětí, kdy jiné živočišné potraviny (ASF) nejsou dostupné.
- Mezi druhy živočišných mlék, které by mohly být používaná patří pasterizovaná zvířecí mléka, rekonstituované odpařené (ale nekondenzované) mléko, fermentované mléko nebo jogurt.
- Ochucená nebo slazená mléka by se neměla používat.
- Jsou-li kojenci ve věku 6–11 měsíců, živočišná mléka, plnotučná mléka by se měla použít.
- Bezpečné skladování a manipulace živočišných mlék je třeba dodržovat.
GDG rozhodlo, že neexistují dostatečné důkazy pro děti ve věku 12–23 měsíců ohledně plnotučné vs. nízkotučné mléko a živočišné vs. rostlinné mléko, a proto se rozhodl nevydat doporučení k těmto otázkám. Protože slazená mléka obsahují přidané cukry, nejsou vhodná pro kojence a malé děti 6-23 měsíců věku.
DOPORUČENÍ 3
Věk zavedení doplňkových potravin
Kojenci by měli být seznámeni s doplňkovými potraviny v 6 měsících (180 dní) a zároveň pokračovat v kojení.
Poznámka:
- Doporučení je veřejné zdravotní doporučení a uznává, že někteří kojenci mohou těžit z dřívějšího zavedení doplňkové potraviny.
- Matky znepokojené množstvím mateřského mléka můžou využívat výhody podpory laktace.
- Železo v mateřském mléce je biologicky vysoce dostupné, ale někteří kojenci mohou být ohrožení nedostatkem železa (ID), zvláště pokud byli nedonošení, popř. s nízkou porodní hmotností. Časné zavedení příkrmu, i když obohaceného železem, nedostatečně zabraňuje anémii z nedostatku železa u vysoce rizikové populace.
DOPORUČENÍ 4
Rozmanitost stravy
Kojenci a malé děti ve věku 6-23 měsíců by měli konzumovat rozmanitou stravu.
- a) Potraviny živočišného původu, včetně masa, ryb nebo vejce, by měly být konzumovány denně.
- b) Ovoce a zelenina by měly konzumovat denně.
- Luštěniny, ořechy a semínka by měly být často konzumovány, zvláště když maso, ryby, popř. vejce a zelenina jsou omezené ve stravě.
Poznámka:
- Potraviny živočišného původu, ovoce a zelenina a ořechy, luštěniny a semena by měla být klíčovou složkou příjmu energie kvůli jejich celkově vyšší hustotě živin ve srovnání s obilnými zrny.
- Škrobové základní potraviny by měly být minimalizovány. Ony běžně tvoří velkou složku doplňkové stravy, zejména v nastavení s nízkými zdroji, a neposkytují proteiny ve stejné kvalitě jako ty, které najdete v potraviny živočišného původu a nejsou dobrým zdrojem důležitých živin jako je železo, zinek a vitamín B12.
Mnohé také obsahují antinutriční látky snižující vstřebávání živin.
- Při použití obilných zrn mají přednost celá obilná zrna, rafinované minimalizovat.
- Je třeba dbát na to, aby bylo zajištěno podávání luštěnin, ořechů a semen ve formě, která nepředstavuje riziko udušení.
Doporučení 5
Nezdravé potraviny a nápoje
- a) Potraviny s vysokým obsahem cukru, soli a trans tuky by se neměly konzumovat.
- b) Nápoje slazené cukrem by se neměly konzumovat.
- c) Sladidla bez cukru by se neměla konzumovat.
- d) Konzumace 100% ovocné šťávy by měla být omezena.
Poznámka:
- Budou zapotřebí rozsáhlé politické akce na podporu realizace tohoto doporučení, včetně
zemědělské politiky, které berou v úvahu nutriční požadavky malých dětí, zásady týkající se označení na přední straně obalu a marketingové praktiky.
- Poradenství pečovatelům o krátkodobých a dlouhodobých škodách potravin s vysokým obsahem cukru, soli a trans tuků, nápojů slazených cukrem (SSB) a necukernými sladidly.
DOPORUČENÍ 6
Výživové doplňky a obohacené potravinářské výrobky
V některých kontextech, kde požadavky na živiny nelze splnit, děti ve věku 6–23 měsíců můžou mít prospěch z doplňků výživy, popř. obohacených potravinářských výrobků.
- a) Vícenásobné mikroživinové prášky (MNP) mohou poskytnout další množství vybraných vitamínů a minerálů, aniž by vytěsňovaly jiné potraviny ve stravě.
- b) Už pro populace konzumace komerčních obilovin doplňkové potraviny na bázi obilovin a směsné mouky, fortifikace těchto obilovin může zlepšit příjem mikroživin, ačkoli spotřeba by neměla být podporována.
- c) Doplňky výživy na bázi lipidů v malém množství (SQ-LNS) může být užitečné při nedostatku potravin, kdy populace čelí významným nutričním nedostatkům.
Poznámka:
- Pokyny WHO pro doplnění mikroživin poskytnou doporučení, kdy takové doplňky
doporučujeme. (12).
- Žádný ze tří produktů by neměl být distribuovány jako samostatný zásah, spíše by měl být vždy doprovázen posílením podpory optimální výživy kojenců a malých dětí.
- Žádný z produktů není náhradou pro rozmanitou stravu sestávající ze zdravých a
minimálně zpracovaných potraviny.
DOPORUČENÍ 7
Responzivní, citlivé krmení
Děti ve věku 6–23 měsíců by měly být citlivě krmeny, definováno jako „krmné praktiky, které povzbuzují dítě jíst autonomně a v reakci na fyziologické a vývojové potřeby, které mohou podporovat seberegulaci ve stravování a podporují kognitivní, emocionální a sociální rozvoj“ (13)
Děti ve věku 6–23 měsíců by měly být citlivě krmeny, definováno jako „krmné praktiky, které povzbuzují dítě jíst autonomně a v reakci na fyziologické a vývojové potřeby, které mohou podporovat seberegulaci ve stravování a podporují kognitivní, emocionální a sociální rozvoj“ (13) (silný, důkazy s nízkou jistotou).
Poznámka:
- Poskytování zásahu bude vyžadovat citlivé krmení od zdravotníků a dalších pověřených dodáním intervence mít kapacitu poskytnout potřebné pokyny pro pečovatele a rodiny.
- Implementace doporučení bude vyžadovat pečovatele, kteří mají čas být přítomni, zatímco dítě jí nebo se samo krmi.
Viz. také MaMiTa 87/2024, str. 12-13