Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

DokumentyNovinky

Výzva k akci: 3. globální konference IBFAN v Brazílii

My, občané celého světa, vyzýváme všechny vlády, odborníky, společnosti a všechny, aby respektovali právo matek a dětí na kojení. Zatímco matky mají svrchované právo rozhodovat o způsobu výživy svých dětí, státy jsou povinny zajistit, aby se nestaraly o překážky při kojení ani o zdravé doplňkové krmení.

Kojení je jedním z nejdůležitějších zdrojů pro řešení klimatické krize a sociálních nerovností a násilí. Je součástí naléhavé potřeby chránit životní prostředí a dát budoucím generacím příležitost k lepšímu a důstojnějšímu životu. Kojení podporuje zdravý růst a empatii od počátku života a je jediným protijedem proti násilí.

Toto je závěr debat z 3. světové konference o kojení, která se konala v Rio de Janeiro v listopadu 2019 ve spojení s 15. brazilskou národní kojící konferencí (ENAM).  Akce  se zúčastnilo 2400 matek, odborníků a odborníků z Brazílie a 60 z dalších zemí  Latinské Ameriky a zbytku světa, aby vyhodnotily pokrok dosažený v ochraně a podpoře kojení od roku 1981, kdy byl přijat mezinárodní kodex marketingu náhrad mateřského mléka.

Kojící programy a pobídky musí být zavedeny, aby bylo zajištěno dodržování lidského práva na kojení. Spotřeba ultra zpracovaných potravin musí být vyloučena nebo omezena. Kojení po dobu dvou let chrání životní prostředí a musí být součástí ekologického úsilí o záchranu světa.

Existují mezinárodní nástroje, které zahrnují tuto vizi kojení a zdravého doplňkového krmení, jako je Úmluva o právech dítěte (CRC), Mezinárodní kodex marketingu náhrad mateřského mléka (Kodex), úmluvy o ochraně mateřství (ILO), Světová iniciativa kojících trendů-The World Breastfeeding Trends Initiative (WBTi), prohlášení Innocenti a další. Musíme zajistit, aby všechny procesy stanovování politik byly bez komerčního vlivu.

Účastníci globální konference vyhlašují  závazek k těmto činnostem:

1. Pokračování politik na ochranu, propagaci a podporu kojení a zdravého doplňkového krmení: s koordinačním výborem a zajištěním potřebného financování.
2. Ochrana mateřství při práci: minimální placená mateřská dovolená pro všechny ženy v délce 6 měsíců.
3. Ochrana před neetickým uváděním na trh produktů, které nahrazují kojení: provádění mezinárodního kodexu a vnitrostátních právních předpisů.
4. Podpora humanizovaného porodu posílením iniciativy  BFHI,  bank  mateřského mléka, kangoroo péče  a podpůrných poradenských skupin  na kojení prostřednictvím  matka matce.
5. Závažné mimořádné události ohrožují zdraví kojenců; v naléhavých případech by kojení mělo být prvním zdrojem, který  se řídí mezinárodní pokyny.

My, občané světa, budeme i nadále usilovat o dosažení těchto cílů a bojovat za dodržování těchto nástrojů a vyzýváme všechny vlády a občany světa, aby se připojili k této výzvě.

 

Rio de Janeiro, 15. listopadu 2019

 

Zdroj: babymilkaction.org